Kopš 2018. gada 1. janvāra Uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) likuma reforma ieviesa izmaiņas visos UIN piemērošanas aspektos, tostarp palielinātiem procentu maksājumiem. Šajā rakstā par to, vai bankām un apdrošināšanas sabiedrībām savā UIN bāzē (apliekamajā ienākumā) nebūtu jāiekļauj procentu maksājumu pārsniegums.
Pašreizējās UIN likuma redakcijas 10. pants skaidro, kuros gadījumos UIN bāzē iekļaujami palielināti procentu maksājumi, kas tiek saukti arī par “plānās kapitalizācijas” noteikumiem. Pastāv divas metodes, kā noteikt UIN bāzē iekļaujamo palielināto procentu maksājumu apmēru. Saskaņā ar pirmo metodi UIN bāzē iekļauj palielinātus procentu maksājumus par aizņēmumu, kas pārsniedz četrkāršotu pašu kapitālu taksācijas gada sākumā jeb aizdevuma un pašu kapitāla proporciju 1:4. Otrā metode piemērojama gadījumos, kad procentu izmaksas pārskata gadā pārsniedz 3 miljonus eiro: UIN bāzē iekļauj procentu maksājumu summu, kas pārsniedz 30% no pārskata gada peļņas vai zaudējumu aprēķinā uzrādītās peļņas pirms aprēķinātā UIN (EBITDA).
UIN likuma 10. panta piektajā daļā ir noteikti septiņi izņēmumi, kas ļauj procentu maksājumus neiekļaut UIN bāzē. UIN nav jāpiemēro procentu maksājumiem par:
Likums “Par uzņēmumu ienākuma nodokli,” kurš bija spēkā līdz 2017. gada 31. decembrim, skaidri noteica, ka “plānās kapitalizācijas” noteikumi neattiecas uz kredītiestādēm un apdrošināšanas sabiedrībām, proti, šiem uzņēmumiem nebija jāvērtē, no kā ticis saņemts finansējums un vai nerodas procentu pārsniegums, piemērojot likumā noteiktās metodes. Jaunais UIN likums un šobrīd spēkā esošie noteikumi šādu izņēmumu neparedz.
Rodas jautājums, vai kredītiestāžu un apdrošināšanas sabiedrību kā subjektu neiekļaušana izņēmumu sarakstā ir bijusi apzināta likumdevēja rīcība. Atšķirībā no bankām, kuras visdrīzāk var izmantot kādu no citiem UIN likumā minētajiem izņēmumiem, apdrošināšanas sabiedrībām, kas aizņēmušās no savas grupas uzņēmuma, būtu jāizvērtē, vai procentu izdevumu pārsniegums nav jāiekļauj UIN bāzē.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuIepriekš rakstījām par jauno UIN likuma regulējumu attiecībā uz avansa maksājumiem, kas veikti kā priekšapmaksa par pakalpojumu vai preci. Šajā rakstā – par atšķirībām UIN piemērošanā avansa maksājumiem atkarībā no maksājuma brīža un par turpmākajiem soļiem debitoru parādu norakstīšanas gadījumā.
Šā gada 10. maijā Valsts ieņēmumu dienests (“VID”) savā vietnē publicējis aktualizētu metodisko materiālu “Zaudētie parādi,” kurā sniegtas vadlīnijas gan PVN, gan UIN piemērošanai. Šajā rakstā aplūkosim PVN piemērošanas aspektus, cedējot prasījuma tiesības.
Atsaucoties uz iepriekš publicēto rakstu, kurš aktualizē iespējas samazināt uzņēmumu ienākuma nodokļa (“UIN”) apmēru, sadalot “jauno” peļņu, šajā rakstā apskatīti iedzīvotāju ienākuma nodokļa (“IIN”) atvieglojumi, kurus var piemērot fiziskā persona pat tad, ja uzņēmums jau izmantojis kādu no pieejamiem UIN atvieglojumiem saskaņā ar šī brīža praksi.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).