Latvijas PVN maksātāji var atgūt PVN, kas samaksāts par iegādātām precēm un saņemtiem pakalpojumiem citās ES dalībvalstīs. Atgūšana notiek saskaņā ar Direktīvu 2008/9/EK, proti, nodokli atmaksā tiem PVN maksātājiem, kas neveic uzņēmējdarbību attiecīgās valsts teritorijā, bet veic uzņēmējdarbību citā dalībvalstī. Latvijas PVN maksātājiem līdz šā gada 30. septembrim ir iespēja pieteikties PVN atmaksai no citām dalībvalstīm par 2021. gadu.
PVN atmaksas kārtību dalībvalstu starpā paredz Padomes Direktīva 2008/9/EK, ar ko nosaka sīki izstrādātus noteikumus Padomes Direktīvā 2006/112/EK paredzētajai PVN atmaksāšanai nodokļa maksātājiem, kas neveic uzņēmējdarbību attiecīgās valsts teritorijā, bet veic uzņēmējdarbību citā dalībvalstī. Direktīvas 2008/9/EK normas ir iestrādātas Latvijas PVN likumā (114. pants) un MK noteikumos Nr. 1514 “Kārtība, kādā reģistrēts nodokļa maksātājs iesniedz pieteikumu pievienotās vērtības nodokļa atmaksas saņemšanai citā Eiropas Savienības dalībvalstī, un kārtība, kādā atmaksā pievienotās vērtības nodokli citas Eiropas Savienības dalībvalsts reģistrētam nodokļa maksātājam”.
Latvijas PVN maksātāji var atgūt citās dalībvalstīs samaksāto nodokli, iesniedzot PVN atmaksas pieteikumu elektroniski, izmantojot VID EDS. Minimālā samaksātā PVN summa, ko iespējams pieprasīt no citas dalībvalsts, ir:
Saskaņā ar Direktīvu 2008/9/EK dalībvalstīm jāievēro pienākums atmaksāt PVN citu dalībvalstu PVN maksātājiem. PVN atmaksa tiek veikta, ja iegādātās preces un saņemtie pakalpojumi ir paredzēti apliekamo darījumu nodrošināšanai. Tomēr katrā dalībvalstī var pastāvēt atšķirīgi ierobežojumi PVN atmaksas piešķiršanai, t.i., par ko PVN maksātāji var atgūt ārvalstīs samaksāto PVN. Daudzās dalībvalstīs saskaņā ar nacionālo PVN regulējumu tiek ierobežota PVN atmaksa par tādiem izdevumiem, ko var pilnībā vai daļēji uzskatīt par personiskiem izdevumiem (piemēram, viesnīcas izdevumi, auto noma, degvielas izdevumi, ēdināšana, izklaides pasākumi). Tādēļ Latvijas PVN maksātājiem ir svarīgi pārliecināties par iespēju saņemt PVN atmaksu par konkrētām precēm un pakalpojumiem konkrētajā dalībvalstī.
Kopš 2010. gada PVN atmaksas pieteikuma procedūra visās dalībvalstīs ir vienkāršota, un Latvijas PVN maksātāji to var izdarīt, iesniedzot PVN atmaksas pieteikumu elektroniski, izmantojot EDS.
Par katru dalībvalsti jāaizpilda atsevišķs PVN atmaksas pieteikums. PVN atmaksas pieteikuma apjomīgākais darbs ir detalizētu rēķinu sarakstu sastādīšana un atsevišķu rēķinu, kuros darījuma vērtība pārsniedz 1000 EUR (degvielai 250 EUR) skenēšana un pievienošana elektroniskajam pieteikumam.
Ja dalībvalsts nodokļu administrācijai rodas jautājumi par iesniegto PVN atmaksas pieprasījumu, attaisnojuma dokumentiem, uzņēmuma saimniecisko darbību vai priekšnodokļa atskaitīšanas tiesībām, tad komunikācija starp Latvijas PVN maksātāju un citas dalībvalsts nodokļu administrāciju notiek elektroniski – vai nu e-pasta sarakstē vai izmantojot EDS.
Praksē nodokļa maksātājiem tiek noteikti saprātīgi termiņi atbilžu un papildu informācijas iesniegšanai, un citu dalībvalstu nodokļu administrācijas pieņem angļu valodā noformētus dokumentus un informāciju. Dokumentu un paskaidrojumu tulkojums vietējā valodā tiek prasīts ļoti reti.
Ņemot vērā ekonomisko situāciju Eiropā, aicinām Latvijas uzņēmējus aktīvi izmantot šo iespēju un atgūt citās dalībvalstīs samaksāto PVN, jo pat salīdzinoši nelielu izmaksu gadījumā PVN atgūšana ir vienkāršota un neprasa lielus uzņēmuma resursus.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuŠā gada 19. jūlijā Administratīvā apgabaltiesa pasludināja spriedumu lietā par nodokļu maksātāja (NM) pieteikumu atlīdzināt zaudējumus un nemantisko kaitējumu, kas tam radies VID prettiesiski pieņemta audita lēmuma rezultātā. VID lēmums ir atcelts. Šajā rakstā – par to, kādi zaudējumi (izdevumi) tiesas ieskatā var tikt atlīdzināti un ko tiesa vērtē, nosakot iespēju atlīdzināt atsevišķas izdevumu pozīcijas.
Rakstu sērijas par NFT pirmajā daļā sniedzām ieskatu, kas ir NFT, un analizējām Spānijas nodokļu administrācijas viedokli, kura bija secinājusi, ka NFT ir elektroniski sniegts pakalpojums darījumā starp NFT veidotāju un pircēju. Šajā rakstā – par to, kā noteikt, kuras valsts PVN būtu jāpiemēro darījumos ar NFT, jeb par elektroniskā pakalpojuma sniegšanas vietas noteikšanu.
Pēdējā laikā ievērojamu popularitāti ir ieguvušas neaizstājamās digitālās vienības (non-fungible tokens – NFT). Lai gan varētu šķist, ka šāda tehnoloģija ir parādījusies pavisam nesen, Kevin MacCoy un Anil Dash izveidoja pirmo zināmo NFT Quantum jau 2014. gadā. Taču lielāka interese par NFT parādījās tikai sešus gadus vēlāk, kad NFT tirgus vērtība sasniedza 250 miljonus USD. Tirgus interese par šāda veida aktīviem pieauga arī pērn, kad sešu mēnešu laikā NFT tirgū tika ieguldīti 41,3 miljardi USD. Tomēr pat pēc tik iespaidīga popularitātes pieauguma bieži izskan jautājumi – kas ir NFT, kur tos izmanto, kā tiem piemērotu nodokļus? Šajā rakstu sērijā aplūkosim NFT būtību un PVN piemērošanu darījumos ar NFT Eiropas Savienībā.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).