Iepriekš esam skaidrojuši UIN piemērošanu caurplūstošām dividendēm un apskatījuši IIN atvieglojumu piemērošanu fiziskai personai dividenžu izmaksas gadījumā. Šajā rakstā aplūkosim, kādi zemūdens akmeņi slēpjas nodokļu piemērošanā caurplūstošām dividendēm, ja īsi pirms lēmuma pieņemšanas par peļņas sadali dividendēs notiek izmaiņas uzņēmuma dalībnieku sastāvā.
SIA A ir Latvijā reģistrēts uzņēmums, kas sākotnēji piederēja fiziskai personai. Taču 2021. gada sākumā SIA A dalībnieks nodibināja Latvijā vēl vienu uzņēmumu – SIA B – un nodeva tam SIA A kapitāldaļas. Pēc dažiem mēnešiem SIA A nolēma aprēķināt dividendes no peļņas, kas radusies līdz 2017. gada 31. decembrim (“vecā peļņa”). SIA B savukārt nolēma sadalīt dividendēs peļņu, ko veido no SIA A saņemtās dividendes.
Saskaņā ar UIN likuma pārejas noteikumu 8. punktu, aprēķinot dividendes no vecās peļņas, SIA A nav jāpiemēro UIN.
Tā kā SIA B peļņu veido no SIA A saņemtās dividendes, SIA B ir tiesības šīm caurplūstošām dividendēm piemērot UIN likuma 6. panta pirmajā daļā noteikto UIN atvieglojumu. Proti, taksācijas periodā ar nodokli apliekamajā bāzē iekļauto dividenžu apmēru var samazināt tādā apjomā, kādā uzņēmums taksācijas periodā saņēmis dividendes. Tātad SIA B līmenī UIN arī nav jāpiemēro.
Tā kā SIA B dalībnieks ir fiziska persona, jāvērtē IIN piemērošanas aspekti. Aprēķinot dividendes fiziskai personai, SIA B nerodas IIN saistības, jo piemērojams IIN likuma 9. panta pirmās daļas 2.1 punkts un MK noteikumu Nr. 899 35.1 punkts, kas nosaka, ka IIN atbrīvojumu var piemērot dividendēm, ja UIN maksātājs – dividenžu izmaksātājs – ir bijis tiesīgs par šo dividenžu apmēru samazināt ar UIN apliekamajā bāzē iekļauto dividenžu apmēru atbilstoši UIN likuma nosacījumiem. Šādu nodokļu piemērošanu skaidro arī VID publiski pieejamā uzziņā.
Atbilstoši UIN likuma un IIN likuma noteikumiem, piemērojot nodokļu atvieglojumus caurplūstošām dividendēm, jāvērtē, vai nav bijis nolūka izvairīties no nodokļu samaksas. Šo aspektu uzsver arī VID. Ja šāds nolūks pastāv, tad minētos nodokļu atvieglojumus SIA B un fiziskās personas līmenī nedrīkst izmantot. UIN likuma 6. panta piektā daļa ierobežo UIN atvieglojuma piemērošanu caurplūstošām dividendēm, ja ir bijis nolūks gūt ienākuma nodokļu labumu no struktūras pārveides, savukārt IIN likuma 9. panta 3.8 daļa ierobežo IIN atvieglojuma piemērošanu dividendēm. Tātad, ja ir bijis nolūks izvairīties no nodokļu samaksas, UIN būtu jāpiemēro caurplūstošajām dividendēm SIA B līmenī un 20% IIN – pie dividenžu izmaksas fiziskajai personai.
Izvērtējot, vai šajā gadījumā ir gūtas nodokļu priekšrocības, atbilde būtu apstiprinoša, jo, ja SIA A sadalītu veco peļņu dividendēs, pastāvot sākotnējai struktūrai, tad saskaņā ar IIN likumu būtu jāpiemēro 20% IIN, tātad nodokļu slogs būtu lielāks.
Rezumējot iepriekš minēto, pastāv risks, ka VID apšaubīs tiesības piemērot UIN un IIN atvieglojumus caurplūstošām dividendēm, ja uzskatīs jauno uzņēmumu struktūru par mākslīgi izveidotu ar nolūku gūt nodokļu priekšrocības.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuUzņēmumiem ir pieejami vairāki UIN atvieglojumi, kurus var izmantot, lai samazinātu aprēķināto nodokli par dividendēm. Šajā rakstā atbildēsim uz jautājumu, vai normatīvie akti nosaka atvieglojumu piemērošanas secību vai arī nodokļa maksātājam ir tiesības pašam to noteikt.
Uzņēmumu grupā ar vertikālu struktūru Latvijas (LV) uzņēmums nereti saņem dividendes no meitas uzņēmumiem un pārskaita tās tālāk saviem īpašniekiem. Šādām “caurplūstošajām” dividendēm UIN likums paredz īpašu atvieglojumu – pie noteiktu kritēriju izpildes tās apliek ar nodokli tikai vienu reizi arī tad, ja nodoklis samaksāts citā valstī. Praksē var būt dažādas situācijas, piemēram, dividenžu saņemšana un izmaksa notiek dažādos periodos, izmaksātāja valstī šī peļņa var nebūt aplikta ar nodokli, LV uzņēmums saņem dividendes neto vērtībā, t.i., no tām jau ir ieturēts nodoklis izmaksātāja valstī. Šajā rakstā aplūkoti aktuālie piemēri.
Atsaucoties uz iepriekš publicēto rakstu, kurš aktualizē iespējas samazināt uzņēmumu ienākuma nodokļa (“UIN”) apmēru, sadalot “jauno” peļņu, šajā rakstā apskatīti iedzīvotāju ienākuma nodokļa (“IIN”) atvieglojumi, kurus var piemērot fiziskā persona pat tad, ja uzņēmums jau izmantojis kādu no pieejamiem UIN atvieglojumiem saskaņā ar šī brīža praksi.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).