Jau iepriekš esam rakstījuši par nodokļu maksātāja (NM) pienākumu iesniegt VID starptautiskās uzņēmumu grupas pārskatu par katru valsti (saskaņā ar likuma “Par nodokļiem un nodevām” 15. panta devīto daļu) vai arī paziņojumu par pārskatu iesniedzošo uzņēmumu un tā nodokļu rezidenci. Šajā rakstā – par to, kā pareizi norādīt informāciju paziņojumā nestandarta fiskālā perioda gadījumā.
Kritēriji, kurus izpildot, Latvijas NM jāsagatavo pārskats, tiek izpildīti ļoti reti. Tas galvenokārt ir grupas mātes uzņēmuma vai tā deleģētā uzņēmuma pienākums, kuri visbiežāk atrodas ārvalstīs. Tomēr Latvijas NM, kurš nav ne mātes uzņēmums, ne aizstājējmātes uzņēmums, ne tāda starptautiskas uzņēmumu grupas sastāvā esoša vienība, kurai saskaņā ar noteikumiem ir pienākums sagatavot pārskatu, saglabājas pienākums ne vēlāk kā pārskata fiskālā gada pēdējā dienā paziņot VID par pārskatu sniedzošā grupas uzņēmuma identitāti un rezidenci nodokļu mērķiem.
Paziņojums par pārskata iesniedzēju jāiesniedz Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS), izvēloties dokumenta formu “Paziņojums par starptautiskās uzņēmumu grupas pārskata iesniedzēju” un ievadot datus atbilstoši norādītajiem izvēles kritērijiem.
Saskaņā ar MK noteikumiem Nr. 397 “Noteikumi par starptautiskas uzņēmumu grupas pārskatu par katru valsti”, pārskata fiskālais gads ir periods, kura finanšu un darbības rezultāti ir norādīti pārskatā, un tas aptver 12 mēnešu periodu. Tomēr minētajā EDS dokumentā lietotājam, norādot taksācijas gadu, ir iespēja izvēlēties tikai attiecīgo kalendāra gadu, kas sākas 1. janvārī un beidzas 31. decembrī. Jebkura cita 12 mēnešu perioda izvēle ir tehniski ierobežota.
Tā kā starptautiskas uzņēmumu grupas un tās sastāvā esošā Latvijas NM pārskata fiskālais periods dažkārt atšķiras no kalendāra gada un ilgst, piemēram, no 1. aprīļa līdz 31. martam, mēs lūdzām VID sniegt skaidrojumu, kā NM rīkoties, lai patiesi norādītu pārskata fiskālo gadu, iesniedzot paziņojumu EDS.
Atbildot uz mūsu jautājumu, VID informēja, ka gadījumos, kad fiskālais periods nesakrīt ar kalendāra gadu, EDS dokumentā “Paziņojums par starptautiskās uzņēmumu grupas pārskata iesniedzēju” taksācijas gada laukā nepieciešams norādīt gadu, kurā pārskata periods beidzas. Piemēram, ja pārskata periods ir 01.04.2021. – 31.03.2022., tad fiskālais gads būs 2022. gads.
Lai precīzi norādītu pārskata periodu, VID aicina precizējošu informāciju par NM fiskālo periodu norādīt EDS laukā “Piezīmes”.
Ņemot vērā minēto, iesakām NM vienmēr, kad nav iespējams korekti atspoguļot datus EDS automātiskajos laukos, visu precizējošo informāciju iekļaut piezīmēm un komentāriem paredzētajos laukos, lai novērstu nepatiesas informācijas iesniegšanas risku.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuPraksē bieži novērojam, ka, godprātīgi pildot savu pienākumu attiecībā uz transfertcenu (TC) dokumentācijas iesniegšanu VID, nodokļu maksātājs (NM) pēkšņi var nokļūt neveiklā situācijā – Elektroniskās deklarēšanas sistēmas (EDS) funkcionalitāte liedz iespēju ielādēt salīdzināmo datu atlasi pamatojošu ekrānuzņēmumu datni (screenshot) tās apjoma dēļ. Sagatavotais dokuments tādēļ nenonāk VID redzeslokā, un var rasties risks, ka NM nav izpildījis regulējumā noteiktās TC dokumentācijā iekļaujamās informācijas prasības. Šajā rakstā – par minētās problēmas risinājumu.
Jau iepriekš rakstījām, ka pastāv būtiskas atšķirības, aprēķinot pārskata gadā ar saistītām personām veikto darījumu vērtības kopsummu, kas uzrādāma uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijas 6.5.1. rindā, un kontrolēto darījumu summu, ko ņem vērā, lai noteiktu, vai nodokļu maksātājam (NM) rodas pienākums sagatavot un iesniegt nodokļu administrācijai transfertcenu (TC) dokumentāciju.
Jau ilgus gadus viens no populārākajiem VID uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) uzrēķina pamatojumiem ir iekšgrupas pakalpojumu saņemšanas un labuma gūšanas fakta apstrīdēšana. Izskatot vienu no jaunākajām publiski pieejamām transfertcenu tiesu lietām, var secināt, ka šāds nodokļa maksātāju (NM) strīds ar VID joprojām nav zaudējis savu aktualitāti. Šajā rakstā apskatīsim piemēru no tiesu lietas Latvijā – VID un NM strīdu par trūkstošiem pierādījumiem, ka NM ir faktiski saņēmis vadības pakalpojumus no saistīta ārvalsts uzņēmuma.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).