Uzņēmumu grupā ar vertikālu struktūru Latvijas (LV) uzņēmums nereti saņem dividendes no meitas uzņēmumiem un pārskaita tās tālāk saviem īpašniekiem. Šādām “caurplūstošajām” dividendēm UIN likums paredz īpašu atvieglojumu – pie noteiktu kritēriju izpildes tās apliek ar nodokli tikai vienu reizi arī tad, ja nodoklis samaksāts citā valstī. Praksē var būt dažādas situācijas, piemēram, dividenžu saņemšana un izmaksa notiek dažādos periodos, izmaksātāja valstī šī peļņa var nebūt aplikta ar nodokli, LV uzņēmums saņem dividendes neto vērtībā, t.i., no tām jau ir ieturēts nodoklis izmaksātāja valstī. Šajā rakstā aplūkoti aktuālie piemēri.
UIN likuma 6. panta pirmajā daļā noteikts, ka nodokļa maksātājs ir tiesīgs samazināt taksācijas periodā ar nodokli apliekamajā bāzē iekļauto dividenžu apmēru tādā apjomā, kādā tas taksācijas periodā saņēmis dividendes no dividenžu izmaksātāja, kurš savā rezidences valstī ir UIN maksātājs, vai tādas dividendes, no kurām to izmaksas valstī ieturēts nodoklis, izņemot dividendes, kas saņemtas no personas, kura atrodas, ir izveidota vai nodibināta zemu nodokļu vai beznodokļu valstī vai teritorijā.
Savukārt, saskaņā ar 6. panta otro daļu, ja taksācijas periodā saņemto šā panta pirmajā daļā minēto dividenžu apjoms ir lielāks par aprēķināto dividenžu apmēru, tad starpību var attiecināt uz nākamajiem taksācijas periodiem (hronoloģiskā secībā), samazinot apliekamajā bāzē iekļaujamo dividenžu apmēru.
UIN likuma 6. panta pirmās daļas izpratnē dividendes ir saņemtas tad, kad uzņēmums tās fiziski saņēmis savā bankas kontā.
Piemēram, dalībnieku sapulces protokols par dividenžu izmaksu ir datēts ar 30.12.20, bet fiziski dividendes pārskaitītas 15.01.21. Uzņēmums būs tās atzinis ieņēmumos 2020. gada decembrī, bet fiziski nebūs saņēmis. Vai šādas dividendes arī var izmantot apliekamās bāzes samazināšanai?
Šajā gadījumā 15. janvārī saņemtās dividendes ir izmantojamas apliekamās bāzes samazināšanai no 2021. gada janvāra, ja ievērotas UIN likuma 6. panta un MK noteikumu Nr. 677 normas, tostarp uzņēmuma rīcībā ir dividenžu izmaksātāja rezidences valsts nodokļu administrācijas apliecinājums vai cits dokuments (piemēram, maksājuma uzdevums par nodokļa samaksu), kas apliecina, ka dividenžu izmaksātājs ir otras valsts rezidents, kurš savā rezidences valstī maksā UIN, vai dokuments, kas apliecina, ka no dividendēm ir ieturēts nodoklis.
Ja LV uzņēmums būs izmaksājis ārkārtas dividendes 2020. gada decembrī, tad, sagatavojot UIN deklarāciju par decembri, tas vēl nevar samazināt apliekamo bāzi par dividendēm, kas tiks saņemtas nākamā gada janvārī. Taču apliekamo bāzi var mazināt par iepriekšējos gados saņemtajām dividendēm, ja tādas ir pieejamas (skat. zemāk).
Uzņēmums var attiecināt uz nākamajiem taksācijas periodiem hronoloģiskā secībā neierobežotā laikposmā no 2018. gada saņemtās dividendes, par kurām tas ir tiesīgs samazināt apliekamo bāzi UIN likuma 6. panta kārtībā.
Deklarācijas 2. rindai “Taksācijas periodā saņemtās dividendes, kas apliktas ar nodokli [..]” ir tabula, kura jāaizpilda par saņemtajām dividendēm, par kurām ir tiesības samazināt apliekamo bāzi no dividendēm. Tabulā norāda taksācijas periodu, kurā saņemtas dividendes, informāciju par dividenžu izmaksātāju un saņemto dividenžu summu. Ja taksācijas periodā uzņēmums neizmaksā dividendes (neaizpilda deklarācijas 1. rindu) un šo atvieglojumu nav iespējams izmantot, tad norāda, ka tās attiecināmas uz nākamajiem taksācijas periodiem.
Līdz ar to, aizpildot deklarācijas no 2018. gada un 2. rindas tabulā norādot visas saņemtās dividendes, uzņēmums var izsekot saņemtajām dividendēm un izmantot tās apliekamās bāzes samazināšanai hronoloģiskā secībā.
Piemēri
Situācijas apraksts |
Vai apliekamo bāzi drīkst samazināt? |
|
Jā, 2020. gadā saņemtas dividendes var izmantot apliekamās bāzes samazināšanai arī tad, ja tās ir par 2017. gadu un senākiem gadiem. To apstiprina VID izsniegtās uzziņas (piemēram) Taču, ja uzņēmums saņēmis dividendes arī 2018. un 2019. gadā, bet nav tās izmantojis apliekamās bāzes samazināšanai, tad apliekamā bāze vispirms jāsamazina par 2018. un 2019. gadā saņemtajām dividendēm un tikai pēc tam par 2020. gadā saņemtajām.
|
|
Jā, par iepriekšējos periodos saņemtām dividendēm var samazināt apliekamo bāzi no sadalītās peļņas tekošajā periodā, ja tās vēl nav izmantotas apliekamās bāzes samazināšanai un izpildās UIN likuma 6. panta noteikumi. |
|
Tiek pieņemts, ka UIN vai IIN ir samaksāts, ja dividendes vai tām pielīdzināmu ienākumu izmaksā citā ES/EEZ valstī reģistrēta kapitālsabiedrība, kas darbojas saskaņā ar šīs valsts normatīvajiem aktiem. To apstiprina VID izsniegtā uzziņa |
|
Šeit aktuāli jautājumi – par kādu vērtību LV uzņēmums var samazināt apliekamo bāzi no dividendēm (10 000 vai 9500 EUR) un vai par ārvalstī ieturēto nodokli var samazināt Latvijā maksājamo UIN par aprēķinātajām dividendēm? Tā kā LV uzņēmums grāmatvedībā atzīst dividenžu ieņēmumus 10 000 EUR un ārvalstī samaksāto nodokli 500 EUR, apliekamo bāzi var samazināt par tālākai sadalei pieejamo caurplūstošo peļņu 9500 EUR. Tā kā nodokļu dubultā uzlikšana dividenžu ienākumam tiek novērsta saskaņā ar likuma 6. pantu, par ārvalstī ieturēto 500 EUR nodokli turpmāka nodokļa samazināšana nebūtu loģiska. |
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuKopš 2018. gada 1. janvāra Uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) likuma reforma ieviesa izmaiņas visos UIN piemērošanas aspektos, tostarp palielinātiem procentu maksājumiem. Šajā rakstā par to, vai bankām un apdrošināšanas sabiedrībām savā UIN bāzē (apliekamajā ienākumā) nebūtu jāiekļauj procentu maksājumu pārsniegums.
Iepriekš rakstījām par jauno UIN likuma regulējumu attiecībā uz avansa maksājumiem, kas veikti kā priekšapmaksa par pakalpojumu vai preci. Šajā rakstā – par atšķirībām UIN piemērošanā avansa maksājumiem atkarībā no maksājuma brīža un par turpmākajiem soļiem debitoru parādu norakstīšanas gadījumā.
Šā gada 10. maijā Valsts ieņēmumu dienests (“VID”) savā vietnē publicējis aktualizētu metodisko materiālu “Zaudētie parādi,” kurā sniegtas vadlīnijas gan PVN, gan UIN piemērošanai. Šajā rakstā aplūkosim PVN piemērošanas aspektus, cedējot prasījuma tiesības.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).