Ar 1. martu VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) ir iespējams sagatavot 2021. gada ienākumu deklarāciju (GID). Šajā rakstā – par to, kādās situācijās tā iesniedzama obligāti, kā arī par tās iesniegšanas termiņiem un citiem saistītiem jautājumiem.
Latvijas nodokļu rezidentam katru gadu jāizvērtē, vai tam ir pienākums iesniegt GID. Tas jādara obligāti, ja persona ir –
Ja izpildās vismaz viens no šiem kritērijiem, tad GID jāiesniedz šādos termiņos:
GID var iesniegt arī brīvprātīgi, lai atgūtu pārmaksāto IIN, ja personas ienākumam piemērota augstāka IIN likme vai mazāki nodokļu atvieglojumi, nekā to nosaka normatīvie akti. To var darīt arī tādos gadījumos, ja personai ir bijuši dažādi attaisnotie izdevumi par sevi vai savu ģimeni (laulāto, bērniem, mazbērniem, vecākiem un vecvecākiem, kā arī brāli vai māsu ar 1. vai 2. grupas invaliditāti). Attaisnotajos izdevumos var iekļaut izdevumus par izglītību, bērnu interešu izglītību, medicīnas izdevumiem, iemaksām privātos pensiju fondos un dzīvības apdrošināšanā, kā arī par ziedojumiem sabiedriskā labuma organizācijām un politiskām partijām. Attaisnotos izdevumus var ērti ievadīt EDS jau visa gada laikā, izmantojot mobilo lietotni Attaisnotie izdevumi.
Būtiski atcerēties, ka par medicīnas izdevumiem čekus var iesniegt tikai vienreiz, proti, ja apdrošināšanas sabiedrība šos izdevumus jau ir segusi, tos nevar iesniegt EDS. Ar šā gada 1. janvāri VID ir tiesīgs pieprasīt informāciju no apdrošināšanas sabiedrībām par personai atlīdzinātiem vai nesegtiem medicīnas un ārstniecības pakalpojumiem par 2022. taksācijas gadu. Paredzams, ka VID šo iespēju arī aktīvi izmantos. Tāpat jāatceras, ka visus izdevumus drīkst iesniegt tikai viena persona vienu reizi un attaisnoto izdevumu limits vienam cilvēkam ir 600 EUR. Ja attaisnotie izdevumi ir bijuši lielāki, tad pārsniegumu pārceļ uz nākamo taksācijas gadu. Sīkāka informācija par attaisnoto izdevumu piemērošanu atrodama VID metodiskajā materiālā “Attaisnotie izdevumi”.
Atgādinām, ka ar 2023. gadu VID veiks automātisku pārmaksātā IIN atmaksu par 2022. taksācijas gadu tiem nodokļa maksātājiem, kas nav iesnieguši GID, ja izpildās šādi nosacījumi:
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuNu jau labu laiku darba tirgus ir paplašinājies ārpus vienas valsts robežām. Arī Latvijas darba devēji (DD) šobrīd lūkojas ārvalstīs ne tikai talantu vai vadītāju piesaistei, bet arī rutīnas darba veicēju meklējumos. Covid-19 krīzei turpinoties un attālinātā darba nozīmei pieaugot, Latvijas uzņēmumiem arvien biežāk rodas jautājums, kādā veidā vislabāk pieņemt darbā ārvalstu darbiniekus – it īpaši, ja tie strādā attālināti no savas mītnes valsts.
Šā gada 7. janvārī Satversmes tiesa (ST) pieņēma spriedumu pēc tiesībsarga pieteikuma ierosinātajā lietā Nr. 2021‑06‑01 par Iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likuma normu attiecībā uz apliekamā ienākuma noteikšanu saimnieciskās darbības veicējiem neatbilstību Satversmes 105. pantam. Šajā rakstā – par IIN likuma normu apstrīdēšanas pamatu un ST sprieduma galvenajiem secinājumiem.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).