Uzņēmumiem ir pieejami vairāki UIN atvieglojumi, kurus var izmantot, lai samazinātu aprēķināto nodokli par dividendēm. Šajā rakstā atbildēsim uz jautājumu, vai normatīvie akti nosaka atvieglojumu piemērošanas secību vai arī nodokļa maksātājam ir tiesības pašam to noteikt.
No likuma “Par nodokļiem un nodevām,” kurā ir noteikti nodokļu maksātāju pienākumi un tiesības, izriet, ka nodokļu maksātājiem ir tiesības izmantot likumos noteiktos nodokļu un nodevu atvieglojumus.
UIN likumā ir noteikti vairāki nodokļa atvieglojumi, kurus nodokļa maksātājam ir tiesības piemērot, ja tam veidojas apliekamā bāze, uz kuru atvieglojums ir attiecināms. Par visiem nodokļa maksātājam pieejamajiem UIN atvieglojumiem un iespējām samazināt nodokli pie peļņas sadales esam rakstījuši jau iepriekš.
Iepazīstoties ar UIN likumvidi, secināms, ka likumdevējs UIN likumā nav ietvēris pantu, kas reglamentētu visus nodokļa atvieglojumus un to piemērošanas savstarpējo kārtību. Likumdevējs nav arī pilnvarojis Ministru kabinetu noteikt visu nodokļa atvieglojumu piemērošanas kārtību MK noteikumos. Tādējādi normatīvajos aktos nav noteikts, kādā secībā nodokļa maksātājam jāpiemēro pieejamie nodokļa atvieglojumi, proti, nav noteikts, ka vispirms būtu jāpiemēro atvieglojumi, kas ļauj samazināt apliekamo bāzi, bet pēc tam atvieglojumi, kas dod tiesības samazināt aprēķināto UIN no dividendēm.
Savukārt, analizējot UIN likuma normas, kurās noteikti nodokļa atvieglojumi, konstatējams, ka tās ir dispozitīvas, uz ko norāda likumdevēja ietvertie vārdi “ir tiesīgs” un “var samazināt.” Tātad nodokļa maksātājam ir tiesības izmantot atvieglojumu, nevis pienākums to darīt, un jebkura atvieglojuma piemērošanā pastāv nodokļa maksātāja rīcības brīvība – vai nu to piemērot vai nepiemērot. Citiem vārdiem sakot, nodokļa maksātājam ir tiesības patstāvīgi pieņemt lēmumu par to, kuru no UIN atvieglojumiem, uz kuru tam ir tiesības taksācijas periodā, tas piemēro un kādā apmērā attiecībā pret aprēķināto UIN par dividendēm vai apliekamajā bāzē iekļauto dividenžu apmēru.
Aizpildot UIN deklarāciju, nodokļa maksātājs var pārliecināties, ka tam ir iespējams izvēlēties un iekļaut nodokļa aprēķinā to atlaidi, kuru tas attiecīgajā periodā uzskata par sev piemērotāko, bet nepārsniedzot attiecīgo nodokļa summu par dividendēm vai apliekamajā bāzē iekļauto dividenžu apmēru.
Piemēram, uzņēmums ir saņēmis dividendes no meitas uzņēmuma, un tam ir tiesības samazināt apliekamo bāzi no dividendēm par saņemto dividenžu summu, kā arī uzņēmumam vēl ir pieejami uzkrātie nodokļa zaudējumi, par kuriem var samazināt aprēķināto UIN par dividendēm līdz 2022. gada beigām. Taču, vispirms samazinot apliekamo bāzi no dividendēm par saņemtajām dividendēm, neveidojas apliekamā bāze, no kuras aprēķināms UIN, tātad atvieglojumu par uzkrātajiem zaudējumiem nevar izmantot. Līdz ar to, aizpildot UIN deklarāciju par attiecīgo periodu, uzņēmums izvērtē, kuru no šiem diviem UIN atvieglojumiem piemērot un kādā apmērā attiecībā pret aprēķināto UIN par dividendēm (par zaudējumiem, aizpildot 1.2. tabulu) vai apliekamajā bāzē iekļauto dividenžu apmēru (par saņemtajām dividendēm, aizpildot 2. rindas tabulu un visu vai daļu no summas attiecinot uz nākamajiem taksācijas periodiem).
Tā kā ir pieejami dažādi nodokļa atvieglojumi, uzņēmumam var būt tiesības izmantot vairākus no tiem. Tātad katrā situācijā individuāli jāizvērtē iespējas izmantot pieejamos atvieglojumus, ņemot vērā gan atvieglojumu apmēru, gan aprēķināto UIN par dividendēm vai apliekamajā bāzē iekļauto dividenžu summu.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuVai tad, ja debitors ir izslēgts no komercreģistra, uzņēmums var norakstīt tā parādu bez UIN sekām? Šajā rakstā – par to, kas jāņem vērā, norakstot šādu debitora parādu, un kādiem dokumentiem jābūt uzņēmuma rīcībā.
Arvien vairāk uzņēmumu ir sadalījuši dividendēs peļņu, kas bija uzkrāta līdz 2017. gada 31. decembrim, par to nemaksājot uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) atbilstoši jaunajam UIN režīmam. Brīdī, kad uzņēmuma dalībnieki pieņem lēmumu par “jaunās” peļņas sadali, rodas jautājums, vai ir kaut kādas iespējas samazināt par dividendēm maksājamo nodokli. Šajā rakstā – par iespējām, ierosinājumiem un aktualitātēm.
Kopš 2018. gada 1. janvāra Uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) likuma reforma ieviesa izmaiņas visos UIN piemērošanas aspektos, tostarp palielinātiem procentu maksājumiem. Šajā rakstā par to, vai bankām un apdrošināšanas sabiedrībām savā UIN bāzē (apliekamajā ienākumā) nebūtu jāiekļauj procentu maksājumu pārsniegums.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).