Septembra beigās VID transfertcenu (TC) speciālisti ir piekrituši tikties ar Latvijas TC konsultantiem, lai vairākkārt lietišķi apspriestu neskaidros jautājumus un aktuālās tēmas attiecībā uz TC, kā arī izklāstītu VID viedokli par TC noteikšanas problēmu risinājumiem šobrīd un turpmāk. Šajā rakstā ieskicēsim VID norādes par TC pamatošanu, dažas no tēmām un jautājumu loku, kas piedāvāti apspriešanai ar VID.
Latvijā savu saimniecisko darbību veic ļoti daudz starptautisku grupu uzņēmumu – nodokļu maksātāji (NM), kas veic kontrolētus darījumus ar saistītām personām. Šajos darījumos piemēroto TC atbilstība tirgus cenai (vērtībai) ir jāpamato, lai pareizi noteiktu ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) apliekamo bāzi.
TC pamatošanai NM izmanto grupas centralizēti izstrādāto dokumentāciju, kurā nereti nav norādīta visa Latvijas regulējumā paredzētā būtiskā informācija vai arī darījumu salīdzināmības analīzē pastāv dažādas interpretācijas.
TC strīdu gadījumos ar VID kā vienu no argumentiem NM bieži norāda, ka citu valstu nodokļu administrācijas ir atzinušas konkrētu pieeju grupas dokumentācijās TC pamatošanai. Savukārt VID šādās situācijās norāda, ka NM Latvijā ir saistoši Latvijas izvēlētie nodokļu politikas risinājumi un noteikumi.
Arī sadarbībā ar Latvijas TC konsultantiem izstrādātās dokumentācijās norādīto informāciju VID bieži atzīst par nepietiekošu, kā arī bieži nepiekrīt salīdzināmo datu atlasēs izmantotajai pieejai un atlasītajiem salīdzināmiem uzņēmumiem.
Kādi ir aktuālie tiesību akti, kas ietver TC regulējumu un nodrošina NM tiesisko noteiktību attiecībā uz TC, informācijas apjomu un pieeju? Lūk, tiesību akti, kas nosaka TC pamatošanas prasības, un vienīgais VID publicētais metodiskais materiāls:
Svarīgi arī norādīt, ka rekomendācijas, ko sniedz ESAO “Transfertcenu noteikšanas vadlīnijas daudznacionāliem komersantiem un nodokļu administrācijām” kā visietekmīgākais TC noteikšanas norādījumu avots, NM var izmantot tikai kā palīgavotu un tikai noteiktos gadījumos.
Diemžēl secināms, ka vietējais TC regulējums nav vispusīgs un nepārprotams un ka tas rada dažādas interpretācijas iespējas. Pieejamā informācija nesniedz atbildes uz daudziem būtiskiem jautājumiem, un citi uzziņas avoti NM nav pieejami.
Šī iemesla dēļ tika uzsākta aktīva sarakste ar VID par saziņu, lai noskaidrotu tā redzējumu dažādās TC situācijās, ar ko saskaras starptautiskie uzņēmumi Latvijā.
Saziņas galvenais mērķis ir padziļināti izprast tēmas, par kurām dalās viedokļi gan konsultantu starpā, gan saziņā ar VID, kā arī neskaidrās regulējuma prasības un VID metodiskajā materiālā sniegtos skaidrojumus, kuri atsevišķās situācijās paredz NM brīvu interpretāciju.
Piemēram, viens no jautājumiem ir, kā TC dokumentācijas ietvaros vērtēt grupas konta (cash pool) un kredītlīnijas darījumus un kādas ir šo darījumu summas. VID metodiskajā materiālā skaidrots – ja grupas kontā NM pārskata gadā veic lielu darījumu skaitu, bet NM finanšu darījuma saldo uz gada beigām ir nulle, tad darījums atbilstoši VID tulkojumam nav veikts. Tomēr rodas jautājums, vai šāds secinājums sniedz patiesu priekšstatu par pārskata gadā veikto darījumu.
Vēl viens piemērs ir NM pienākums norādīt kopējo darījumu vērtību pārskata gada pēdējā mēneša UIN deklarācijas informatīvajās rindās 6.5.1. un 6.5.2., pirms kļūst pieejami revidēti pārskata perioda rezultāti. Šāda sākotnēji sniegtā informācija nav precīza, un lielākajā daļā gadījumu NM rodas vajadzība šīs rindas koriģēt.
Lai gan konsultanti ir sagatavojuši savu jautājumu sarakstu, jāuzsver, ka šī saziņa notiks kā diskusija, savstarpēji apmainoties ar viedokļiem un apspriežot neskaidros jautājumus par TC, riskiem un iespējamiem risinājumiem gan šobrīd, gan turpmāk.
Šis ir liels solis uz priekšu sadarbībā ar VID, lai nonāktu pie vienotas sapratnes, mazinātu nenoteiktību un rastu vienotus risinājumus kontrolēto darījumu caurspīdīgākai dokumentēšanai, kā arī mazinātu NM riskus TC pamatošanā un dokumentāciju sagatavošanā.
Par tikšanās laikā gūtām jaunām atziņām informēsim turpmākajos rakstos. Aicinām lasītājus, kam ir jautājumi par TC tēmām, sazināties ar mūsu TC komandu.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuVienā no iepriekšējiem MindLink rakstiem izvērtējām transfertcenu (TC) noteikšanas izaicinājumus starptautiskas grupas izplatītājiem un iespējas pielietot Berija koeficientus, lai izvērtētu kontrolēto darījumu vērtības atbilstību tirgus cenai (vērtībai). Šajā rakstā aplūkosim Berija koeficientu pielietošanas praktisku piemēru, kā arī prasības un nosacījumus, kas jāievēro finanšu datu segmentēšanā.
Vasaras laikā darba tirgū aktīvāk iesaistās skolēni. Pirmā algotā darba pieredze ir saistīta arī ar nodokļu maksāšanu. Šajā rakstā esam apkopojuši noderīgu informāciju, kas jāzina gan pašiem jaunajiem darbiniekiem, stājoties darba tiesiskajās attiecībās, gan viņu vecākiem.
Ikdienā novērots, ka grupas uzņēmumu savstarpējie pakalpojumi ir gan visbiežāk sastopamās centralizētās darbības starptautiskās uzņēmumu grupās (SUG), gan nodokļu administrācijas (VID) īpaši uzraugāmie darījumi.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).