Citas iespējas
Lejupielādēt Drukāt

IIN likuma grozījumi 3/51/22

Irēna Arbidāne
Direktore nodokļu konsultāciju nodaļā, personāla un organizāciju pārveides pakalpojumu vadītāja Baltijā, PwC Latvija

Iepriekš jau esam informējuši MindLink.lv abonentus par grozījumiem likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” (IIN), kas tika pieņemti šā gada maijā. Šajā rakstā aplūkosim sīkāk gan grozījumus, gan to ietekmi uz nodokļu maksātājiem.

Grozījumi

Tie kopumā iezīmē pārmaiņas vairākās jomās:

1. Papildināts saraksts ar ienākuma veidiem, kas netiks ietverti personas gada apliekamajā ienākumā un nebūs uzskatāmi par apliekamiem ienākumiem. Turpmāk ar nodokli neapliks šādus ienākumus:

  • Ienākums, kas gūts no Piespiedu dalītā īpašuma privatizētajās daudzdzīvokļu mājās izbeigšanas likumā noteiktajā kārtībā atsavināta zemesgabala, kas bijis maksātāja īpašumā ilgāk par 60 mēnešiem no dienas, kad tas reģistrēts zemesgrāmatā. Grozījumi stājas spēkā 2023. gada 1. janvārī.
  • Ienākumi, kas gūti, atbrīvojot fizisko personu no parādsaistībām Fiziskās personas atbrīvošanas no parādsaistībām likumā noteiktajā kārtībā. Grozījumus piemēro ar 2022. gada 1. janvāri.
  • Ienākums, kas gūts no kapitāla aktīva atsavināšanas fiziskās personas maksātnespējas procesā, ja tā atbrīvota no saistībām saskaņā ar Maksātnespējas likuma 164. pantu. Par šāda ienākuma gūšanas dienu uzskata dienu, kad tiesa pieņēmusi lēmumu par maksātnespējas procesa izbeigšanu. Grozījumi attiecas uz tādu kapitāla aktīvu, kas fiziskās personas maksātnespējas procesa ietvaros atsavināts pēc normu spēkā stāšanās dienas.
  • Ar kalpošanu reliģiskā organizācijā saistītu personificētu izdevumu kompensācijas, ko sedz reliģiskā organizācija tajā kalpojošam personālam saskaņā ar rakstveida vienošanos, kompensējamo izdevumu veidus un apmērus nosakot tādus pašus kā brīvprātīgā darba veicējam.

2. Mainīta no saimnieciskās darbības gūtā apliekamā ienākuma noteikšanas kārtība. Nosakot saimnieciskās darbības ar nodokli apliekamo ienākumu, no ieņēmumiem atskaitīt varēs ar saimniecisko darbību saistītos izdevumus pilnā apmērā. Veikti arī precizējumi saimnieciskās darbības ienākuma noteikšanai maksātājiem, kas kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā (sīkāk mūsu rakstā “Saimnieciskās darbības veicēji atkal drīkst pilnībā atskaitīt izdevumus 2/49/22”).

3. Ieviestas izmaiņas īpašajos noteikumos ienākuma no ieguldījumu konta noteikšanai, kas atvieglos informācijas apmaiņu ieguldījumu konta turētājiem (sīkāk mūsu rakstā “2022. gada nogalē steidz pieņemt IIN likuma grozījumus 1/45/22”). Veikti arī precizējumi attiecībā uz izmaksātāja pienākumu ieturēt nodokli izmaksas vietā no procentu ienākuma. Proti, ienākuma izmaksātājs neietur nodokli ienākuma izmaksas vietā no procentu ienākuma, kas izmaksāts ieguldījumu kontā. Šādam ienākumam piemēro nodokli, kad līdzekļus izņem no ieguldījumu konta un no tā veiktā izmaksa pārsniedz tajā iemaksāto summu.

4. Ieviesta jauna 5% likme nerezidenta gūtajam procentu ienākumam (un tam pielīdzināmam ienākumam), ja izpildās IIN likumā minētie kritēriji:

  • Izmaksa veikta ar ieguldījumu pakalpojumu sniedzēja (tostarp centrālā vērtspapīru depozitārija) starpniecību par tādu finanšu instrumentu, kura emisijas organizētājs ir FKTK uzraudzīts ieguldījumu pakalpojumu sniedzējs;
  • Saņēmējs ir citas ES/EEZ dalībvalsts rezidents, kurš nav saimnieciskās darbības veicējs;
  • Finanšu instruments nav iekļauts publiskajā apgrozībā.

Lai noteiktu ienākuma saņēmēja rezidenci, tam vai nu pašam jāiesniedz apliecinājums ieguldījumu pakalpojumu sniedzējam vai ar centrālā vērtspapīru depozitārija starpniecību saskaņā ar pienācīgas pārbaudes procedūru automātiskai informācijas apmaiņai par finanšu kontiem.

5. Ir noteikta ienākuma gūšanas diena ienākumam, kas gūts no kapitāla aktīva atsavināšanas fiziskās personas maksātnespējas procesā. Par šāda ienākuma gūšanas dienu uzskatīs dienu, kad tiesa pieņēmusi lēmumu par maksātnespējas procesa izbeigšanu.

Neilgi pēc šo grozījumu pieņemšanas šā gada 1. decembrī, Saeima galīgajā lasījumā pieņēma arī grozījumus IIN likumā, kuri paredz autoratlīdzības režīma piemērošanu iepriekšējā kārtībā. Ar grozījumiem pagarināts termiņš pārejas noteikumos paredzētajam laikam, kad autoratlīdzības saņēmēji var nereģistrēties kā saimnieciskās darbības veicēji. Iepriekšējais likuma regulējums noteica, ka šo iespēju autoratlīdzības saņēmēji varēs izmantot tikai līdz 2022. gada 31. decembrim, bet ieviestās izmaiņas paredz šīs normas piemērošanu līdz 2023. gada 31. decembrim.

Gan IIN, gan VSAOI samaksas pienākums joprojām gulsies uz ienākuma izmaksātāja pleciem, tam ieturot no ienākuma:

  • 25% no ieņēmumiem līdz 25 000 eiro;
  • 40% no ieņēmumiem, kas pārsniedz 25 000 eiro.

Dalīties ar rakstu

Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com

Uzdot jautājumu