Globālā tendence pāriet uz digitāliem risinājumiem arvien izteiktāk izpaužas arī finanšu un nodokļu jomā. E-rēķinu ieviešana, kas sākotnēji tika uzskatīta par formālu atbilstības prasību, šobrīd kļūst par nozīmīgu stratēģisku soli ceļā uz efektīvāku, pārskatāmāku un ilgtspējīgāku uzņēmuma pārvaldību.
Līdzīgi kā daudzās citās valstīs arī Latvijā ir uzsākta pakāpeniska e-rēķinu ieviešana, lai stiprinātu nodokļu disciplīnu, samazinātu ēnu ekonomiku un modernizētu datu apmaiņas procesus. Šie pasākumi nosaka uzņēmumiem nepieciešamību pārskatīt savas esošās sistēmas un pieņemt tehnoloģiskus risinājumus, kuri nodrošina atbilstību, vienlaikus radot reālu pievienoto vērtību biznesa procesiem.
Valstiskās e-rēķinu sistēmas galvenais mērķis ir uzlabot uzraudzības efektivitāti, padarot nodokļu informāciju pieejamu un strukturētu reāllaikā. Latvijā tiek īstenota decentralizēta e-rēķinu apmaiņa ar informācijas nodošanu Valsts ieņēmumu dienestam, sākot ar 2026. gadu.
Automatizējot rēķinu izrakstīšanu un datu nodošanu, tiek būtiski samazināts cilvēkfaktora radītais kļūdu un neatbilstību risks. Turklāt strukturētu datu izmantošana vienkāršo nodokļu auditus un samazina iespējamos domstarpību gadījumus ar Valsts ieņēmumu dienestu.
Tradicionālie rēķinu apstrādes procesi ietver ievērojamu manuālu darbu, kas ir neefektīvs, laikietilpīgs un pakļauts kļūdām. E-rēķini, īpaši, ja tie ir integrēti ar uzņēmuma grāmatvedības vai ERP sistēmu, būtiski paātrina rēķinu apriti, samazina kavēšanos un novērš nepieciešamību pēc papīra dokumentiem.
Ekonomiskie ieguvumi:
Reāllaika datu plūsma ļauj precīzāk pārvaldīt debitoru un kreditoru pozīcijas, uzlabojot naudas plūsmas plānošanu. Uzņēmumi, kas izmanto e-rēķinus kopā ar moderniem finanšu analītikas rīkiem, spēj savlaicīgi identificēt potenciālos riskus un efektīvāk sadalīt resursus, sekmējot ilgtermiņa finanšu stabilitāti.
E-rēķini pārstāv daudz vairāk nekā formālu prasību — tie iemieso būtisku virzību uz caurspīdīgāku, efektīvāku un stratēģiski vadītu uzņēmējdarbību. Proaktīva šo risinājumu ieviešana nodrošina ne tikai atbilstību regulējumiem, bet arī sniedz konkurētspējas priekšrocības digitālajā laikmetā.
Uzņēmumi, kas savlaicīgi pielāgosies un investēs e-rēķinu risinājumos, iegūs būtisku priekšrocību – ne tikai nodokļu un grāmatvedības jomā, bet arī vispārējā finanšu pārvaldībā. Turpretī vilcināšanās var nozīmēt ne tikai kavējumu pielāgošanās procesā, bet arī zaudētas iespējas nākotnes izaugsmei.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuMūsdienu straujajā digitālajā laikmetā arvien vairāk uzņēmumu ievieš e-rēķinus, lai pilnveidotu savus grāmatvedības procesus un efektivitāti. Tomēr, lai e-rēķinu ieviešana noritētu veiksmīgi, ir būtiski, lai grāmatvedības politikā būtu skaidri definētas jaunās procedūras un prasības. Šajā rakstā aplūkoti galvenie aspekti, kas jāņem vērā, aktualizējot grāmatvedības politiku e-rēķinu ieviešanas procesā.
Iepriekšējās nedēļas raksta nobeigums.
Ar to vien, ka komercnoslēpuma turētājs uzskata vai iekšēji ir atzinis noteiktu informāciju par tādu, kas satur komercnoslēpumu, nepietiek. Komercnoslēpuma aizsardzības likuma 6. pants nosaka komercnoslēpuma turētājam šīs informācijas nodošanas gadījumā fiziskai vai juridiskai personai norādīt, kāda informācija uzskatāma par komercnoslēpumu, vienlaikus informējot par nepieciešamību nodrošināt šīs informācijas aizsardzību.
Kā zināms, jau pašlaik uzņēmumiem, kuri veic darījumus ar valsts iestādēm (B2G), ir jāizraksta strukturēts e-rēķins. No 2026. gada 1. janvāra šī prasība būs obligāta arī uzņēmumu savstarpējos darījumos (B2B). Obligātās iekšzemes e-rēķinu aprites nodrošināšanai ir paredzēts risinājums decentralizētai e-rēķinu apritei, izmantojot trīs elektroniskos nosūtīšanas veidus – kanālus:
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).