Šā gada 7. janvārī Satversmes tiesa (ST) pieņēma spriedumu pēc tiesībsarga pieteikuma ierosinātajā lietā Nr. 2021‑06‑01 par Iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likuma normu attiecībā uz apliekamā ienākuma noteikšanu saimnieciskās darbības veicējiem neatbilstību Satversmes 105. pantam. Šajā rakstā – par IIN likuma normu apstrīdēšanas pamatu un ST sprieduma galvenajiem secinājumiem.
Iepriekšējā IIN likumā noteiktajā kārtībā (līdz 2017. gada 31. decembrim) saimnieciskās darbības veicējiem IIN nebija jāmaksā, ja viņu izdevumi ir bijuši vienādi ar gūtajiem ieņēmumiem vai pat lielāki par gūtajiem ieņēmumiem, proti, ja netika gūta peļņa.
No 2018. gada 1. janvāra IIN likumā stājās spēkā normas, kas noteica, ka saimnieciskās darbības veicējiem ir pienākums maksāt IIN arī gadījumos, kad ar saimnieciskās darbības veikšanu saistītie izdevumi ir bijuši vienādi ar gūtajiem ieņēmumiem vai pat lielāki par tiem. No šīm normām pēc būtības izriet, ka saimnieciskās darbības veicējiem jāmaksā IIN arī tad, ja peļņa nav gūta. Lūk, apstrīdētās normas:
Saskaņā ar tiesas pieteikumā minēto, apstrīdētās IIN likuma normas, pieprasot maksāt IIN par negūtu ienākumu, nesamērīgi ierobežo saimnieciskās darbības veicējiem Satversmes 105. panta pirmajos trīs teikumos noteiktās pamattiesības: “Ikvienam ir tiesības uz īpašumu. Īpašumu nedrīkst izmantot pretēji sabiedrības interesēm. Īpašuma tiesības var ierobežot vienīgi saskaņā ar likumu”.
Tiesībsarga ieskatā apstrīdētās normas ir netaisnīgas un pretrunā IIN ekonomiskajai būtībai, kā arī nesasniedz savu leģitīmo mērķi – ēnu ekonomikas ierobežošanu. Nodokļu tiesību kontekstā ir taisnīgi tas, ka valsts prasa daļu no nodokļu maksātāja patiesi nopelnītā, nevis no šķietama ienākuma.
ST spriedumā norādīts, ka IIN apmēram jābūt atkarīgam no reālā ienākuma, lai nodokļa maksāšanas pienākuma radītais finanšu slogs būtu samērīgs. Spēja samaksāt IIN jāvērtē arī atbilstoši objektīvā neto principam, saskaņā ar kuru, lai noteiktu ar IIN apliekamo ienākumu, jābūt iespējai atskaitīt ar saimniecisko darbību saistītos izdevumus.
Šķietama ienākuma aplikšana ar IIN pārkāpj objektīvā neto principu, kas paredz, ka ar IIN ir apliekams tikai nodokļa maksātāja reālais, nevis šķietamais ienākums.
ST secināja, ka IIN likuma apstrīdētajās normās ietvertais tiesību uz īpašumu ierobežojums nav noteikts uz taisnīguma un tiesiskās vienlīdzības principu nodrošināšanu vērstu objektīvu un racionālu apsvērumu pamata. Tādēļ ST secināja, ka šis ierobežojums nesasniedz apstrīdēto normu leģitīmo mērķi un tās neatbilst Satversmei.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuŠajā rakstā ir apkopota informācija par nodokļu likumu un citu tiesību aktu normām, kas jāņem vērā 2022. gadā, aprēķinot iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN), valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) un solidaritātes nodokli (SN) no darbinieka algas.
2021. gada 8. oktobrī Senāts pasludināja spriedumu lietā SKA-301/2021 par personas izdevumiem mantota nekustamā īpašuma (NĪ) ķīlas dzēšanai, kas var tikt novērtēti kā ieguldījums funkcionāli līdzīgā NĪ.
Šā gada 8. novembrī Liepājas Administratīvā rajona tiesa izskatīja pieteikumu (lietas arhīva Nr. A42-02059-21) par VID lēmuma atcelšanu, kurā personai A (pieteicējai) tika aprēķināts budžetā papildus maksājamais iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN), soda nauda un nokavējuma nauda par nedeklarētiem ienākumiem no personas B, ar kuru A faktiski dzīvo kopā, rūpējas gan viens par otru, gan par kopīgu bērnu, taču laulība nav noslēgta.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).