Uzņēmumiem, īpaši uzņēmumiem ar pārrobežu darbību, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošana nav vienkārša.
Ne tikai pārrobežu aspektā, bet arī attiecībā uz iekšzemes darījumiem ne reizi vien esam diskutējuši par to, kā pakalpojumu sniedzēja darījuma vērtību ietekmē iekārta, kuru tam bez atlīdzības nodevis pakalpojuma pasūtītājs. Praksē mēdz būt situācijas, kurās pakalpojuma sniedzējam trūkst kādas specifiskas iekārtas, lai tas pasūtītājam varētu sniegt pakalpojumu, un tad pasūtītājs pakalpojuma nodrošināšanai nepieciešamo iekārtu bez atlīdzības nodod pakalpojuma sniedzējam. Nebija arī pārliecības, vai šāda darījuma struktūra ietekmē pakalpojuma saņēmēja tiesības atskaitīt priekšnodokli attiecībā uz nodoto iekārtu.
Par priekšnodokļa atskaitīšanas tiesībām šādā darījuma struktūrā savā nesenajā spriedumā lietā C 475/23, Voestalpine Giesserei Linz GmbH, izteikusies Eiropas Savienības Tiesa (EST).
Šajā rakstā piedāvājam EST skatījumu uz šo jautājumu.
Lietas apstākļi bija šādi:
Strīds nonāca Rumānijas apelācijas instances tiesā, kas izvēlējās uzdot divus prejudiciālus jautājumus EST:
EST vispirms atgādināja priekšnodokļa atskaitīšanas pamatprincipu: ciktāl nodokļa maksātājs izmanto iegādāto preci (pakalpojumu) saviem ar nodokli apliekamiem darījumiem, viņam ir tiesības atskaitīt PVN, kas maksājams vai samaksāts par šo preci (pakalpojumu).
Tātad, lai tiktu atzītas tiesības uz priekšnodokli, jāpastāv tiešai un tūlītējai saiknei starp konkrētu iepriekš veiktu darījumu un vienu vai vairākiem vēlāk veiktiem darījumiem, kas piešķir atskaitīšanas tiesības. Tiesības atskaitīt PVN, kas samaksāts par iegādātām precēm, pastāv, ja to iegādes izdevumi veido daļu no tādu darījumu cenas, par kuriem nākotnē jāmaksā nodoklis. Atskaitīšanas tiesības nodokļa maksātājam tiek atzītas arī tad, ja šo preču izmaksas veido daļu no nodokļa maksātāja vispārīgajiem izdevumiem un kā tādas ietilpst viņa pārdoto preču vai sniegto pakalpojumu cenā.
Būtiski, ka priekšnodokļa atskaitīšanas tiesību vērtēšanā jāņem vērā visi apstākļi, kuros norisinājušies attiecīgie darījumi. Līdz ar to EST norādīja, ka nacionālajai tiesai primāri jānovērtē, vai celtņa iegādei ir tieša un tūlītēja saikne ar vienu vai vairākiem Voestalpine vēlāk veiktiem ar PVN apliekamiem darījumiem vai saimniecisko darbību kopumā.
Lietas apstākļi norāda uz to, ka lējumu apstrāde nebūtu iespējama bez Voestalpine iegādātā celtņa, turklāt Voestalpine nebūtu varējusi veikt savu saimniecisko darbību bez celtņa iegādes. Fakts, ka Austrex un tās apakšuzņēmējs GEP gūst tiešu labumu no celtņa, jo tas tiek nodots viņu rīcībā bez maksas, nevar ietekmēt Voestalpine tiesības atskaitīt PVN saistībā ar tā iegādi. Protams, nacionālajai tiesai jāpārliecinās, ka ar celtņa iegādi saistītie izdevumi ietilpst viena vai vairāku Voestalpine vēlāk veiktu ar PVN apliekamu darījumu cenā. Ja šādu darījumu nav, tad jāpārliecinās, kādā mērā izdevumi veido daļu no Voestalpine vispārīgajām izmaksām un ietilpst tās saimnieciskās darbības ietvaros piegādāto preču un sniegto pakalpojumu cenā. Apstāklis, ka GEP bez maksas guvusi labumu no celtņa, pats par sevi nevar pamatot to, ka Voestalpine tiek liegta ar šīm izmaksām saistītā PVN atskaitīšana. Nav nozīmes arī tam, vai Voestalpine celtņa iegādes izmaksas ietekmēja GEP pakalpojuma cenu. Tomēr nacionālajai tiesai jāpārliecinās, vai celtņa lietošana tika ierobežota tā, lai tas tiktu izmantots tikai Voestalpine sniegtā pakalpojuma nodrošināšanai. Ja celtnis tika izmantots arī citiem mērķiem, tad tiesības uz priekšnodokli jāatzīst tikai tādā mērā, kādā tas izmantots, lai nodrošinātu Voestalpine ar PVN apliekamos darījumus.
Vērtējot otro jautājumu, EST atgādina, ka PVN neitralitātes pamatprincips prasa saglabāt priekšnodokļa atskaitīšanas tiesības, pat ja nodokļa maksātājs nav izpildījis atsevišķas formālas prasības. Tomēr tas nozīmē, ka nodokļu administrācijas rīcībā ir jābūt nepieciešamajai informācijai, lai tā varētu pārliecināties, ka pamatprasības priekšnodokļa atskaitīšanai ir izpildītas. Prasības attiecībā uz uzskaiti, rēķinu sagatavošanu un nodokļa deklarāciju ir formālas prasības. Līdz ar to nodokļa maksātājam nevar liegt tiesības uz priekšnodokli, ja nodokļu administrācija var veikt nepieciešamās pārbaudes, lai konstatētu, ka nodokļa maksātājs ir izpildījis pamatprasības priekšnodokļa atskaitīšanai.
EST ir jau lēmusi, ka priekšnodokļa atskaitīšanas tiesību ierobežošana ir pārmērīgs sods par grāmatvedības un deklarāciju sagatavošanas pienākumu neizpildi. Formālu prasību neievērošanas gadījumā dalībvalstis var piemērot administratīvus naudas sodus.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuVienā no iepriekšējām MindLink Īsziņām iepazīstinājām lasītājus ar plānotajiem grozījumiem pievienotās vērtības nodokļa (PVN) regulējumā. Tie paredz obligātus e-rēķinus pārrobežu darījumos un izmaiņas Eiropas Savienības (ES) darījumu pārskatu aizpildīšanas kārtībā. Tāpat grozījumi noteiks atbildību par PVN iekasēšanu platformām, ar kuru starpniecību notiek darījumi viesu izmitināšanas un transporta pakalpojumu nozarē, kā arī tiks paplašināts vienas pieturas aģentūras (one-stop shop – OSS) režīms.
Eiropas Savienības Tiesa (EST) savā nesen pasludinātajā spriedumā analizē PVN piemērošanu elektrības piegādēm elektroauto lietotājiem, izmantojot trešo personu uzlādes staciju tīklu. Pamatlietā Vācijas uzņēmums apstrīdēja Zviedrijas nodokļu administrācijas lēmumu par Zviedrijā veiktām elektrības piegādēm. Spriedumā EST uzsver skaidrību PVN piemērošanā un nostiprina PVN sistēmas pamatnormu ievērošanu. Šajā rakstā mēs apkopojam galvenos spriedumā analizētos argumentus un faktus.
Šā gada 30. septembrī Latvijas Republikas Senāts izsludināja spriedumu lietā Nr. A420226518, kur tika izskatīta Latvijas juridiskās personas kasācijas sūdzība par Valsts ieņēmumu dienesta (VID) lēmumu un Administratīvās apgabaltiesas (“apgabaltiesa”) spriedumu. Sūdzība bija saistīta ar VID veiktā audita rezultātiem, ar ko tika apšaubītas juridiskās personas tiesības atskaitīt priekšnodokli, iesaistoties kā starpniekam pārrobežu darījumos. VID šos darījumus uzskatīja par fiktīviem, jo starp sākotnējo preču pārdevēju (diviem nesaistītiem Latvijas uzņēmumiem) un gala pircēju (saistītu Lietuvas uzņēmumu) bija noslēgta slepena vienošanās. Juridiskā persona bija informēta par šo vienošanos un iesaistījās darījumu noformēšanā kā starpnieks, lai VID ieskatā samazinātu budžetā maksājamo pievienotās vērtības nodokli (PVN) un uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN).
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).