Iepriekš jau esam informējuši MindLink.lv abonentus par grozījumiem likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” (IIN), kas tika pieņemti šā gada maijā. Šajā rakstā aplūkosim sīkāk gan grozījumus, gan to ietekmi uz nodokļu maksātājiem.
Tie kopumā iezīmē pārmaiņas vairākās jomās:
1. Papildināts saraksts ar ienākuma veidiem, kas netiks ietverti personas gada apliekamajā ienākumā un nebūs uzskatāmi par apliekamiem ienākumiem. Turpmāk ar nodokli neapliks šādus ienākumus:
2. Mainīta no saimnieciskās darbības gūtā apliekamā ienākuma noteikšanas kārtība. Nosakot saimnieciskās darbības ar nodokli apliekamo ienākumu, no ieņēmumiem atskaitīt varēs ar saimniecisko darbību saistītos izdevumus pilnā apmērā. Veikti arī precizējumi saimnieciskās darbības ienākuma noteikšanai maksātājiem, kas kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā (sīkāk mūsu rakstā “Saimnieciskās darbības veicēji atkal drīkst pilnībā atskaitīt izdevumus 2/49/22”).
3. Ieviestas izmaiņas īpašajos noteikumos ienākuma no ieguldījumu konta noteikšanai, kas atvieglos informācijas apmaiņu ieguldījumu konta turētājiem (sīkāk mūsu rakstā “2022. gada nogalē steidz pieņemt IIN likuma grozījumus 1/45/22”). Veikti arī precizējumi attiecībā uz izmaksātāja pienākumu ieturēt nodokli izmaksas vietā no procentu ienākuma. Proti, ienākuma izmaksātājs neietur nodokli ienākuma izmaksas vietā no procentu ienākuma, kas izmaksāts ieguldījumu kontā. Šādam ienākumam piemēro nodokli, kad līdzekļus izņem no ieguldījumu konta un no tā veiktā izmaksa pārsniedz tajā iemaksāto summu.
4. Ieviesta jauna 5% likme nerezidenta gūtajam procentu ienākumam (un tam pielīdzināmam ienākumam), ja izpildās IIN likumā minētie kritēriji:
Lai noteiktu ienākuma saņēmēja rezidenci, tam vai nu pašam jāiesniedz apliecinājums ieguldījumu pakalpojumu sniedzējam vai ar centrālā vērtspapīru depozitārija starpniecību saskaņā ar pienācīgas pārbaudes procedūru automātiskai informācijas apmaiņai par finanšu kontiem.
5. Ir noteikta ienākuma gūšanas diena ienākumam, kas gūts no kapitāla aktīva atsavināšanas fiziskās personas maksātnespējas procesā. Par šāda ienākuma gūšanas dienu uzskatīs dienu, kad tiesa pieņēmusi lēmumu par maksātnespējas procesa izbeigšanu.
Neilgi pēc šo grozījumu pieņemšanas šā gada 1. decembrī, Saeima galīgajā lasījumā pieņēma arī grozījumus IIN likumā, kuri paredz autoratlīdzības režīma piemērošanu iepriekšējā kārtībā. Ar grozījumiem pagarināts termiņš pārejas noteikumos paredzētajam laikam, kad autoratlīdzības saņēmēji var nereģistrēties kā saimnieciskās darbības veicēji. Iepriekšējais likuma regulējums noteica, ka šo iespēju autoratlīdzības saņēmēji varēs izmantot tikai līdz 2022. gada 31. decembrim, bet ieviestās izmaiņas paredz šīs normas piemērošanu līdz 2023. gada 31. decembrim.
Gan IIN, gan VSAOI samaksas pienākums joprojām gulsies uz ienākuma izmaksātāja pleciem, tam ieturot no ienākuma:
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuUzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) likuma 5. panta pirmajā daļā ir uzskaitīti nerezidentiem veicamie maksājumi, no kuriem izmaksas brīdī jāietur UIN. Savukārt 2. panta otrajā daļā ir uzskaitītas personas, kuras UIN nemaksā. Praksē ir radies jautājums, vai UIN nemaksātājiem ir pienākums to ieturēt no maksājumiem nerezidentiem. Šajā rakstā atbildam uz jautājumu.
Lai pareizi aprēķinātu apliekamo ienākumu gan uzņēmumiem, gan fiziskām personām, jāizvērtē, vai šie izdevumi ir saistīti ar saimnieciskās darbības (SD) nodrošināšanu. Piemērojot iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) praksē, pašnodarbinātajiem jāievēro ne tikai IIN likuma, bet arī Uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) likuma noteikumi, kas atsevišķos gadījumos var izraisīt domstarpības ar VID. Šajā rakstā apskatīsim dažus pašnodarbināto izdevumus, kuru atskaitīšana var VID radīt jautājumus vai kuru iekļaušana SD izdevumos var būt apstrīdama.
Vienā no iepriekšējiem rakstiem aplūkojām gadījumu, kad Latvijā reģistrēta filiāle izmaksāja peļņu Lietuvas uzņēmumam, un izvērtējām UIN sekas. Šajā rakstā – par UIN sekām gadījumā, ja Latvijas uzņēmums saņem ienākumu (peļņu) no savas ārvalsts filiāles.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).