Veicot finanšu darījumu transfertcenu (TC) analīzi, lielu uzmanību parasti pievērš aizdevumiem un grupas konta darījumiem. Taču saistīto personu starpā pastāv arī citi finanšu darījumi, kurus nereti pienācīgi neizvērtē TC dokumentācijā, proti, finanšu garantijas jeb galvojumi. Turklāt pašreizējos tirgus apstākļos kreditori, piemēram, bankas, piešķirot finansējumu klientiem, arvien biežāk pieprasa galvojumu. Šajā rakstu sērijā skaidrosim galvojumu TC aspektus, aplūkosim dažādas pieejas galvojumu tirgus cenas noteikšanai, kā arī pievērsīsimies tiesu praksei.
Starptautiskas uzņēmumu grupas dalībnieki gūst dažādus labumus no grupas sinerģijas. Viens no galvenajiem ieguvumiem ir uzlabota kredītspēja un izdevīgāki aizdevuma nosacījumi, saņemot finansējumu no nesaistītām personām. Uzņēmumiem, kas ietilpst starptautiskā grupā, parasti ir labāka kredītspēja, un tie var saņemt lielākus aizdevumus no trešo pušu bankām. Būtiski norādīt, ka grupas uzņēmums pat bez papildu galvojuma var saņemt labākus aizdevuma nosacījumus kā blakus ieguvumu no dalības starptautiskā uzņēmumu grupā. Tomēr ir gadījumi, kad grupas uzņēmumam ir nepieciešams finansējums sava biznesa paplašināšanai, taču, neskatoties uz tā stabilo finanšu stāvokli, kreditori nepiekrīt piešķirt finansējumu pieprasītajā apmērā vai ir gatavi izsniegt aizdevumu ar augstām procentu likmēm atbilstoši riskiem, kas rastos, ja uzņēmums saskartos ar biznesa izaicinājumiem vai saistību nepildīšanu. Šādā situācijā citi grupas dalībnieki var nodrošināt aizdevuma galvojumu un uzņemties potenciālā aizņēmēja garantijas kredītrisku.
TC vajadzībām galvojuma nodrošināšana jāanalizē kā atsevišķs saistīto personu darījums starp aizņēmēju un galvotāju, un tā cena jānosaka saskaņā ar nesaistītu personu darījuma principu. Gadījumos, kad aizņēmējs ar galvotāja iesaisti saņem aizdevumu uz izdevīgākiem noteikumiem no trešās puses bankas, gūtais labums jāsadala starp galvotāju un aizņēmēju.
Praksē viena no visbiežāk izmantotajām metodēm galvojuma darījumu analīzē ir gūtā labuma sadalīšana divās vienādās daļās. Piemēram, ja uzņēmums B bez galvojuma būtu saņēmis aizdevumu ar 5% likmi, bet ar galvojumu – aizdevumu ar 3% likmi, tad abu pušu gūtais finanšu labums ir divi procentpunkti. Proti, uzņēmums B saņems aizdevumu ar 3% likmi un maksās 1% no aizdevuma pamatsummas uzņēmumam A par galvojuma nodrošināšanu.
Attēlā ir atspoguļots aizņēmēja ieguvums no galvojuma:
Šajā piemērā ir parādīts ieguvums, ko uzņēmums B saņēmis no uzņēmuma A sniegtā galvojuma. Saskaņā ar nesaistītu personu darījuma principu uzņēmumam A jāsaņem atlīdzība par galvojuma nodrošināšanu uzņēmuma B labā. Uzņēmums A kā galvotājs ir pakļauts papildu riskam, jo tas ir juridiski apņēmies maksāt aizņēmēja saistību nepildīšanas gadījumā, kas arī kaitētu uzņēmuma A finanšu stāvoklim.
Tomēr, lai ievērotu nesaistītu personu darījuma principu, sinerģijas ieguvumi jāsadala starp dalībniekiem proporcionāli viņu ieguldījumiem. Gūto labumu starp aizņēmēju un galvotāju ir ieteicams sadalīt, izmantojot vienu no piecām metodēm, kas aprakstītas ESAO “Transfertcenu noteikšanas vadlīnijās daudznacionāliem komersantiem un nodokļu administrācijām”:
Turpmākajās Īsziņās detalizēti aplūkosim katru no šīm metodēm, lai noteiktu galvojuma tirgus cenu.
Aicinām uz PwC’s Academy vebināriem 11. aprīlī "Iekšgrupas pakalpojumi – potenciāli dārgs transfertcenu risks" un 18. aprīlī "Transfertcenu noteikšana aizdevumu darījumos un to klupšanas akmeņi".
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuIkdienā esam novērojuši, ka MK noteikumu Nr. 802 “Transfertcenu dokumentācija un kārtība, kādā noslēdzama nodokļu maksātāja un nodokļu administrācijas iepriekšēja vienošanās par tirgus cenas (vērtības) noteikšanu darījumam vai darījumu veidam” 3.3.2. punktā iekļautais formulējums par transfertcenu (TC) dokumentācijā ietveramo finanšu informāciju un tabulām, kas atspoguļo darījuma tirgus cenas (vērtības) noteikšanas metodes piemērošanā izmantoto finanšu datu saistību ar finanšu pārskatiem, nodokļu maksātājiem (NM) rada neizpratni kā tiesību normu interpretācijas labirints.
Vērtējot transfertcenas (TC) atbilstību nesaistītu pušu darījuma – tirgus cenas – principam, jāveic salīdzināmības analīze, izmantojot kvalitatīvus salīdzināmos datus. Var izmantot nodokļu maksātājam (NM) iekšēji pieejamos datus par darījumiem ar nesaistītām personām, taču visbiežāk izmanto ārējos datus, kas iegūti komerciālās datubāzēs vai citos avotos. No datubāzes atbilstoši noteiktiem kritērijiem atlasa vairākus salīdzināmus uzņēmumus, kas veido finanšu rezultātu diapazonu. Bieži rodas jautājums, kuras vērtības no šī diapazona ir pareizi izmantot, lai pamatotu NM veikto kontrolēto darījumu atbilstību tirgus cenas principam. Šajā rakstā aplūkosim, cik plaša tirgus cenas diapazona izmantošana ir pieļaujama Latvijā, un salīdzināsim, kā šo diapazonu interpretē Lietuvā un Igaunijā.
Latvijas transfertcenu (TC) regulējums nosaka, ka uzņēmumiem, kas veic darījumus ar saistītām personām, jānodrošina tajos tirgus cenu principa ievērošana neatkarīgi no tā, vai darījumu partneri ir Latvijas vai ārvalsts nodokļu rezidenti. Tirgus cenu princips savā būtībā nosaka to, ka uzņēmumam, veicot salīdzināmus darījumus salīdzināmos apstākļos, jāgūst salīdzināmi ieņēmumi neatkarīgi no tā, vai darījums veikts ar saistītu vai nesaistītu darījumu partneri. Pamatā uzņēmumi to apzinās un izprot, tomēr pastāv dažādi fakti un apstākļi, kas apgrūtina šīs prasības sekmīgu īstenošanu “reāllaikā”, jo nereti pirms darījuma veikšanas vai tā īstenošanas brīdī uzņēmumiem nav pietiekamas informācijas par tirgus cenām, kādas salīdzināmos darījumos piemēro nesaistīti darījumu partneri. Talkā var nākt TC korekcija, kas ne vienmēr ir tik “sāpīga”, kā sākotnēji varētu šķist. Šajā rakstā – par TC korekciju, ko uzņēmums var veikt uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) vajadzībām, koriģējot apliekamo bāzi.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).