Pērn 22. novembra Īsziņā informējām, ka tad, ja Latvijas uzņēmums veic darījumus ar nesaistītiem darījuma partneriem, kas atrodas, ir izveidoti vai nodibināti zemu nodokļu vai beznodokļu valstīs un teritorijās (“ārzonās”), kuru sarakstā ar 2023. gada 1. jūliju ietilpst arī Krievija, Latvijas uzņēmumam var rasties pienākums sagatavot un iesniegt Valsts ieņēmumu dienestam (VID) vietējo un globālo dokumentāciju, kas apraksta Latvijas uzņēmuma un grupas veiktajos kontrolētajos darījumos piemēroto transfertcenu (TC) noteikšanas metodoloģiju. Latvijas nodokļu maksātāji (NM), kam rodas šāds pienākums, saskaras ar vairākām grūtībām, gatavojot TC dokumentāciju, jo veikto darījumu TC analīzi ierobežo informācijas trūkums par nesaistīto darījuma partneri. Šajā rakstā – sīkāk par šīm grūtībām un iespējamiem risinājumiem.
Grūtības sagatavot vietējo un globālo TC dokumentāciju par darījumiem ar nesaistītiem ārzonu darījuma partneriem rada tas, ka Latvijas uzņēmuma pienākums sagatavot TC dokumentāciju neuzliek pienākumu nesaistītajam ārvalsts darījuma partnerim sniegt Latvijas uzņēmumam jebkādu publiski nepieejamu informāciju par tā veikto uzņēmējdarbību un cenu veidošanas politiku, tostarp savus finanšu datus. Šī situācija ierobežo iespējas veikt TC analīzi un piemērot TC noteikšanas metodes, jo, piemērojot tālākpārdošanas cenu metodi, izmaksu pieskaitīšanas metodi vai darījuma tīrās peļņas metodi, par pārbaudāmo pusi drīkst izvēlēties tikai Latvijas uzņēmumu.
Turklāt, ja Latvijas NM neietilpst starptautiskā uzņēmumu grupā un pienākums sagatavot globālo dokumentāciju rodas tikai no darījumiem, kas veikti ar nesaistītiem ārzonu darījuma partneriem, Latvijas uzņēmumam nav skaidrs, kādu informāciju tur norādīt, ņemot vērā, ka visa norādāmā informācija ir saistīta ar grupas aprakstu.
PwC iniciētajā Latvijas TC konsultantu un VID sanāksmē, kuras mērķis ir apspriest un risināt svarīgus TC jautājumus, konsultanti jautāja VID, kāda informācija būtu jānorāda globālajā dokumentācijā. VID atbildēja, ka tad, ja Latvijas NM neietilpst starptautiskā uzņēmumu grupā un pārskata gadā ir veicis kontrolētos darījumus ar komercsabiedrībām vai personām, kas atrodas, ir izveidotas vai nodibinātas ārzonās, jāiesniedz VID globālā dokumentācija ar apliecinājumu, ka NM neietilpst starptautiskā uzņēmumu grupā ar ārzonu komercsabiedrībām vai personām, ar kurām NM pārskata gadā veic darījumus.
No VID sniegtās atbildes saprotam, ka šajā gadījumā Latvijas uzņēmumam jāiesniedz VID dokuments “Globālā dokumentācija”, kurā ietverts apliecinājums, ka NM neietilpst starptautiskā uzņēmumu grupā ar ārzonu komercsabiedrībām vai personām, ar kurām NM pārskata gadā veic darījumus.
Savā atbildē VID norādījis, ka saskaņā ar likuma “Par nodokļiem un nodevām” 15.2 panta trīspadsmito daļu NM sagatavo TC dokumentāciju, balstoties uz informāciju, kāda ir “pamatoti pieejama” pārskata gada ietvaros. Uz šo apgalvojumu var atsaukties, gatavojot arī vietējo dokumentāciju un analizējot darījumus ar ārzonu komercsabiedrībām vai personām, skaidrojot piemēroto TC noteikšanas metodoloģiju un ierobežotu piekļuvi datiem, kā arī pamatojot izvēlēto pārbaudāmo pusi un izmantotos salīdzināmos datus.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuIkdienā novērots, ka, noslēdzot pārskata gadu, nodokļu maksātājam (NM) dažkārt rodas saimnieciskās darbības zaudējumi. Valsts ieņēmumu dienests (VID) to uztver kā vienu no būtiskiem riskiem, kas dod pamatu uzsākt kontroles pasākumu, īpaši tādiem NM, kas ietilpst starptautiskā uzņēmumu grupā, kā galveno zaudējumu rašanās iemeslu norādot transfertcenu (TC) ietekmi uz rentabilitāti. Šajā rakstā – par to, ka zaudējumiem var būt objektīvs ekonomiskais pamatojums un citi leģitīmi uzņēmējdarbības stratēģijas iemesli un ar tiem saistītie riski, kas materializējās attiecīgajā pārskata gadā, kā arī par to, kur un kā sniegt skaidrojumus, lai lauztu priekšstatu, ka tieši TC ir iemesls NM saimnieciskās darbības zaudējumiem.
Jau iepriekš esam rakstījuši par VID norādēm uz būtiskām kļūdām transfertcenu (TC) dokumentācijā, kur uzmanība tika vērsta uz finanšu datu segmentācijas, testējamās puses vai tās finanšu datu un labuma gūšanas testa (jeb pakalpojuma sniegšanas pierādījumu) trūkumu. Šajā rakstā aplūkosim citus biežāk sastopamos būtiskos pārkāpumus.
Jau pirms laba laika Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (ESAO) uzsāka 1. pīlāra (Pillar I) ziņojuma projektu ar mērķi risināt dažādus jautājumus, kas attiecas uz arvien pieaugošo ekonomikas globalizāciju un digitalizāciju. Turklāt ir arvien grūtāk noteikt valstu tiesības aplikt ar uzņēmumu ienākuma nodokli daudznacionālo uzņēmumu grupu peļņu. Lai arī projekts pamatā ir vērsts uz digitālo biznesu, viens no ESAO piedāvātajiem risinājumiem var vienkāršot transfertcenu (TC) noteikšanu konkrētai darījumu grupai – “rutīnas” mārketinga un izplatīšanas darbībām.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).