Iepriekšējās nedēļas raksta nobeigums.
Ar to vien, ka komercnoslēpuma turētājs uzskata vai iekšēji ir atzinis noteiktu informāciju par tādu, kas satur komercnoslēpumu, nepietiek. Komercnoslēpuma aizsardzības likuma 6. pants nosaka komercnoslēpuma turētājam šīs informācijas nodošanas gadījumā fiziskai vai juridiskai personai norādīt, kāda informācija uzskatāma par komercnoslēpumu, vienlaikus informējot par nepieciešamību nodrošināt šīs informācijas aizsardzību. Saskaņā ar Komercnoslēpuma aizsardzības likuma 2. panta prasībām par komercnoslēpumu atzīstama tikai tāda saimnieciska rakstura informācija, tehnoloģiskas zināšanas vai cita veida informācija, kas atbilst visām šādām pazīmēm:
Minētais cita starpā uzliek komercnoslēpuma turētājam pienākumu veikt atbilstošus un pamatotus komercnoslēpuma slepenības saglabāšanas pasākumus. Par tādiem atzīstama komercnoslēpuma turētāja norāde par to, kāda e-rēķinā iekļautā informācija atzīstama par komercnoslēpumu un lūgums šo informāciju atbilstoši aizsargāt. Ja šādas darbības netiek veiktas, komercnoslēpuma turētājs nebūs rīkojies atbilstīgi normatīvajām prasībām un konkrētajai informācijai netiks piemērota komercnoslēpuma tiesiskā aizsardzība.
Izmantojot PEPPOL pakalpojumus, jau, noslēdzot līgumu, komercnoslēpuma turētāja interesēs tajā būtu jāatrunā, kura e-rēķinā ietvertā informācija (pozīcija) atzīstama par komercnoslēpumu un jālūdz tā aizsargāt. Ja šāda informācija nav ietverta līgumā vai noteikta informācija iegūst komercnoslēpuma statusu tikai vēlāk, tas neliedz realizēt minētās tiesības un reizē pienākumu vēlāk.
Ja puses ir vienojušās izmantot tiešās programmatūras integrācijas saskarnes vai kādu tiešsaistes platformu e-rēķinu nosūtīšanai, tad visdrīzāk šāda vienošanās būs panākta mutvārdos. Taču tas neatbrīvo komercnoslēpuma turētāju no pienākuma paziņot, kura informācija atzīstama par komercnoslēpumu un lūgt to aizsargāt. Jāielāgo, ka ar šāda paziņojuma izteikšanu mutvārdos vien nepietiek. Strīda gadījumā šāda paziņojuma faktu nebūs iespējams pierādīt. Turklāt tiesu praksē vairākkārt atzīts, ka komercnoslēpuma esības fakts jāpaziņo rakstveidā un ka šim paziņojumam ir jābūt nepārprotamam, proti, ir skaidri jānorāda informācija, kura uzskatāma par komercnoslēpumu.
Tas nozīmē, ka tikai tad, ja komercnoslēpuma turētājs būs veicis informācijas aizsardzības pasākumus, tam būs tiesisks pamats pārkāpuma gadījumā vērsties pret informācijas izpaudēju un lūgt piemērot normatīvajos aktos noteikto atbildību.
Apkopojot visu iepriekš minēto, secināms, ka e-rēķinā iekļautā informācija cita starpā var saturēt arī komercnoslēpumu, tomēr tā aizsardzībai aktīvas darbības primāri ir jāveic tieši e-rēķina izrakstītājam, rakstveidā vienojoties, kāda e-rēķinā ietvertā informācija satur komercnoslēpumu un ka tā ir aizsargājama. Pretējā gadījumā tiesiskā aizsardzība uz e-rēķinā ietverto informāciju kā komercnoslēpumu netiek piemērota.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuNo 2025. gada 1. janvāra norēķinos ar valsts un pašvaldību iestādēm attaisnojuma dokumenti (rēķini) jānoformē strukturētā elektroniskā rēķina jeb e-rēķina formātā. Šāds e-rēķins var saturēt komercnoslēpumu, un tā aizsardzības nodrošināšanai jāievēro noteikta kārtība. Kā aizsargāt komercnoslēpumu e-rēķinu apritē?
Baltijas valstīs transfertcenu (TC) dokumentācijas formāts un tajā norādāmās informācijas apjoms ir lielā mērā vienveidīgs un atbilst Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) pārskatītajam TC dokumentācijas standartam. Tomēr būtiski atšķiras Latvijas un tās Baltijas kaimiņvalstu noteiktās robežvērtības, kuras pārsniedzot, uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātājam (NM) rodas pienākums sagatavot un ik gadu vai pēc pieprasījuma iesniegt nodokļu administrācijai TC dokumentāciju. Turklāt ir noteikti atšķirīgi TC dokumentācijas sagatavošanas termiņi un paredzētā atbildība par obligāto pienākumu nepildīšanu. Atšķiras arī pieeja tirgus cenas (vērtības) noteikšanā katrā no Baltijas valstīm.
Mūsdienu nodarbinātības strauji mainīgajā vidē strādājošo statuss ir kļuvis par juridisku, sociālu un ekonomisku diskusiju tematu. Pēdējos gados darba tirgū ir notikušas būtiskas pārmaiņas, mainoties tradicionālajiem priekšstatiem par nodarbinātību un darba attiecībām, īpaši Covid-19 ietekmē.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).