Iepriekšējos rakstos secīgi noskaidrojām galvojumu transfertcenu (TC) aspektus, kā arī sīkāk aplūkojām tirgus cenas noteikšanas metodes. Šo rakstu sēriju noslēgsim ar svarīgām starptautiskās tiesu prakses atziņām un salīdzināsim nodokļu administrāciju pieeju galvojuma darījumu pamatošanai TC dokumentācijā.
Aplūkosim starptautiskās tiesu prakses piemēru – 2018. gada Polijas uzņēmuma galvojuma lietu, kurā spriedums pasludināts 2022. gadā.
Polijas uzņēmums īsteno nekustamā īpašuma investīciju projektus un finansē tirdzniecības centru būvniecības darbus. Lai piesaistītu naudas līdzekļus, uzņēmums noslēdza aizdevuma līgumu ar nesaistītu komercbanku uz desmit gadiem. Līguma nosacījumi paredzēja galvojumu, ko sniedza starptautiskas uzņēmumu grupas akcionāri un citas saistītas personas. Uz šī nodrošinājuma pamata galvotāji kļuva solidāri atbildīgi par prasītājas saistību izpildi. Ir būtiski, ka galvojums tika izsniegts pro bono, t.i., Polijas uzņēmumam nebija pienākuma maksāt atlīdzību vai sniegt kādu citu materiālu labumu saviem galvotājiem.
Šajā situācijā aktualizējās jautājums, vai Polijas uzņēmumam ir pienākums sagatavot TC dokumentāciju saistībā ar saņemto bezatlīdzības pakalpojumu un par kādiem periodiem. Nodokļu maksātājs uzskatīja, ka TC dokumentācijas sagatavošanas prasības tam nav saistošas, pamatojot savu nostāju ar šādiem argumentiem:
Pētot Polijas Augstākās administratīvās tiesas nesen publicēto spriedumu lietā par bezatlīdzības galvojuma darījumu pamatošanu TC dokumentācijā, secināms, ka tiesa ir vienisprātis ar Polijas nodokļu administrāciju un nepiekrīt nodokļu maksātāja viedoklim, izsakot šādus pretargumentus:
Tiesa noraidīja nodokļu maksātāja sūdzību. Pušu strīds beidzās diezgan miermīlīgi, un Polijas nodokļu administrācija neuzsāka papildu kontroles procesus uzņēmumā, taču galvojuma darījums joprojām palika pastiprinātas uzmanības centrā.
Salīdzinot Polijas nodokļu administrācijas nostāju šajā jautājumā ar Latvijas praksi, secināms, ka VID pieeja ir līdzvērtīga. Taču, ja šāds precedents rastos kādam Latvijas uzņēmumam, tad VID, iespējams, neaprobežotos ar TC dokumentācijas iesniegšanas pienākuma izvērtēšanu vien, bet atbilstoši darījuma faktiem un apstākļiem izmantotu savas tiesības noteikt galvotājam pienākušos atlīdzību, kā arī aprēķinātu uzņēmumu ienākuma nodokļa pamatparādu, soda naudu un nokavējuma naudu.
Ja jūsu pārstāvētais uzņēmums veic saistītu personu galvojuma darījumus, TC pamatošanai iesakām izmantot kādu no iepriekš izskatītajām analīzes metodēm vai aicinām sazināties ar PwC transfertcenu komandu.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuIkdienā novērots, ka grupas uzņēmumu savstarpējie pakalpojumi ir gan visbiežāk sastopamās centralizētās darbības starptautiskās uzņēmumu grupās (SUG), gan nodokļu administrācijas (VID) īpaši uzraugāmie darījumi.
Iepriekšējā rakstā mēs izskatījām nepieciešamību transfertcenu (TC) dokumentācijā pamatot galvojuma darījumus, kā arī aplūkojām vispārīgu pieeju, lai analizētu garantijas darījuma atbilstību nesaistītu personu darījuma principam. Šajā rakstā apspriedīsim, kam jāpievērš uzmanība, analizējot galvojuma darījumu būtību, un detalizētāk aplūkosim šādu darījumu analīzē izmantotās metodes.
Veicot finanšu darījumu transfertcenu (TC) analīzi, lielu uzmanību parasti pievērš aizdevumiem un grupas konta darījumiem. Taču saistīto personu starpā pastāv arī citi finanšu darījumi, kurus nereti pienācīgi neizvērtē TC dokumentācijā, proti, finanšu garantijas jeb galvojumi. Turklāt pašreizējos tirgus apstākļos kreditori, piemēram, bankas, piešķirot finansējumu klientiem, arvien biežāk pieprasa galvojumu. Šajā rakstu sērijā skaidrosim galvojumu TC aspektus, aplūkosim dažādas pieejas galvojumu tirgus cenas noteikšanai, kā arī pievērsīsimies tiesu praksei.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).