2023. gada 1. janvārī Vācijā stāsies spēkā jauns likums “Par piegādes ķēdes uzticamības pārbaudi” (“Likums”). Šajā rakstā – par to, kāpēc šīm jaunajām prasībām jāpievērš uzmanība arī Latvijā.
Likuma mērķis ir novērst riskus, kas saistīti ar iespējamiem pārkāpumiem uzņēmumu piegādes ķēdēs. Šādu likumu ieviešana nav jauna prasība. Piemēram, Francija jau 2017. gadā ieviesa regulējumu, kas uzņēmumiem uzliek pienākumu savās piegādes ķēdēs novērst riskus un nopietnus pamattiesību (cilvēktiesību), cilvēku veselības, drošības un vides pārkāpumus. Nīderlandē kopš 2019. gada ir spēkā uzticamības pārbaudes likums, kas īpaši vērsts pret bērnu darbu, tāpēc uzņēmumiem ir pienākums pārliecināties, vai to piegādes ķēdēs netiek izmantots bērnu darbs.
Vācijas Likums īpašu uzmanību pievērš tieši cilvēktiesību un vides pārkāpumiem, kas aptver plašu iespējamo pārkāpumu spektru. Piemēram, cilvēktiesību vai vides pārkāpums Likuma izpratnē ir:
Sākotnēji (t.i., no 2023. gada 1. janvāra) Likuma prasības būs piemērojamas Vācijas lielajiem uzņēmumiem, kas nodarbina vismaz 3000 darbinieku. Turklāt Likums nenošķir pilnas un nepilnas slodzes darbiniekus, tādēļ Likuma tvērumā ieskaita visus darbiniekus, kas nodarbināti vismaz uz sešiem mēnešiem. Ar 2024. gadu Likuma prasības par piegādes ķēdes pārbaudi būs attiecināmas uz tādiem Vācijas uzņēmumiem, kas nodarbina 1000 darbinieku. Ja uzņēmums reģistrēts ārpus Vācijas, bet ietilpst vienā grupā ar šādu lielo Vācijas uzņēmumu, tad uz šādu uzņēmumu (piemēram, Latvijā, Igaunijā vai citur ārpus Vācijas) attieksies tādas pašas prasības kā uz Vācijas lielo uzņēmumu. Tādējādi, gan šādiem Vācijas lielajiem uzņēmumiem, gan to grupas uzņēmumiem būs pienākums pārbaudīt savu piegādes ķēdi (neatkarīgi no darījuma apjoma un no tā, vai piegādātājs ir saistīta persona).
Piegādes ķēde Likuma izpratnē attiecas uz visām uzņēmuma precēm un pakalpojumiem. Tā ietver visus posmus, kas nepieciešami, lai ražotu produktus un sniegtu pakalpojumus, sākot ar izejvielu ieguvi un beidzot ar piegādi galapatērētājam. Tā ietver arī nepieciešamo pakalpojumu izmantošanu, piemēram, preču transportēšanu vai pagaidu uzglabāšanu.
Likuma prasības ir attiecināmas uz pilnīgi visiem piegādes ķēdes posmiem neatkarīgi no tā, vai kāds posms attiecas uz Vācijas teritoriju vai uz kādas citas valsts teritoriju. Tātad, ja Latvijā reģistrēts uzņēmums, piemēram, sniedz transportēšanas pakalpojumus lielam Vācijas uzņēmumam (vai ar to grupā ietilpstošam uzņēmumam ārpus Vācijas), tad uz Latvijas uzņēmumu arī būs attiecināmas Likuma prasības, proti, Vācijas uzņēmums veiks pārbaudes arī par Latvijas uzņēmumu.
Tā kā Likums paredz stingras prasības attiecībā uz to, kā Vācijas uzņēmumiem mazināt cilvēktiesību un vides pārkāpumu riskus savās piegādes ķēdēs, tostarp risku pārvaldības sistēmas izveidi, regulāru riska analizēšanu un korektīvu pasākumu veikšanu savās piegādes ķēdēs, ir paredzams, ka šādi uzņēmumi ieviesīs stingras pārbaudes visiem saviem piegādātājiem. Jau šobrīd arī Latvijā daudzi starptautiskās grupās ietilpstoši uzņēmumi ir ieviesuši zināmas pārbaudes savās piegādes ķēdēs, bet bieži šīs pārbaudes faktiski nozīmē anketu aizpildīšanu un apliecinājumu parakstīšanu no piegādātāju puses. Likums paredz vēl stingrāku prasību ieviešanu, jo nepieļauj atbildības pārvirzīšanu uz piegādātājiem. Proti, Likuma izpratnē nebūs pietiekami, ja piegādātājs parakstīs apliecinājumu, ka ir veicis pasākumus, kas mazina cilvēktiesību un vides pārkāpumu riskus.
Pēc sarunām ar Vācijas uzņēmumiem saprotam, ka lielākā daļa uzņēmumu ieviesīs faktiskas un detalizētas pārbaudes, lai varētu pierādīt, ka to pārbaudes ķēdes ir uzticamas un ar minimālu cilvēktiesību un vides pārkāpumu risku. Tādēļ, lai gan atbildība ir Vācijas uzņēmuma pusē, mūsuprāt, ja Latvijas piegādātājs Vācijas sadarbības partnerim ir maznozīmīgs un nav gatavs šādām risku pārbaudēm, tad Vācijas uzņēmums potenciāli var atteikties no tālākas sadarbības ar šādu Latvijas uzņēmumu.
Ja strādājat ar Vācijas uzņēmumu (vai ar to vienā grupā ietilpstošu uzņēmumu) un gribat sagatavoties jaunā Likuma prasībām un iespējamām pārbaudēm, aicinām sazināties ar mūsu ekspertiem (Aiju Panki un Alīnu Ruskovu), lai turpmākā sadarbība un pakalpojumu sniegšana būtu iespējama bez pārtraukumiem. Labprāt sniegsim atbalstu arī tad, ja jūsu uzņēmums ietilpst vienā grupā ar Vācijas uzņēmumu un uz jūsu uzņēmumu attiecas Likuma prasības.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuIepriekšējā rakstā aplūkojām ESG izmaksu kategorijas un uzsvērām, ka ne vienmēr ir pareizi uzņemties izdevumus pēc to piederības principa un sadalīt tos vienmērīgi starp visiem grupas uzņēmumiem. Šajā rakstā turpinām analizēt iemeslus.
Starptautiskais bizness šobrīd piedzīvo vērienīgu pārveidi. Līdz ar rūpēm par apkārtējās vides saglabāšanu starptautiskās uzņēmumu grupas radikāli maina savu stratēģiju un priekšplānā izvirza ilgtspējīgas attīstības mērķus, apņemoties gan ievērojami mazināt oglekļa pēdu, gan attīstīt sociāli atbildīgu uzņēmējdarbību atbilstoši labākajai pārvaldības praksei. Vides, sociālo un pārvaldības (ESG) kritēriju iekļaušana biznesa attīstības stratēģijā kļūst par pārrobežu uzņēmumu konkurences priekšrocību. Īstenojot bezprecedenta pāreju uz zaļo kursu, starptautiskās uzņēmumu grupas iegulda nozīmīgus resursus un tām ievērojami palielinās izmaksu bāze. Šajā rakstā – par to, kam grupas ietvaros būtu jāsedz ar ESG stratēģijas un saistīto pasākumu plānošanu, ieviešanu un īstenošanu saistītās izmaksas, vērtējot tās no transfertcenu perspektīvas.
Šā gada 12. jūlija Īsziņā informējām MindLink abonentus par jaunu atbalsta programmu, kas balstīta uz nesen pieņemtajiem MK noteikumiem. Iepriekšējā rakstā aplūkojām, kādi komersanti varēs pieteikties atbalstam, atbalstāmās darbības, kā arī t.s. izslēgtās nozares un darbības. Šajā rakstā sīkāk aplūkosim atbalsta instrumentu un atbalsta programmas statusu.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).