Šā gada 12. jūlija Īsziņā informējām MindLink abonentus par jaunu atbalsta programmu, kas balstīta uz nesen pieņemtajiem MK noteikumiem.1 Iepriekšējā rakstā aplūkojām, kādi komersanti varēs pieteikties atbalstam, atbalstāmās darbības, kā arī t.s. izslēgtās nozares un darbības. Šajā rakstā sīkāk aplūkosim atbalsta instrumentu un atbalsta programmas statusu.
Atbalsta instruments un tā darbība
Atbalsta instruments ir attīstības finanšu institūcijas “Altum” izsniegtais aizdevums vai paralēlais aizdevums (kopā ar citu finansētāju2) ar kapitāla atlaidi aizdevuma summas daļējai vai pilnīgai dzēšanai. Atbalsta programma paredz aizdevumu komersantam līdz 5 miljoniem eiro un kapitāla atlaidi līdz 30% no investīciju projekta kopējā apjoma, taču ne vairāk par 1,5 miljoniem eiro.
Maksimāli pieļaujamo atbalsta intensitāti aprēķina no papildu ieguldījumu izmaksām, kas nepieciešamas, lai sasniegtu augstāku energoefektivitātes līmeni. Maksimālā atbalsta intensitāte (kapitāla atlaide kopā ar aizdevumu subsīdijas ekvivalentu, ieskaitot aizdevuma termiņa pagarinājumu) tiks noteikta Altum un komersanta noslēgtajā līgumā, un turpmāk to nevarēs palielināt.
Atbalsta programmas ietvaros komersants var iesniegt vairākus aizdevuma pieteikumus, tomēr neatkarīgi no pieteikumu skaita maksimālais kopējais atbalsta apmērs nedrīkstēs pārsniegt 5 miljonus eiro. Vienā projekta pieteikumā var iekļaut pasākumu īstenošanu vairākās nedzīvojamās ēkās, ražošanas ēkās, noliktavās vai inženiersistēmās.
Kapitāla atlaides apmēru nosaka uzreiz, t.i., to ietver lēmumā par Altum atbalsta piešķiršanu komersantam. Taču faktiski šo atlaidi piemēro (t.i., tiek veikta aizdevuma vai pamatsummas pilnīga vai daļēja dzēšana) tikai tad, ja komersants ir īstenojis projektu (plānotos pasākumus) un izpildījis noteiktos kritērijus. Kapitāla atlaidi piešķir pilnā apmērā (ja visi nosacījumi ir izpildīti) vai nepiemēro nemaz (ja nav izpildīts viens, vairāki vai visi nosacījumi). Kapitāla atlaidi piemēro tad, kad komersants ir iesniedzis Altum apliecinājumu par nosacījumu izpildi pēc projekta pabeigšanas.
Lai piemērotu kapitāla atlaidi, atbalsta saņēmējam būs jānodrošina abu šādu kritēriju izpilde:
Lai kapitāla atlaidi varētu piemērot iekārtu nomaiņas gadījumā, jānodrošina 25% primārās enerģijas ietaupījums, to vērtējot pret iekārtu, kas tiek nomainīta, vai ražošanas tehnoloģisko procesu nodrošinošajā blakusprocesā.
Lai gan MK noteikumi stājās spēkā šā gada 18. jūnijā, tajos minētie atbalsta programmas termiņi ir piesaistīti “dienai, kad Altum sāks pieņemt pieteikumus”. Altum šo programmu vēl nav izsludinājis. Taču MK noteikumos ir definēti Altum mērķi, piemēram:
Secināms, ka nākamgad jau ir paredzēts uzsākt aizdevuma līgumu slēgšanu, tātad šobrīd ir īstais laiks, lai komersanti varētu apzināt savas iespējas pieteikties atbalstam.
Jāņem vērā, ka atbalsts tiks sniegts konkursa veidā, t.i., primāri sniedzot atbalstu komersantiem, kuri nodrošinās lielāku primārās enerģijas samazinājumu. MK noteikumu projekta anotācijā ir skaidrots, ka sākotnēji (t.i., no brīža, kad Altum sāks pieņemt pieteikumus atbalsta saņemšanai) pirmos trīs mēnešus Altum pieņems pieteikumus, kas pēc projekta īstenošanas plāno sasniegt vismaz 40% primārās enerģijas ietaupījumu. Pēc trim mēnešiem iesniegt pieteikumus varēs tie komersanti, kas pēc projekta īstenošanas nodrošinātu 35% primārās enerģijas ietaupījumu. Pēc sešiem mēnešiem tiks pieņemti pieteikumi no komersantiem, kas pēc projekta īstenošanas nodrošinātu 30% primārās enerģijas ietaupījumu (ja vēl ir pieejams finansējums). Projektus vērtēs un līgumus slēgs pieteikumu iesniegšanas kārtībā, tomēr kā pirmie tiktu atbalstīti komersanti, kas pēc projekta īstenošanas spēs nodrošināt lielāko primārās enerģijas ietaupījumu.
Altum piešķirtajam aizdevumam vai paralēlajam aizdevumam nav noteikts minimālais termiņš, bet maksimālais termiņš (ieskaitot iespējamo pagarinājumu) ir 20 gadi. Komersants varēs atmaksāt aizdevumu pirms noteiktā termiņa (izņemot uz kapitāla atlaidi attiecināmo daļu).
Ja jūsu uzņēmumam ir nepieciešama palīdzība, lai izvērtētu, vai tas varēs pieteikties atbalstam un vai plānotās darbības (t.i., izmaksas) tam kvalificējas, PwC komanda labprāt palīdzēs. Ja jums rodas jautājumi, lūdzam sazināties ar PwC vides, sociālās un pārvaldības jomas nodokļu prakses vadītāju Alīnu Ruskovu.
1Ministru kabineta noteikumi “Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 1.2. reformu un investīciju virziena “Energoefektivitātes uzlabošana” 1.2.1.2.i. investīcijas “Energoefektivitātes paaugstināšana uzņēmējdarbībā (ietverot pāreju uz atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju izmantošanu siltumapgādē un pētniecības un attīstības aktivitātes (t.sk. bioekonomikā))” 1.2.1.2.i.1. pasākuma “Energoefektivitātes paaugstināšana uzņēmējdarbībā (ietverot pāreju uz atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju izmantošanu siltumapgādē)” īstenošanas noteikumi”)
2Cits finansētājs MK noteikumu ietvaros ir kredītiestāde, tās filiāle vai meitas sabiedrība, līzinga sabiedrība, kas ir tiesīga sniegt finanšu pakalpojumus Latvijā, ieguldījumu fonds, kas ir tiesīgs sniegt finanšu pakalpojumus Latvijā, starptautiska finanšu institūcija, piemēram, Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka, Eiropas Investīciju banka, Ziemeļu Investīciju banka, Eiropas Padomes attīstības banka.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuŠā gada 18. jūnijā stājās spēkā MK noteikumi (“Noteikumi”), kas regulē jaunu atbalsta programmu ražojošo un eksportējošo uzņēmumu energoefektivitātes paaugstināšanai. Uzņēmēji varēs pieteikties atbalstam attiecināmo izmaksu segšanai, t.i., aizdevumam (vai paralēlajam aizdevumam) no attīstības finanšu institūcijas “Altum” līdz 5 miljoniem EUR. Līdz pat 30% no šāda aizdevuma pamatsummas varēs dzēst kā kapitāla atlaidi. Atbalstu varēs izmantot izmaksām, kas saistītas ar energoefektivitātes paaugstināšanu vai atjaunojamo energoresursu ieviešanu uzņēmēju pašpatēriņam nedzīvojamās ēkās un noliktavās. Šajā rakstā – par jaunās atbalsta programmas niansēm, kas aprakstītas publiski pieejamajā Noteikumu redakcijā.
Šodienas realitāte rāda, ka ilgtspējas jautājumi, kurus biznesa vidē apzīmē ar trīs angļu vārdu environmental, social, governance (vide, sociālā joma un pārvaldība) saīsinājumu ESG, izvirzās uzņēmumu jauno stratēģiju centrā, tādējādi arvien vairāk pieaug arī ilgtspējas vadītāju un ESG ekspertu loma uzņēmumos un to pārvaldības struktūrā. Mūsdienīgam ilgtspējas jeb ESG vadītājam ir ne tikai jāizprot dažādo ESG jautājumu savstarpējā mijiedarbība un ietekme uz uzņēmuma darbības virzieniem, bet jāspēj tos integrēt uzņēmuma darbībā, iedvesmojot pārējos rīcībai. PwC jaunākais pētījums “Empowered Chief Sustainability Officers” sniedz ieskatu, kā ir mainījusies ESG vadītāja loma laika gaitā un kā šie vadītāji var radīt taustāmu ietekmi uzņēmumos, savienojot dažādos ESG aspektus ar uzņēmuma darbību, tādējādi veicinot uzņēmuma pārveidi un virzību uz ilgtspējīgāku darbību. Viens no galvenajiem pētījuma secinājumiem ir, ka uzņēmumi, kuru pārvaldības struktūrā ir skaidri definēta ESG vadītāja loma, spēj sasniegt augstākus rādītājus ilgtspējas jomās.
Klimata pārmaiņu radītās sekas izjūtam arvien vairāk – gan ekstrēmos laika apstākļus, gan izmaiņas dabā. Lai mazinātu klimata pārmaiņas un risinātu problēmas, kas saistītas ar vides degradāciju, ES ir noteikusi ambiciozus mērķus līdz 2030. gadam samazināt siltumnīcefekta gāzu emisiju apjomu par 55% un līdz 2050. gadam kļūt klimatneitrālai. Eiropas “Zaļais kurss” ir stratēģija, ar kuras palīdzību Eiropa plāno sasniegt klimata neitralitāti.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).