Šobrīd uzņēmumos notiek spraigs darbs pie gada pārskatu sagatavošanas un revīzijas, tāpēc ir īstais laiks pārskatīt un atjaunot arī pamatinformāciju par biznesu. Viens no nodokļu maksātāju (NM) vispārīgiem pienākumiem, kurš sava šķietamā maznozīmīguma dēļ bieži netiek pienācīgi izpildīts, ir Valsts ieņēmumu dienesta (VID) laicīga informēšana par aktuālo pamatdarbības veidu atbilstoši saimniecisko darbību statistiskās klasifikācijas NACE 2.0 redakcijai, kas vienoti darbojas visā Eiropas Savienībā (ES). Šajā rakstā uzsveram šī pienākuma svarīgumu, atgādinām par termiņiem, sniedzam dažus praktiskus ieteikumus un informējam par plānoto pāreju uz NACE jauno redakciju 2.1 statistikas salīdzināmības uzlabošanai.
ES iekšējā tirgū veiksmīgi darbojas statistikas standarti, ko piemēro datu vākšanai, nosūtīšanai un publicēšanai, lai valsts un pašvaldību iestādēm, finanšu institūcijām, uzņēmumiem un pārējiem iekšējā tirgus dalībniekiem būtu piekļuve ticamiem un salīdzināmiem statistikas datiem. Tāpēc ir būtiski, lai NM saimnieciskā darbība tiktu klasificēta un interpretēta visās dalībvalstīs vienādi.
Praksē NM mēdz strādāt vairākos saimnieciskās darbības virzienos vienlaikus un gūt ieņēmumus no visiem, taču pamatdarbības veids var būt tikai viens. To nosaka pēc ieņēmumiem ar vislielāko īpatsvaru kopējā apgrozījumā taksācijas gadā. Savukārt tiem NM, kuri tikko uzsākuši savu saimniecisko darbību, pamatdarbības veidu nosaka pēc plānotajiem apgrozījuma rādītājiem. Ja plāni nepiepildās un cita saimnieciskā darbība faktiski izrādās krietni rentablāka, tad NM ir tiesības precizēt savu pamatdarbības veidu ik gadu.
Pamatdarbības veida paziņošana vai precizēšana VID nav tikai kārtējā formalitāte, lai izpildītu likuma prasības. Pareizai NACE koda deklarēšanai ir tālejošas praktiskās sekas:
Likuma “Par nodokļiem un nodevām” 15. panta pirmās daļas 15. punkts nosaka NM pienākumu līdz 1. maijam iesniegt VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) informāciju par iepriekšējā taksācijas gada pamatdarbības veidu, ja tas ir mainījies un iepriekš sniegtā informācija vairs neatbilst realitātei. Īpaši uzsveram, ka paziņotajam pamatdarbības veidam ir jāatspoguļo NM piederība konkrētai nozarei un darbības jomai.
Jauniem uzņēmumiem informācija jāiesniedz mēneša laikā pēc saimnieciskās darbības reģistrācijas Uzņēmumu reģistrā vai VID. Ja mainās esošais pamatdarbības veids, to varēs aizstāt ar citu nākamajā taksācijas gadā. Informācijas sniegšana par papildu darbības veidiem likumā nav noteikta kā obligāta un tā sniedzama brīvprātīgi taksācijas gada garumā bez ierobežojuma.
Lai sniegtu ziņas, jāizvēlas attiecīgais NACE kods no aktuālā kodu klasifikatora. Dažreiz nokļūšanu līdz īstajam kodam var apgrūtināt pieejamo kodu daudzveidība, tāpēc iesakām virzīties soli pa solim:
Strādājot ar klasifikatoru, iesakām pievērst uzmanību šādām niansēm, kas atvieglos piemērotākā pamatdarbības veida noteikšanu:
Par izvēlēto pamatdarbības veidu jāpaziņo EDS sadaļā “Dokumenti à No veidlapas à Nodokļu maksātāju reģistrācijas un datu izmaiņu veidlapas à Paziņojums par nodokļu maksātāja pamatdarbības veidu.”
2025. gada 1. janvārī plānots pāriet uz NACE 2.1 lietošanu. Jaunā redakcija ir nepieciešama, lai atspoguļotu tehnoloģiskās izmaiņas (piemēram, būs atsevišķi kodi uzņēmumiem, kas sniedz 3D drukāšanas u.tml. ar lāzertehnoloģijām saistītus risinājumus, mākoņa infrastruktūras, meklētājprogrammu nodrošināšanas pakalpojumus) un ietvertu izmaiņas vides politikā (piemēram, elektroenerģijas ražotāji tiks sīkāk klasificēti pēc energoresursu veida – atjaunojamie vai neatjaunojamie).
Izmaiņas skars arī mazumtirgotāju iedalījumu. Pašlaik mazumtirdzniecība specializētajos veikalos tiek nošķirta no mazumtirdzniecības internetā. Šo divu tirdzniecības veidu atšķirība turpmāk tiks novērsta, jo mazumtirdzniecības pakalpojumi bieži tiek sniegti vienlaikus gan veikalos, gan internetā un ir grūti noteikt precīzu mazumtirdzniecības veida daļu kopējā transakciju apjomā. Tāpēc turpmāk par galveno tirdzniecības pakalpojumu klasificēšanas kritēriju tiks uzskatīts pārdodamo preču veids, nevis tirdzniecības kanāls. Tas nozīmē, ka fiziskās preces tiks organiski nodalītas no arvien pieaugošās digitālo produktu tirdzniecības.
Plānots izveidot jaunu klasi “Loģistikas pakalpojumu sniegšana” un precizēt finanšu tehnoloģiju uzņēmumu vietu klasifikācijā pēc pievienotās vērtības principa (finanšu starpnieki vai digitālo tehnoloģiju pakalpojumu sniedzēji). Tiks pārskatīta starpniecības pakalpojumu definīcija un klasifikācija, paredzot, ka šos pakalpojumus var sniegt arī digitāli, turklāt ienākumi var iekļaut arī citus peļņas avotus, piemēram, ienākumus no reklāmas.
Plašākam ieskatam aicinām iepazīties ar NACE 2.1 plānoto uzbūvi un skaidrojošām piezīmēm Centrālās statistikas pārvaldes mājaslapā.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuKopš 2022. gada jūnija Eiropas Centrālā banka (ECB) aktīvi paaugstina galvenās procentu likmes, lai mazinātu Covid-19 izraisīto augsto inflāciju. Nodokļu maksātāji (NM) pamatoti diskutē par to, vai nebūtu jāpārskata ilgtermiņa finansēšanas darījumos starp saistītām personām vēsturiski piemērotās procentu likmes un jāpiemēro jaunas likmes, kas atspoguļo pašreizējo ekonomisko situāciju un atbilst nesaistītu personu darījuma principam (tirgus cenai). Šajā rakstā – par VID redzējumu un ieteikumiem, lai mazinātu potenciālos transfertcenu (TC) riskus.
Viens no transfertcenu (TC) prasību izpildes izaicinājumiem ir noteikt nesaistītu personu darījuma principam atbilstošu atlīdzību par grupas ietvaros sniegtiem pakalpojumiem. Lai uzņēmumiem atvieglotu šo procesu, 2018. gadā Latvijā tika ieviests atvieglojums zemas pievienotās vērtības pakalpojumiem (ZPVP). Izpildoties noteiktiem kritērijiem, ZPVP var analizēt vienkāršotā kārtībā, kas ļauj pakalpojumu sniedzējam piemērot 5% uzcenojumu izmaksām, neveicot detalizētu salīdzināmības analīzi. Šajā rakstā atgādināsim par būtisku prasību, piemērojot vienkāršoto pieeju ZPVP, par kuru reizēm mēdz aizmirst.
Par peļņas sadalīšanas metodi (PSM) un tās potenciālu transfertcenu (TC) analīzē esam rakstījuši jau iepriekš, apskatot šīs metodes būtību un pielietošanas iespējas. Šajā rakstā – par PSM priekšrocībām un trūkumiem.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).