Praksē bieži novērojam, ka, godprātīgi pildot savu pienākumu attiecībā uz transfertcenu (TC) dokumentācijas iesniegšanu VID, nodokļu maksātājs (NM) pēkšņi var nokļūt neveiklā situācijā – Elektroniskās deklarēšanas sistēmas (EDS) funkcionalitāte liedz iespēju ielādēt salīdzināmo datu atlasi pamatojošu ekrānuzņēmumu datni (screenshot) tās apjoma dēļ. Sagatavotais dokuments tādēļ nenonāk VID redzeslokā, un var rasties risks, ka NM nav izpildījis regulējumā noteiktās TC dokumentācijā iekļaujamās informācijas prasības. Šajā rakstā – par minētās problēmas risinājumu.
Likuma “Par nodokļiem un nodevām” 15.2 pantā ir noteikts NM pienākums sagatavot TC dokumentāciju un savlaicīgi iesniegt to nodokļu administrācijai.
Savukārt 2018. gada 18. decembra MK noteikumos Nr. 802 “Transfertcenu dokumentācija un kārtība, kādā noslēdzama nodokļu maksātāja un nodokļu administrācijas iepriekšēja vienošanās par tirgus cenas (vērtības) noteikšanu darījumam vai darījumu veidam” ir noteikts globālā un vietējā TC dokumentācijā ietveramās informācijas detalizēts saturs.
Viena no pamatprasībām ir iesniegt ekrānuzņēmumus, kuros būtu skaidri redzams to fiksēšanas datums un kas pamatotu atlasīto neatkarīgo komercsabiedrību finanšu rādītājus, ko izmanto TC analīzē. Ar to jāsaprot, ka TC dokumentācijā ir iekļauts nevis tikai, piemēram, salīdzināmo datu atlases stratēģijas ekrānuzņēmums (kā tas līdz šim bieži praksē tiek īstenots), bet arī ekrānuzņēmumi, kas pamato gūto secinājumu par katru pārbaudīto atlasīto komercsabiedrību.
Saskaņā ar VID publicēto metodisko materiālu “Transfertcenu dokumentācija” TC dokumentācija jāiesniedz elektroniskā formā, izmantojot EDS.
Neatkarīgo uzņēmumu, uz kuriem pamatojas TC analīze, ekrānuzņēmumu datu apjoms parasti pārsniedz EDS noteikto pielikuma izmēru, t.i., viena dokumenta pieļaujamais apjoms ir 50 megabaiti un pievienojamo elektronisko dokumentu skaits globālajai un vietējai TC dokumentācijai EDS līdz šim bijis ierobežots līdz sešiem dokumentiem.
NM rodas jautājums, kādā veidā EDS varētu ērti, droši un sekmīgi iesniegt TC analīzi pamatojošo informāciju (ekrānuzņēmumus) VID, ievērojot normatīvā regulējuma stingrās prasības.
Mēs vērsāmies VID ar lūgumu sniegt skaidrojumu šai problemātiskajai situācijai. Tā kā mūsdienu hibrīddarba apstākļos NM ir gan tehniskā iespēja, gan jauda nodrošināt attālinātu piekļuvi TC analīzi pamatojošajai informācijai, lūdzām norādīt, kā NM rīkoties, lai iesniegtu šo informāciju attālināti.
Atbildot uz mūsu jautājumu par TC dokumentācijas iesniegšanas iespējām, pievienojot ekrānuzņēmumus, VID informēja, ka EDS dokumentu grupas “Uzņēmumu ienākuma nodokļa dokumenti” veidlapā “Transfertcenu dokumentācija” šobrīd ir iespēja pievienot līdz pat 25 datnēm, kur katras apjoms drīkst būt līdz 50 megabaitiem.
Attiecībā uz gadījumiem, kad vienlaikus jāiesniedz vairāki ekrānuzņēmumi, VID skatījumā ir lietderīgi vairākus ekrānuzņēmumus apvienot un augšupielādēt vienā datnē .pdf vai .docx formātā.
Ja iepriekšējie soļi nevainagojas ar panākumiem un iesniedzamo dokumentu skaits joprojām pārsniedz noteikto robežu (25 datnes), tad VID piedāvā iesniegt viena un tā paša perioda TC dokumentāciju vairākkārt. Tādā gadījumā NM gan obligāti jāinformē VID.
Lai gan viena EDS ielādējamā dokumenta apjoms saglabājās nemainīgs, VID spēja rast risinājumu un ievērojami palielināja iesniedzamo datņu skaitu. Tas būtiski samazina risku, ka ekrānuzņēmumi nesasniegs VID. Tikmēr NM atliek strukturēt iesniedzamo informāciju, apjomīgas datnes sadalot vairākās mazākās vai kombinējot dažāda izmēra ekrānuzņēmumus tā, lai gala datne iekļautos apjoma ierobežojumos.
Tuvojoties TC dokumentācijas obligātās iesniegšanas termiņam, ar VID būtu jāuztur konstruktīvs dialogs un jābrīdina iestādes amatpersonas tad, ja jūsu pārstāvētajam uzņēmumam ir tehniska nepieciešamība ielādēt TC dokumentāciju par vienu un to pašu taksācijas periodu vairākos piegājienos.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuJau iepriekš rakstījām, ka pastāv būtiskas atšķirības, aprēķinot pārskata gadā ar saistītām personām veikto darījumu vērtības kopsummu, kas uzrādāma uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijas 6.5.1. rindā, un kontrolēto darījumu summu, ko ņem vērā, lai noteiktu, vai nodokļu maksātājam (NM) rodas pienākums sagatavot un iesniegt nodokļu administrācijai transfertcenu (TC) dokumentāciju.
Jau ilgus gadus viens no populārākajiem VID uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) uzrēķina pamatojumiem ir iekšgrupas pakalpojumu saņemšanas un labuma gūšanas fakta apstrīdēšana. Izskatot vienu no jaunākajām publiski pieejamām transfertcenu tiesu lietām, var secināt, ka šāds nodokļa maksātāju (NM) strīds ar VID joprojām nav zaudējis savu aktualitāti. Šajā rakstā apskatīsim piemēru no tiesu lietas Latvijā – VID un NM strīdu par trūkstošiem pierādījumiem, ka NM ir faktiski saņēmis vadības pakalpojumus no saistīta ārvalsts uzņēmuma.
Vērtējot transfertcenas (TC) atbilstību tirgus vērtībai, nodokļu maksātājs (NM) var konstatēt, ka saistītu personu darījums atbilstoši sākotnējai salīdzināmības analīzei neatbilst nesaistītu uzņēmumu darījuma principam. Tomēr, analizējot katru gadījumu atsevišķi, reizēm nākas konstatēt, ka NM nav veicis visus nepieciešamos preventīvos pasākumus, lai mazinātu TC risku. Viens no pasākumiem ir izvērtēt nepieciešamību veikt salīdzināmības korekcijas.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).