Digitālā transformācija publiskajā un privātajā sektorā strauji attīstās, un viens no tās centrālajiem elementiem ir dokumentu aprites digitalizācija. 2025. gada 17. aprīlī Finanšu ministrija (FM) iesniedza publiskai apspriešanai grozījumus Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likumā, lai pielāgotu to Grāmatvedības likumā noteiktajām prasībām par strukturēto elektronisko rēķinu jeb e-rēķinu noformēšanu. Šīs izmaiņas ir nozīmīgs solis ceļā uz pilnībā digitalizētu un efektīvu grāmatvedības un nodokļu administrēšanas sistēmu Latvijā.
Saskaņā ar 2024. gada oktobrī pieņemtajiem Grāmatvedības likuma grozījumiem, no 2026. gada 1. janvāra visiem uzņēmumiem, Grāmatvedības likuma subjektiem, būs pienākums noformēt rēķinus, kas izrakstīti par precēm vai pakalpojumiem B2B darījumos, kā strukturētus elektroniskos rēķinus. Savukārt B2G jeb uzņēmumu un valsts iestāžu darījumos šī prasība stājusies spēkā jau no 2025. gada 1. janvāra.
Strukturēts e-rēķins nozīmē rēķinu, kas ir izveidots digitālā formā pēc noteikta standarta, kas Latvijā atbilst PEPPOL BIS Billing 3.0 specifikācijai. Tas nodrošina rēķina automātisku apstrādi sistēmās, samazina cilvēcisko kļūdu risku un palielina datu kvalitāti.
Šobrīd saskaņā ar PVN likumu PVN rēķins var būt gan papīra, gan elektroniskā formā, ja vien tiek nodrošināts tā autentiskums, integritāte un salasāmība. Elektroniskās formas rēķina izmantošanai šobrīd nepieciešama rēķina saņēmēja piekrišana, kas būtiski ierobežo strukturēto e-rēķinu izmantošanu.
Jaunajā PVN regulējumā ieviesta būtiska izmaiņa: ja rēķins ir izrakstīts kā strukturēts elektroniskais rēķins, tad PVN maksātājam vairs nav jāsaņem apstiprinājums šādai formai no rēķina saņēmēja. Šī pieeja saskaņota ar Eiropas Savienības nesen pieņemto PVN pakotni “PVN digitālajā laikmetā”.
Tiek novērsti arī gadījumi, kad uzņēmumam par vienu un to pašu darījumu būs jāizsniedz divi dažādi dokumenti – viens kā attaisnojuma dokuments grāmatvedībai un otrs kā PVN rēķins. Ar jaunajiem PVN likuma grozījumiem tiks precizēts, ka strukturētais elektroniskais rēķins, kas satur visus PVN likumā noteiktos rekvizītus, varēs vienlaikus kalpot gan kā attaisnojuma dokuments, gan kā PVN rēķins.
Lai atvieglotu strukturēto e-rēķinu ieviešanu, tiks nodrošināti trīs alternatīvi e-rēķinu nosūtīšanas veidi:
Šāda pieeja ļauj uzņēmumiem izvēlēties vispiemērotāko risinājumu atbilstoši savām tehniskajām un finansiālajām iespējām.
Latvijas PVN likuma grozījumi ir izstrādāti, ievērojot Eiropas Savienības regulējumu, īpaši PVN direktīvu 2006/112/EK un jauno “PVN digitālajā laikmetā” (VAT in the Digital Age) pakotni. Šī iniciatīva paredz strukturētu e-rēķinu obligātu ieviešanu pārrobežu darījumos un iespēju paplašināt to arī uz iekšzemes darījumiem bez nepieciešamības saņemt īpašu atļauju no Eiropas Komisijas.
2025. gada 11. martā ES Padome apstiprināja minēto pakotni, kas stāsies spēkā pakāpeniski līdz 2030. gadam. Latvijā pieņemtie Grāmatvedības likuma un PVN likuma grozījumi atbilst šai pakotnei, nodrošinot savlaicīgu un saskaņotu integrāciju ES digitālajā PVN sistēmā.
Strukturēto e-rēķinu ieviešana ne tikai nodrošina LR normatīvā regulējuma atbilstību ES prasībām, bet arī rada pamatu digitālās ekonomikas attīstībai. Uzņēmumiem tas nozīmēs sākotnējās izmaksas par sistēmu pielāgošanu vai jaunu risinājumu ieviešanu, taču ilgtermiņā – būtisku administratīvā sloga samazinājumu.
Automatizēta rēķinu apmaiņa ļaus samazināt manuālu datu ievadi, uzlabos naudas plūsmas pārskatāmību, kā arī sniegs priekšrocības finanšu analīzē un atskaitēs. Savukārt Valsts ieņēmumu dienestam tas dos iespēju efektīvāk analizēt darījumus un cīnīties ar PVN izkrāpšanām, nodrošinot taisnīgāku konkurenci.
PVN likuma grozījumi e-rēķinu kontekstā ir solis tuvāk digitalizētai, efektīvai un caurspīdīgai uzņēmējdarbības videi Latvijā. Uzņēmumiem ir svarīgi savlaicīgi sākt gatavoties šīm izmaiņām – izvērtējot pašreizējos procesus, piesaistot IT risinājumu partnerus un uzlabojot darbinieku digitālās prasmes. Strukturētais e-rēķins nav tikai jauns formāts – tas ir instruments, kas mainīs pašus grāmatvedības pamatus, veicinot datu integritāti, operativitāti un savlaicīgu atskaišu sniegšanu.
Grāmatvedības digitālā transformācija vairs nav tāla nākotne – tā jau ir tagadne, kurai Latvijas uzņēmumiem iesakām pielāgoties jau šodien.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuGlobālā tendence pāriet uz digitāliem risinājumiem arvien izteiktāk izpaužas arī finanšu un nodokļu jomā. E-rēķinu ieviešana, kas sākotnēji tika uzskatīta par formālu atbilstības prasību, šobrīd kļūst par nozīmīgu stratēģisku soli ceļā uz efektīvāku, pārskatāmāku un ilgtspējīgāku uzņēmuma pārvaldību.
Mūsdienu straujajā digitālajā laikmetā arvien vairāk uzņēmumu ievieš e-rēķinus, lai pilnveidotu savus grāmatvedības procesus un efektivitāti. Tomēr, lai e-rēķinu ieviešana noritētu veiksmīgi, ir būtiski, lai grāmatvedības politikā būtu skaidri definētas jaunās procedūras un prasības. Šajā rakstā aplūkoti galvenie aspekti, kas jāņem vērā, aktualizējot grāmatvedības politiku e-rēķinu ieviešanas procesā.
Iepriekšējās nedēļas raksta nobeigums.
Ar to vien, ka komercnoslēpuma turētājs uzskata vai iekšēji ir atzinis noteiktu informāciju par tādu, kas satur komercnoslēpumu, nepietiek. Komercnoslēpuma aizsardzības likuma 6. pants nosaka komercnoslēpuma turētājam šīs informācijas nodošanas gadījumā fiziskai vai juridiskai personai norādīt, kāda informācija uzskatāma par komercnoslēpumu, vienlaikus informējot par nepieciešamību nodrošināt šīs informācijas aizsardzību.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).