Digitālajā laikmetā, kur tehnoloģijas kļūst par pamatu biznesa procesu pārveidei, e-rēķinu un mākslīgā intelekta (MI) sinerģija piedāvā plašu potenciālu efektivitātes, precizitātes un atbilstības uzlabošanai. Taču līdz ar straujo MI tehnoloģiju attīstību pieaug arī nepieciešamība pēc skaidriem normatīviem, kas nodrošina ētisku praksi un datu aizsardzību. Šajā rakstā aplūkosim, kā e-rēķinu un MI tehnoloģiju integrācija maina uzņēmējdarbību, kādi ir galvenie izaicinājumi un kas organizācijām jāņem vērā, pielāgojoties mainīgajai normatīvajai videi.
E-rēķini jau ir būtiski pārveidojuši tradicionālos finanšu procesus, racionalizējot darbības un samazinot manuālo kļūdu iespējamību. MI šo pārveidi paplašina, piedāvājot vairākas inovatīvas iespējas.
Automatizācija un precizitāte
MI algoritmi ļauj automātiski atpazīt un apstrādāt rēķinus, samazinot manuālas datu ievades nepieciešamību un līdz ar to arī kļūdu iespējamību.
Krāpniecisku darbību identificēšana
MI spēj analizēt vēsturiskos datus, identificēt anomālijas un atklāt krāpnieciskas darbības, piemēram, dublētus vai viltotus rēķinus.
Prognozēšana un analītika
MI spēj prognozēt naudas plūsmu un izdevumu tendences, sniedzot uzņēmumiem vērtīgu informāciju finanšu plānošanai.
Šīs iespējas ne tikai uzlabo operacionālo efektivitāti, bet arī sniedz ievērojamus laika un resursu ietaupījumus.
Pieaugot MI izmantošanai, valstu valdības un starptautiskās organizācijas izstrādā arvien stingrākas vadlīnijas. Šajā jomā ir vairākas galvenās prioritātes.
Datu aizsardzība
E-rēķinu sistēmās tiek apstrādāti sensitīvi uzņēmumu un klientu dati. Normatīvie akti (piemēram, ES Vispārīgā datu aizsardzības regula) paredz stingrus noteikumus datu privātumam, piekrišanai un apstrādes ierobežošanai.
Pārredzamība un uzticamība
MI darbībām ir jābūt izskaidrojamām. Tas nozīmē, ka uzņēmumiem jāspēj parādīt, kā MI pieņem lēmumus un kā tiek analizēti dati.
Atbildība un kontrole
Organizācijām ir jāuzņemas pilna atbildība par MI pieņemtajiem lēmumiem, izveidojot mehānismus kļūdu ziņošanai un labošanai.
Ētikas ievērošana
Normatīvi nosaka, ka MI algoritmiem jābūt neitrāliem, bez diskriminējošām vai neobjektīvām iezīmēm.
Normatīvais regulējums tiešā veidā ietekmē MI un e-rēķinu integrāciju, uzliekot uzņēmumiem atbildību par šādu sistēmu drošību un atbilstību.
Datu konfidencialitāte un aizsardzība
E-rēķinu sistēmām ir jāievēro stingras prasības datu apstrādei, nodrošinot, ka tiek apkopota tikai nepieciešamā informācija un ar skaidru lietotāja piekrišanu.
Procesu pārredzamība
E-rēķinu apstrādē izmantotie MI risinājumi ir jādokumentē un jāpaskaidro tā, lai lietotāji saprastu to darbības principus.
Kļūdu pārvaldība un revīzijas
Regulāras sistēmu revīzijas un mehānismi kļūdu ziņošanai palīdz uzņēmumiem uzturēt normatīvo atbilstību un stiprina uzticību.
Lai gan MI piedāvā plašas iespējas, organizācijas saskaras ar vairākiem izaicinājumiem.
Regulējuma izmaiņas
Normatīvā vide ir nepārtrauktā attīstībā, un uzņēmumiem nepārtraukti jāseko līdzi likumvides aktualitātēm.
Integrācijas izmaksas
MI risinājumu ieviešana un atbilstības nodrošināšana prasa ievērojamus finansiālus un tehnoloģiskus resursus.
Speciālistu trūkums
Pieaug pieprasījums pēc ekspertiem, kas spēj efektīvi pārvaldīt MI un nodrošināt datu aizsardzību.
E-rēķinu un MI tehnoloģiju mijiedarbība piedāvā nozīmīgus ieguvumus uzņēmumiem un finanšu sistēmām kopumā. Tomēr šo tehnoloģiju veiksmīga izmantošana prasa stingru atbilstību regulējumam, kas nodrošina datu aizsardzību, pārredzamību un ētiskumu. Uzņēmumiem, kas vēlas maksimāli izmantot MI potenciālu e-rēķinos, ir svarīgi veidot adaptīvas pieejas, kas apvieno tehnoloģijas ar stingriem normatīvajiem principiem.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuE-rēķinu ieviešana uzņēmumu finanšu darbībās spēj ievērojami uzlabot efektivitāti un precizitāti. Tomēr ar šo digitālo attīstību parādās jauni riski, īpaši krāpšanas jomā. Pieaugošā tehnoloģiju loma finanšu darījumos liek uzņēmumiem pastiprināt savas drošības sistēmas un pievērsties moderniem krāpšanas atklāšanas risinājumiem. Šajā jomā mākslīgais intelekts (MI) ir kļuvis par būtisku instrumentu, kas sniedz uzņēmumiem progresīvas metodes krāpšanas atklāšanā, novēršanā un mazināšanā. Šajā rakstā apskatīsim MI sniegtās iespējas krāpšanas atklāšanā e-rēķinu sistēmās un praktiskos ieguvumus uzņēmumiem.
Tā kā ietekmes puses arvien vairāk sagaida, ka organizācijas demonstrēs savu apņemšanos īstenot ilgtspējīgu un ētisku darbību, uzņēmumi pievēršas inovatīviem digitālajiem rīkiem, lai atvieglotu savu ar ilgtspēju saistīto mērķu izpildi. Viens no šādiem rīkiem ir elektroniskie rēķini (e-rēķini). Lai gan e-rēķini var šķist tikai operatīva funkcija, tai ir pārsteidzoši svarīga loma ilgtspējas kontekstā, palīdzot organizācijām uzlabot ilgtspēju un stiprināt pārvaldību.
Šā gada 31. oktobrī Saeima galīgajā lasījumā atbalstīja Grāmatvedības likuma grozījumus, kuri nosaka, ka Latvijā turpmāk rēķini jāizraksta kā strukturēti elektroniskie rēķini. Šīs izmaiņas attieksies uz visiem uzņēmumiem, kam ar 2025. gada 1. janvāri budžeta iestādēm izrakstītie rēķini būs jānoformē kā strukturēti elektroniskie rēķini. No 2026. gada 1. janvāra šī prasība būs obligāta arī uzņēmumu savstarpējos darījumos Latvijā (Business to Business – B2B).
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).