Ikdienā novērots, ka, noslēdzot pārskata gadu, nodokļu maksātājam (NM) dažkārt rodas saimnieciskās darbības zaudējumi. Valsts ieņēmumu dienests (VID) to uztver kā vienu no būtiskiem riskiem, kas dod pamatu uzsākt kontroles pasākumu, īpaši tādiem NM, kas ietilpst starptautiskā uzņēmumu grupā, kā galveno zaudējumu rašanās iemeslu norādot transfertcenu (TC) ietekmi uz rentabilitāti. Šajā rakstā – par to, ka zaudējumiem var būt objektīvs ekonomiskais pamatojums un citi leģitīmi uzņēmējdarbības stratēģijas iemesli un ar tiem saistītie riski, kas materializējās attiecīgajā pārskata gadā, kā arī par to, kur un kā sniegt skaidrojumus, lai lauztu priekšstatu, ka tieši TC ir iemesls NM saimnieciskās darbības zaudējumiem.
Vispārīgā gadījumā katra uzņēmuma darbības galvenais mērķis ir gūt peļņu. Parasti uzņēmumi vēlas gūt peļņu regulāri, tomēr saimnieciskās darbības rezultāts mēdz būt arī zaudējumi.
Gada pārskatā iekļaujamie pielikumi ir laba iespēja uzņēmumam pievērst padziļinātu uzmanību un veltīt laiku savu finanšu rezultātu izvērtēšanai. Pielikumos atklājot normatīvajos aktos definēto informāciju, uzņēmums var izstrādāt kvalitatīvu un pilnīgu gada pārskatu, kas sniegs patiesu, skaidru un visaptverošu saimnieciskās darbības analīzi ar kodolīgu skaidrojumu iekšējiem un ārējiem lietotājiem par uzņēmuma finanšu rezultātiem.
Novērots, ka paskaidrojums par pārskata gada zaudējumu rašanās iemeslu visbiežāk ir ļoti īss – tas vēsta, ka zaudējumi tiks segti ar nākamā gada peļņu.
Diemžēl šāds zaudējumu fakta atzinums nebūs pietiekams, lai VID gūtu skaidru izpratni par to cēloņiem, vēl jo vairāk, ja uzņēmums veic darījumus ar saistītām personām.
Tātad, sagatavojot gada pārskata pielikumus, NM var izmantot iespēju iesniegt būtiskus faktus un argumentus (bez liekvārdības), lai VID jau pirmšķietami nerastos aizdomas un tiktu pieņemtas noteiktās transfertcenas.
Arī TC dokumentācijā skaidri izklāstītā informācija par pārskata periodu, kurā NM piedzīvoja pamatdarbības zaudējumus, un norādes, ka zaudējumu rašanos ietekmēja ļoti daudz dažādu priekšnoteikumu un faktoru, un ka tiem ir objektīvs ekonomiskais pamatojums un citi leģitīmi uzņēmējdarbības stratēģijas iemesli un ar tiem saistītie riski, kas to rezultātā materializējās, noteikti noderēs, lai paskaidrotu VID, ka TC piemērošanā ir ievērots tirgus cenas princips.
TC dokumentācijā būtu jāietver finanšu informācijas apkopojums par TC metodoloģijas piemērošanu. Vispirms jāanalizē faktori, kas negatīvi ietekmējuši NM saimniecisko darbību, pārskata gada finanšu rezultātus un rentabilitāti kopumā, un kas jāņem vērā, vērtējot NM un saistīto personu darījumu cenas (vērtības) atbilstību tirgus cenas principam.
Gada pārskata pielikumos ieteicams norādīt uz nelabvēlīgiem ārējiem tirgus apstākļiem, ja tādi pastāv realitātē, ar detalizētāku skaidrojumu TC dokumentācijā, piemēram:
Noteikti vēlams sniegt informāciju arī par NM iekšējiem faktoriem, proti, uzņēmējdarbības apsvērumiem – stratēģijām, to ietvaros īstenotajām aktivitātēm un to ietekmi uz saimnieciskās darbības rezultātiem, piemēram:
Sniegtos skaidrojumus par NM rezultātiem ieteicams arī pamatot ar finanšu datiem, piemēram, atsaucoties uz uzņēmuma politiku sekot līdzi, lai darbinieku atalgojums atbilstu tirgus situācijai, t.sk. ņemot vērā augošo inflāciju, tādējādi tas tiek regulāri (ik gadu) pārskatīts, norādot, ka 2023. gada kopējās darbaspēka izmaksas pieauga sakarā ar ārējo pakalpojumu sniedzēju izmaksu pārklasifikāciju uz darbaspēka izmaksām.
Rādītājs |
2022. gads |
2023. gads |
Kritums/ Pieaugums |
|
Darbaspēka izmaksas |
692 341 |
1 142 275 |
↑ |
449 934 |
Vidējais darbinieku skaits |
22 |
21 |
↓ |
-1 |
Nepieciešamības gadījumā par rakstā minētajiem aspektiem aicinām sazināties ar mums.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuJau iepriekš esam rakstījuši par VID norādēm uz būtiskām kļūdām transfertcenu (TC) dokumentācijā, kur uzmanība tika vērsta uz finanšu datu segmentācijas, testējamās puses vai tās finanšu datu un labuma gūšanas testa (jeb pakalpojuma sniegšanas pierādījumu) trūkumu. Šajā rakstā aplūkosim citus biežāk sastopamos būtiskos pārkāpumus.
Jau pirms laba laika Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (ESAO) uzsāka 1. pīlāra (Pillar I) ziņojuma projektu ar mērķi risināt dažādus jautājumus, kas attiecas uz arvien pieaugošo ekonomikas globalizāciju un digitalizāciju. Turklāt ir arvien grūtāk noteikt valstu tiesības aplikt ar uzņēmumu ienākuma nodokli daudznacionālo uzņēmumu grupu peļņu. Lai arī projekts pamatā ir vērsts uz digitālo biznesu, viens no ESAO piedāvātajiem risinājumiem var vienkāršot transfertcenu (TC) noteikšanu konkrētai darījumu grupai – “rutīnas” mārketinga un izplatīšanas darbībām.
Šā gada 22. februārī Eiropas Parlamenta Ekonomikas un monetārā komiteja (“ECON”) publicēja ziņojuma projektu, kurā ietverti priekšlikumi attiecībā uz Eiropas Komisijas (EK) izstrādāto transfertcenu (TC) direktīvas projektu. ECON ziņojuma projekts kopumā atbalsta EK ierosinājumu saskaņot TC prasības ES ietvaros, tomēr tajā ir ieteikti vairāki būtiski grozījumi. Šajā rakstā – par ECON piedāvātajiem grozījumiem, kas varētu ietekmēt arī TC prasības Latvijā.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).