2021. gada laikā UIN likums ir grozīts pavisam nedaudz, par ko jau esam rakstījuši 20/04/2021 Īsziņās. Šajā rakstā iepazīstināsim ar jaunākajām UIN likuma izmaiņām un plānotajiem grozījumiem tuvā nākotnē, t.sk. ilgi gaidīto saistībā ar uzkrājumiem, kas veidoti nedrošiem parādiem atbilstoši starptautiskajam finanšu pārskatu standartam Nr. 9 “Finanšu instrumenti” (9. SFPS).
Saskaņā ar 9. SFPS veidotie uzkrājumi
Sagatavojot UIN deklarāciju par 2021. gada decembri, daudzi uzņēmumi pirmo reizi plānoja iekļaut ar UIN apliekamajā bāzē uzkrājumus nedrošiem parādiem, jo būtu pārsniegts 36 mēnešu termiņš no to izveides brīža. Tāpēc ļoti gaidīti ir grozījumi, kas atbrīvos no šīs prasības saskaņā ar 9. SFPS veidotos uzkrājumus, jo tos veido pēc citiem kritērijiem un izveides brīdī tie neatbilst uzkrājumu nedrošiem parādiem būtībai.
Līdz gada beigām plānots pieņemt grozījumus, kas papildinās likuma 9. pantu ar izņēmuma nosacījumiem, kas jāizpilda uzņēmumam, lai varētu piemērot atbrīvojumu, proti, jābūt saņemtam atbilstošam revidentu ziņojumam, jānodrošina katra uzkrājumos (kredītzaudējumos) iekļautā debitora parāda izsekojamība un jābūt izveidotai debitoru parādu (finanšu aktīvu) atzīšanas, atgūšanas un atzīšanas pārtraukšanas (norakstīšanas) uzskaites kārtībai. Jaunos nosacījumus paredzēts piemērot debitoru parādiem, par kuriem izveidoti uzkrājumi (kredītzaudējumi), sākot ar 2018. gada 1. janvāri.
Vienlaikus, ja šādi izveidotais uzkrājums attiecas uz patiešām slikto debitoru, kuru uzņēmums iekļāvis izmaksās un parāds nebūs atgūts 60 mēnešu laikā no tā rašanās brīža, kad preču un pakalpojumu saņēmējam bija jānorēķinās ar preču piegādātāju vai pakalpojumu sniedzēju, un parāda summai nav piemērojams UIN likuma 9. panta trešajā daļā minētais atbrīvojums, tad apliekamajā bāzē būs jāiekļauj arī saskaņā ar 9. SFPS veidotie uzkrājumi.
Citi uzkrājumi nedrošiem parādiem
Līdztekus paredzēts arī pagarināt periodu, kura laikā var apliekamajā bāzē neiekļaut uzņēmuma veidotos uzkrājumus nedrošiem parādiem noteiktās situācijās, proti:
Tādējādi UIN deklarācijā par 2021. gada decembri vēl nebūs jāpalielina apliekamā bāze par uzkrājumiem nedrošiem parādiem.
Vairāki svarīgi jaunumi gaidāmi saistībā ar UIN piemērošanu procentu izdevumiem un spēkā esošajiem t.s. plānās kapitalizācijas ierobežojumiem, grozot UIN likuma 10. pantu un pārejas noteikumus, kā arī Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumu.
Segto obligāciju sabiedrības
Jau pieņemtie UIN likuma grozījumi attiecas uz segto obligāciju sabiedrībām, kas izveidotas un darbojas saskaņā ar Segto obligāciju likumu, proti, tām nebūs jāievēro plānās kapitalizācijas ierobežojumi, un uzņēmumiem, kas veiks procentu maksājumus šādām sabiedrībām, procentu izmaksas neradīs papildu UIN izdevumus.
Īpaši atvieglojumi 2021. un 2022. gadā
Apzinoties Covid-19 situācijas negatīvo ietekmi uz uzņēmumu finanšu stāvokli, UIN maksātājiem, kas veic procentu maksājumus par aizņemto kapitālu, 2021. un 2022. gadā plāno nepiemērot šobrīd noteikto ierobežojumu procentu apmēram, kas neveido UIN objektu. Šie grozījumi paredzēti Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā.
Neto procentu izmaksu metode
Papildus tiek plānotas izmaiņas attiecībā uz procentu izmaksu apmēra noteikšanu, ļaujot piemērot neto procentu aprēķinu jeb starpību starp procentu maksājumiem un procentu ieņēmumiem, ja tādi būs radušies. Tomēr jāatzīmē, ka šo pieeju varēs izmantot tikai vienai no metodēm, proti, ja uzņēmuma procentu izmaksas pārsniedz 3 miljonus eiro gadā. Šos grozījumus plānots piemērot ar pārskata gadu, kas sākās 2021. gadā.
Aplēstie procenti, kas rodas, piemērojot 16. SFPS
Uzņēmumi, kas piemēro SFPS Nr. 16 “Noma”, tā rezultātā aplēstos procentus par operatīvo nomu var neiekļaut plānās kapitalizācijas aprēķinā, ja nomas darījums pēc būtības ir operatīvā noma. Arī šo jauno normu varēs piemērot procentiem, kas aplēsti ar pārskata gadu, kas sākās 2021. gadā.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuIepriekš esam skaidrojuši UIN piemērošanu caurplūstošām dividendēm un apskatījuši IIN atvieglojumu piemērošanu fiziskai personai dividenžu izmaksas gadījumā. Šajā rakstā aplūkosim, kādi zemūdens akmeņi slēpjas nodokļu piemērošanā caurplūstošām dividendēm, ja īsi pirms lēmuma pieņemšanas par peļņas sadali dividendēs notiek izmaiņas uzņēmuma dalībnieku sastāvā.
Šajā rakstā aplūkojam uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) un iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) piemērošanu finanšu darījumiem starp Latvijas uzņēmumu un tā īpašnieku (fizisku personu) divos piemēros:
Ar 2022. gada 1. janvāri slēgto alternatīvo ieguldījumu fondu ieguldītājiem būs iespēja neiekļaut savā apliekamajā bāzē ienākumu, ko būs guvis fonds, pārdodot tam piederoša uzņēmuma kapitāla daļas (“akcijas”). To paredz jaunākie Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma grozījumi, kas stājušies spēkā šā gada 20. aprīlī. Šajā rakstā – par nosacījumiem un to iespējamo ietekmi uz fondu ieguldījumu atsavināšanas stratēģiju.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).