Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likums paredz īpašu kārtību nodokļa piemērošanai darījumos ar lietotām mantām. Lietotās mantas var būt visdažādākās ķermeniskās lietas – automašīnas, iekārtas, biroja tehnika, mēbeles un citas lietas, kas ir derīgas turpmākai lietošanai tādā pašā veidā bez pārveidojumiem vai pēc labošanas un kas nav mākslas darbi, kolekciju priekšmeti vai senlietas.1 Standarta gadījumā PVN maksātājs, pārdodot lietotu preci, visai tās vērtībai piemēros PVN. Tomēr atsevišķos gadījumos lietotām precēm PVN var nepiemērot vai piemērot īpašā režīmā, apliekot tikai starpību starp iegādes un pārdošanas vērtību (īpašs režīms lietotām mantām PVN likuma 138. pantā). Šajā rakstā – par to, kādi nosacījumi jāievēro, lai piemērotu 138. pantu, un kādos gadījumos PVN var nepiemērot.
Otrreizējā tirgū var nonākt preces, par kurām priekšnodoklis pie sākotnējās iegādes netika atskaitīts, jo pircējs tās iegādājās ar PVN neapliekamai saimnieciskai darbībai vai vispār neiegādājās tās saimnieciskai darbībai (piemēram, reprezentatīvo auto, jahtu). PVN likuma 52. panta trešā un trīs prim daļa paredz, ka tādu preču pārdošana, par kuru iegādi nedrīkstēja atskaitīt priekšnodokli, nav apliekama ar PVN. Norma ieviesta, lai novērstu PVN dubulto uzlikšanu, jo tādu preču, par kuru iegādi priekšnodoklis nebija atskaitāms, pašizmaksu jau veido PVN izdevumi un nebūtu pamata šai vērtībai nodokli piemērot vēlreiz.
Kā piemērus var minēt medicīnas iestādes, finanšu pakalpojumu sniedzējus, valsts deleģētu funkciju veicējus, arī holdinga sabiedrības, kas neveic aktīvu saimniecisko darbību. Šajos gadījumos personas būs iegādājušās preces, kam iegādes brīdī būs bijis piemērots PVN, bet, tā kā šīs preces tika izmantotas darījumiem, kas nedod tiesības atskaitīt priekšnodokli, piegādātājam samaksātais PVN nebūs atskaitīts kā priekšnodoklis. Līdz ar to šādos gadījumos iegādes brīdī piemērotais PVN veidos preces pašizmaksu.
Atvērts ir jautājums, vai un kā šo normu var piemērot gadījumos, kad priekšnodoklis par iegādāto preci atskaitīts daļēji (piemēram, par vieglo auto, ko izmanto arī privātiem mērķiem, vai arī nodokļa maksātājs darbojas jauktā biznesā, veicot gan apliekamus, gan neapliekamus darījumus, un prece nepieciešama abu šo darījumu veidu nodrošināšanai). Visdrīzāk, pārdodot preci, par kuru persona atskaitījusi priekšnodokli daļēji, atbrīvojums nebūs piemērojams.
PVN likumā ir paredzēts arī īpašs režīms lietotu mantu tirdzniecībai. To piemēro reģistrēts nodokļa maksātājs, kas iegādājies un vēlas tālāk tirgot tādas lietotas preces, kuru vērtība jau ietver PVN izmaksas. Šajā gadījumā ar PVN apliek starpību starp iegādes un pārdošanas vērtību. Ja tā ir negatīva, tad nodokli neaprēķina.2
PVN likuma 138. pants definē gan lietoto mantu tirgotāju, gan preces, kam piemērojams īpašais režīms, un nosaka priekšnodokļa atskaitīšanas ierobežojumus tirgotājam. Būtiski, ka precēm jābūt iegādātām no personas, kas nav nodokļa maksātājs (galvenokārt no fiziskām personām), veic tikai neapliekamus darījumus, ir citu lietoto mantu tirgotājs un jau piemēro šo īpašo režīmu, vai ja prece ir pamatlīdzeklis, kas iegādāts no nereģistrēta nodokļa maksātāja vai citas dalībvalsts nereģistrēta nodokļa maksātāja.
Jānorāda, ka saskaņā ar īpašo režīmu piemēroto PVN nenorāda ne rēķinā, ne kases čekā. Turklāt lietoto mantu tirgotājam jāved īpašs uzskaites reģistrs par pārdevēja identitāti, iegādes cenām un citu informāciju, kā arī jāsagatavo attaisnojuma dokuments – iepirkuma akts.
Vēl vērts pieminēt, ka VID rūpīgi seko un praksē ierobežo īpašā režīma piemērošanu, ja tirgotājs nav ievērojis kaut kādus nozares noteikumus (piemēram, lietoto transportlīdzekļu tirgotājiem jābūt CSDD reģistrētai tirdzniecības vietai). Mūsuprāt, tas ir pretrunā šī režīma mērķim – novērst PVN dubulto uzlikšanu.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuMēdz būt gadījumi, kad uzņēmumam nav skaidrs, vai darījums, kurā tas iesaistās, ir uzņēmuma pāreja. To ir svarīgi noskaidrot, lai apzinātu virkni potenciālu risku, tostarp pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksāšanas saistības. Ja ir notikusi uzņēmuma pāreja, tad darījumam nav piemērojams PVN, ja uzņēmuma ieguvējs ir reģistrēts PVN maksātājs un tiek turpināta saimnieciskā darbība, kas nav saistīta ar uzņēmuma izpārdošanu vai komercsabiedrības likvidēšanu.
Šā gada 11. janvārī stājās spēkā Finanšu ministrijas izstrādātie grozījumi 2013. gada 17. decembra MK noteikumos Nr. 1507 “Kārtība, kādā atmaksā pievienotās vērtības nodokli trešās valsts vai trešās teritorijas reģistrētam nodokļa maksātājam” un 2013. gada 17. decembra MK noteikumos Nr. 1514 “Kārtība, kādā reģistrēts nodokļa maksātājs iesniedz pieteikumu pievienotās vērtības nodokļa atmaksas saņemšanai citā Eiropas Savienības dalībvalstī, un kārtība, kādā atmaksā pievienotās vērtības nodokli citas Eiropas Savienības dalībvalsts reģistrētam nodokļa maksātājam”.
Grozījumi īpaši attiecas uz citu dalībvalstu un trešo valstu/teritoriju PVN maksātājiem, kas neveic saimniecisko darbību Latvijā, bet saņem ar nekustamo īpašumu (NĪ) saistītus pakalpojumus un pretendē uz PVN atmaksu, jo tie saņemti, lai nodrošinātu tādus darījumus, par kuriem PVN jāmaksā pakalpojumu saņēmējam Latvijā.
2023. gada 21. decembrī Eiropas Savienības Tiesa (EST) pieņēma spriedumu lietā C-288/22 par to, vai akciju sabiedrības valdes locekļi ir PVN maksātāji. Šis spriedums ir svarīgs, jo skaidro, kādi kritēriji jāizpilda, lai uzskatītu, ka persona veic saimniecisku darbību, kas ir PVN maksāšanas pamats, un kādi faktori jāņem vērā, lai noteiktu, vai persona ir patstāvīga PVN maksātāja.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).