Citas iespējas
Lejupielādēt Drukāt

Nodokļu maksātājiem līdz 1. maijam VID EDS jāprecizē NACE kods 2/9/24

Zane Smutova
Vecākā projektu vadītāja transfertcenu nodaļā, PwC Latvija

Šobrīd uzņēmumos notiek spraigs darbs pie gada pārskatu sagatavošanas un revīzijas, tāpēc ir īstais laiks pārskatīt un atjaunot arī pamatinformāciju par biznesu. Viens no nodokļu maksātāju (NM) vispārīgiem pienākumiem, kurš sava šķietamā maznozīmīguma dēļ bieži netiek pienācīgi izpildīts, ir Valsts ieņēmumu dienesta (VID) laicīga informēšana par aktuālo pamatdarbības veidu atbilstoši saimniecisko darbību statistiskās klasifikācijas NACE 2.0 redakcijai, kas vienoti darbojas visā Eiropas Savienībā (ES). Šajā rakstā uzsveram šī pienākuma svarīgumu, atgādinām par termiņiem, sniedzam dažus praktiskus ieteikumus un informējam par plānoto pāreju uz NACE jauno redakciju 2.1 statistikas salīdzināmības uzlabošanai.

NM ieguvumi no nozares klasifikatora

ES iekšējā tirgū veiksmīgi darbojas statistikas standarti, ko piemēro datu vākšanai, nosūtīšanai un publicēšanai, lai valsts un pašvaldību iestādēm, finanšu institūcijām, uzņēmumiem un pārējiem iekšējā tirgus dalībniekiem būtu piekļuve ticamiem un salīdzināmiem statistikas datiem. Tāpēc ir būtiski, lai NM saimnieciskā darbība tiktu klasificēta un interpretēta visās dalībvalstīs vienādi.

Praksē NM mēdz strādāt vairākos saimnieciskās darbības virzienos vienlaikus un gūt ieņēmumus no visiem, taču pamatdarbības veids var būt tikai viens. To nosaka pēc ieņēmumiem ar vislielāko īpatsvaru kopējā apgrozījumā taksācijas gadā. Savukārt tiem NM, kuri tikko uzsākuši savu saimniecisko darbību, pamatdarbības veidu nosaka pēc plānotajiem apgrozījuma rādītājiem. Ja plāni nepiepildās un cita saimnieciskā darbība faktiski izrādās krietni rentablāka, tad NM ir tiesības precizēt savu pamatdarbības veidu ik gadu.

Pamatdarbības veida paziņošana vai precizēšana VID nav tikai kārtējā formalitāte, lai izpildītu likuma prasības. Pareizai NACE koda deklarēšanai ir tālejošas praktiskās sekas:

  • NM spēj objektīvi izvērtēt tirgus piesātinātību ar konkurentiem, lai preventīvi novērstu konkurences izkropļojumu nozarē;
  • sagatavojot vietējo transfertcenu dokumentāciju, NM spēj pamatoti identificēt pēc pamatdarbības veida salīdzināmus neatkarīgus uzņēmumus, lai maksimāli precīzi noteiktu nesaistītu personu darījuma principam atbilstošu tirgus cenas (vērtības) diapazonu;
  • sagatavojot globālo transfertcenu dokumentāciju, NM mazina risku veikt nepamatotu nozares analīzi;
  • iesaistoties kontrolētos un nekontrolētos aizdevumu darījumos, NM nodrošina caurskatāmus izejas datus sava kredītreitinga noteikšanai;
  • NM nodrošina VID ar patiesu informāciju izmantošanai jaunās reitinga sistēmas attīstībā un NM gradācijā atkarībā no nodokļu saistību izpildes, kas tiks oficiāli izziņota šā gada martā VID publiskojamās datubāzes sadaļā par reitingiem;
  • NM uzlabo savu reputāciju VID ierēdņu acīs, paaugstinot izredzes tikt pie mērķētāka pakalpojumu groza un priekšrocībām (kontroles pasākumu daļēja vai pilnīga atcelšana, uzziņu un pieprasījumu apkalpošana prioritārā kārtībā, muitas procedūru vienkāršošana utt.)

Termiņi un veicamie soļi

Likuma “Par nodokļiem un nodevām” 15. panta pirmās daļas 15. punkts nosaka NM pienākumu līdz 1. maijam iesniegt VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) informāciju par iepriekšējā taksācijas gada pamatdarbības veidu, ja tas ir mainījies un iepriekš sniegtā informācija vairs neatbilst realitātei. Īpaši uzsveram, ka paziņotajam pamatdarbības veidam ir jāatspoguļo NM piederība konkrētai nozarei un darbības jomai.

Jauniem uzņēmumiem informācija jāiesniedz mēneša laikā pēc saimnieciskās darbības reģistrācijas Uzņēmumu reģistrā vai VID. Ja mainās esošais pamatdarbības veids, to varēs aizstāt ar citu nākamajā taksācijas gadā. Informācijas sniegšana par papildu darbības veidiem likumā nav noteikta kā obligāta un tā sniedzama brīvprātīgi taksācijas gada garumā bez ierobežojuma.

Lai sniegtu ziņas, jāizvēlas attiecīgais NACE kods no aktuālā kodu klasifikatora. Dažreiz nokļūšanu līdz īstajam kodam var apgrūtināt pieejamo kodu daudzveidība, tāpēc iesakām virzīties soli pa solim:

  • apziniet nozari, kurā darbojaties (piemēram, H: Transports un uzglabāšana);
  • izvēlieties darbības sfēru, kurā specializējaties savas nozares ietvaros (piemēram, 49. Sauszemes transports un cauruļvadu transports);
  • pēc iespējas konkrētāk definējiet funkcijas un aktivitātes, kas ģenerē lielākos ieņēmumus (piemēram, 49.4 Kravu pārvadājumi pa autoceļiem);
  • raksturojiet galveno preci, ko pārdodat, vai pakalpojumu, ko sniedzat (piemēram, mēbeļu pārvadāšana ar autotransportu), un nonāciet līdz gala kodam (piemēram, 49.42 Individuālie kravu pārvadāšanas pakalpojumi).

Strādājot ar klasifikatoru, iesakām pievērst uzmanību šādām niansēm, kas atvieglos piemērotākā pamatdarbības veida noteikšanu:

  • katrs kods satur detalizētāku anotāciju, kurā uzskaitīti potenciālie darbības veidi;
  • apraksti ir papildināti ar darbības veidiem, kas neietilpst konkrētajā kategorijā, un satur norādes par atbilstošāko klasi;
  • ja darbojaties tiešsaistē, izmantojiet iebūvēto meklēšanas opciju, kas ļauj atrast nepieciešamo kodu pēc atslēgvārdiem;
  • lejupielādējiet pilnu klasifikatoru kādā no pieejamiem formātiem (csv, xlsx, xml), lai iegūtu izvērstāku skatu;
  • ja pamatdarbības veids ir pietiekami specifisks, apsveriet iespēju reģistrēt citur neklasificētus individuālus pakalpojumus zem kategorijas S: Citi pakalpojumi;
  • vadieties no nozares labākās prakses un izpētiet savu konkurentu NACE kodus, lai nodrošinātu salīdzināmību ar tirgus konjunktūru un izlīdzinātu nozares sentimentu.

Par izvēlēto pamatdarbības veidu jāpaziņo EDS sadaļā “Dokumenti à No veidlapas à Nodokļu maksātāju reģistrācijas un datu izmaiņu veidlapas à Paziņojums par nodokļu maksātāja pamatdarbības veidu.”

Ceļā uz NACE jauno redakciju 2.1

2025. gada 1. janvārī plānots  pāriet uz NACE 2.1 lietošanu. Jaunā redakcija ir nepieciešama, lai atspoguļotu tehnoloģiskās izmaiņas (piemēram, būs atsevišķi kodi uzņēmumiem, kas sniedz 3D drukāšanas u.tml. ar lāzertehnoloģijām saistītus risinājumus, mākoņa infrastruktūras, meklētājprogrammu nodrošināšanas pakalpojumus) un ietvertu izmaiņas vides politikā (piemēram, elektroenerģijas ražotāji tiks sīkāk klasificēti pēc energoresursu veida – atjaunojamie vai neatjaunojamie).

Izmaiņas skars arī mazumtirgotāju iedalījumu. Pašlaik mazumtirdzniecība specializētajos veikalos tiek nošķirta no mazumtirdzniecības internetā. Šo divu tirdzniecības veidu atšķirība turpmāk tiks novērsta, jo mazumtirdzniecības pakalpojumi bieži tiek sniegti vienlaikus gan veikalos, gan internetā un ir grūti noteikt precīzu mazumtirdzniecības veida daļu kopējā transakciju apjomā. Tāpēc turpmāk par galveno tirdzniecības pakalpojumu klasificēšanas kritēriju tiks uzskatīts pārdodamo preču veids, nevis tirdzniecības kanāls. Tas nozīmē, ka fiziskās preces tiks organiski nodalītas no arvien pieaugošās digitālo produktu tirdzniecības.

Plānots izveidot jaunu klasi “Loģistikas pakalpojumu sniegšana” un precizēt finanšu tehnoloģiju uzņēmumu vietu klasifikācijā pēc pievienotās vērtības principa (finanšu starpnieki vai digitālo tehnoloģiju pakalpojumu sniedzēji). Tiks pārskatīta starpniecības pakalpojumu definīcija un klasifikācija, paredzot, ka šos pakalpojumus var sniegt arī digitāli, turklāt ienākumi var iekļaut arī citus peļņas avotus, piemēram, ienākumus no reklāmas.

Plašākam ieskatam aicinām iepazīties ar NACE 2.1 plānoto uzbūvi un skaidrojošām piezīmēm Centrālās statistikas pārvaldes mājaslapā.

Dalīties ar rakstu

Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com

Uzdot jautājumu