Citas iespējas
Lejupielādēt Drukāt

Turpmāk informatīvais ziņojums par sociālo uzņēmumu darbību un attīstību būs jāsagatavo reizi trīs gados 3/5/24

Irēna Arbidāne
Direktore nodokļu konsultāciju nodaļā, personāla un organizāciju pārveides pakalpojumu vadītāja Baltijā, PwC Latvija

Jau iepriekš esam rakstījuši par to, kas ir sociālais uzņēmums un kā tas atšķiras no komercsabiedrības klasiskajā izpratnē. Atbilstoši Latvijas normatīvajos aktos noteiktajam tieši Labklājības ministrija (LM) ir atbildīgā institūcija sociālās uzņēmējdarbības veicināšanā un attīstībā Latvijā, kuras uzdevums ir gan uzraudzīt nozares attīstību, gan veicināt sociālo uzņēmumu darbību.

Arī Sociālā uzņēmuma likuma 4. pantā ir noteikts, ka LM ir pienākums sagatavot un iesniegt Ministru kabinetā informatīvo ziņojumu par sociālo uzņēmumu darbību un attīstību. Šī informatīvā ziņojuma mērķis ir apkopot informāciju par sociālā uzņēmuma statusa piešķiršanu, sociālo uzņēmumu darbības jomām, Sociālo uzņēmumu komisiju, Sociālo uzņēmumu reģistru, sociālo uzņēmumu darbības uzraudzību un atbalstu sociālajiem uzņēmumiem, kā arī atspoguļot citus nozares svarīgākos aspektus, vienlaikus sniedzot priekšlikumus normatīvā regulējuma pilnveidošanai.

Līdz 2024. gada sākumam LM bija pienākums iesniegt informatīvo ziņojumu par sociālo uzņēmumu darbību un attīstību reizi divos gados.

Tā kā sociālie uzņēmumi pārskatus par iepriekšējā pārskata gada darbībām iesniedz katru pārskata gadu ne vēlāk kā līdz 1. maijam, bet LM sagatavo informatīvo ziņojumu reizi divos gados pirms šī datuma, sniegtais izvērtējums par sociālo uzņēmumu darbību un attīstību nevar būt pilnvērtīgs. Tāpēc LM secināja, ka divu gadu periods nav pietiekams, lai pilnvērtīgi izvērtētu sociālo uzņēmumu darbību un attīstības dinamiku.

Lai nodrošinātu iespēju veikt pilnvērtīgu atbalsta programmas efektivitātes izvērtējumu, Ministru kabinets pēc LM ieteikuma 2024. gada 5. janvārī pieņēma grozījumus Sociālā uzņēmuma likuma 4. panta otrajā daļā, nosakot pienākumu turpmāk LM sagatavot un iesniegt informatīvo ziņojumu par sociālo uzņēmumu darbību un attīstību reizi trijos gados.

Pēdējais (pēc kārtas tikai otrais) pieejamais ziņojums par sociālo uzņēmumu darbību un attīstību ir veidots par laikposmu no 2020. gada 1. aprīļa līdz 2022. gada 1. aprīlim. Otrajā ziņojumā ir sniegta informācija par iepriekšējā ziņojumā ietvertajiem pasākumiem un to izpildes progresu, kā arī aplūkota sociālās uzņēmējdarbības vides attīstība un veiktie tiesiskā regulējuma grozījumi ar nolūku uzlabot sociālā uzņēmuma nozīmīgumu.

Informatīvajā ziņojumā ir iekļauta arī informācija par izmaiņām sociālā uzņēmuma statusa piešķiršanā, Sociālo uzņēmumu komisijas darbību, Sociālo uzņēmumu reģistra ieviešanu, sociālo uzņēmumu darbības uzraudzību un atbalstu sociālajiem uzņēmumiem attiecīgajā laikposmā (no 2020. gada 1. aprīļa līdz 2022. gada 1. aprīlim).

Šā gada 1. aprīlī apritēs seši gadi kopš Sociālā uzņēmuma likumā spēkā stāšanās brīža. Ņemot vērā grozījumu ietekmi, LM šogad nesagatavos informatīvo ziņojumu. To varam gaidīt tikai 2025. gadā par laikposmu no 2022. gada 1. aprīļa līdz 2025. gada 1. aprīlim.

Tā kā šajā laikposmā ekonomiskie, politiskie un ģeogrāfiskie apstākļi ir būtiski mainījušies, būs interesanti un aktuāli iepazīties ar 2025. gadā sagatavoto ziņojumu un to, kā sociālās uzņēmējdarbības ekosistēma ir augusi un attīstījusies mainīgo ārējo apstākļu ietekmē.

Dalīties ar rakstu

Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com

Uzdot jautājumu