Piedāvājam apkopojumu par ar saimniecisko darbību nesaistītiem izdevumiem, uzkrājumiem nedrošiem parādiem un citu noderīgu informāciju.
Sadalāmo peļņu mēra saskaņā ar finanšu pārskatiem, kas sastādīti saskaņā ar Latvijas VPGP vai SGS/ starptautiskajiem finanšu pārskatu standartiem SFPS, un nodokļu vajadzībām uzskaitītajā peļņā netiek veiktas korekcijas (piemēram, nodokļa nolietojums/kapitāla uzkrājumi, nodokļu zaudējumu pārnese uz nākamo/iepriekšējo gadu).
PVN par precēm vai pakalpojumiem, kas iegūti pirms PVN reģistrācijas, var atgūt, ja šīs preces paredzējuši izmantot ar nodokli apliekami piegādātāji.
Ar saimniecisko darbību nesaistītie izdevumi ietver izmaksas, kas nav tieši saistītas ar komercdarbību; visus izdevumus, kas radušies īpašnieku un darbinieku atpūtai un izpriecām; izklaides braucienus, ko īpašnieki un darbinieki veic ar uzņēmuma transportlīdzekļiem; visus ieguvumus, dāvanas, kredītus un aizdevumus, kas pārvērsti par dāvanām īpašniekiem un darbiniekiem; un jebkādas citas izmaksas skaidrā naudā vai natūrā īpašniekiem vai darbiniekiem, kas nav daļa no atalgojuma vai kas nav saistītas ar nodokļu maksātāja komercdarbību u. c.
Ar saimniecisko darbību nesaistītos izdevumus uzskata par nosacītu peļņas sadali, un par šiem izdevumiem katru mēnesi ir jāmaksā UIN. Grāmatveži izdevumus bez apliecinošiem dokumentiem bieži atzīst par izdevumiem, kas nav saistīti ar saimniecisko darbību (piemēram, reprezentācijas izdevumi vai degvielas izmaksas, kam nav pievienota atbilstīga dokumentācija).
Reprezentācijas izdevumi un personāla ilgtspējas pasākumu izdevumi
Reprezentācijas izdevumi pēc definīcijas ir izdevumi, kas nodokļu maksātājam rodas, lai celtu savu prestižu, izklaidētu klientus un piegādātājus un nodrošinātu viņu ēdināšanu, kā arī summas, kas iztērētas mazvērtīgām precēm, kuru iegādes mērķis ir padarīt nodokļu maksātāju populāru.
No 2018. gada ir ieviesta jauna „personāla ilgtspējas" pasākumu koncepcija. Tie ir izdevumi, kas nodokļu maksātājam rodas, lai motivētu savu personālu, veidotu komandas garu un uzturētu sociālo infrastruktūru.
Reprezentācijas izdevumi un personāla ilgtspējas pasākumu izdevumi ir ierobežoti līdz 5 % no bruto darba samaksas par pagājušo gadu. Nodokli nepiemēro, kamēr nav sasniegta maksimālā robeža, bet pēc tam UIN ir jāmaksā katru mēnesi.
Lai piemērotu 5 % atbrīvojuma robežu, uzņēmumam ir jāveic atsevišķa uzskaite un grāmatvedības politikā precīzi jāapraksta reprezentācijas izdevumi un personāla ilgtspējas pasākumu izdevumi, kā arī jāsniedz apliecinoši dokumenti.
Sodi un soda sankcijas
Jebkuras soda naudas, līgumsodi un likumā noteiktie nokavējuma procenti (ieskaitot pamatparāda palielinājumu), kas ir nesamērīgi pret darījuma vērtību vai tiek piemēroti saistītai pusei vai personai, kas reģistrēta nodokļu paradīzē, tiek uzskatīti par izdevumiem, kas nav saistīti ar saimniecisko darbību, un tiem ir piemērojams UIN ar likmi 20 %.
Procentu izdevumu pārsniegumu uzskata par nosacītu peļņas sadali, un tam ir piemērojams 20 % UIN. Lai iegūtu sīkāku informāciju, lūdzu, skatiet sadaļu Uzņēmumu grupa un transfertcenas.
Nedrošais parāds, kas 36 mēnešu laikā no uzkrājuma izveidošanas dienas nav atgūts, jāiekļauj nodokļa bāzē, ja vien nav izpildīti atbrīvojuma kritēriji. Lai piemērotu atbrīvojumu, var izveidot iekšējo kontrolsarakstu. Svarīgi nodrošināt arī grāmatvedības uzskaites pārredzamību, ieskaitot atsevišķu reģistru nedrošajiem parādiem, kas radušies pirms 2018. gada, un precīzu uzskaiti nedrošajiem parādiem, kas radušies pēc 2017. gada. Tas ļaus uzņēmumam no saviem grāmatvedības dokumentiem izvēlēties informāciju par uzkrājuma ilgumu un apsvērt atbrīvojuma piemērošanu šī uzkrājuma norakstīšanas gadījumā.
Sākot ar 2018. gada 1. janvāri, aizdevumi saistītajām pusēm tiek uzskatīti par peļņas sadali, kam piemēro 20 % UIN. Šis noteikums ir pieņemts kā pret nodokļu nemaksāšanu vērsts pasākums, lai liegtu nodokļu maksātājiem, kuri vēlas maksāt dividendes, tā vietā dot aizdevumu, kas būtībā ir slēpta dividende.
Likums nosaka kritērijus aizdevumiem, kas netiek uzskatīti par peļņas sadali, piemēram, īstermiņa aizdevums ar termiņu līdz 12 mēnešiem, vai tāds, kas nepārsniedz no nesaistītās puses aizņemto summu. Tādēļ ir jāpārskata nosacījumi skaidras naudas kustībai starp saistītiem uzņēmumiem un jānosaka iekšējie kritēriji saistīto pušu aizdevumu uzskaitei, veicot atsevišķu uzskaiti par aizdevumiem, ko uzskata par nosacītu peļņas sadali un par kuriem ir samaksāts UIN.
Atmaksājot aizdevumu, kas bija iekļauts nodokļu bāzē par pagājušo taksācijas periodu, jebkuru atmaksāto aizdevuma summu var izmantot, lai samazinātu pašreizējam taksācijas periodam piemērojamo nodokļa bāzi.
Ziedojumiem, kas pārsniedz likumā noteiktos kritērijus, tiek piemēroti nodokļi. Ziedojumi, kas maksāti labdarības iestādēm, bezpeļņas fondiem, baznīcām, klosteriem un dažādām citām labklājības iestādēm, var pretendēt uz nodokļu atvieglojumiem, ja tiek izpildīti noteikti kritēriji. Lai iegūtu sīkāku informāciju, lūdzu, skatiet sadaļu Nodokļu kredīti.
Visas ar luksusa transportlīdzekļiem saistītās izmaksas, (t. i., vieglie pasažieru automobiļi, kuru vērtība pārsniedz 50 000 EUR bez PVN), tiek uzskatīti par izdevumiem, kas nav saistīti ar saimniecisko darbību, un tiem ir piemērojams 20 % UIN. Šie noteikumi tomēr neattiecas uz īpašas nozīmes transportlīdzekļiem (piemēram, operatīvajiem transportlīdzekļiem un īpašiem pasažieru transportlīdzekļiem).
Saskaņā ar jauno UIN modeli jebkura uzkrājumu pārvietošana grāmatvedības reģistros pēc 2017. gada vairs neietekmēs nodokļa bāzi.
Būtu jāievēro īpašo pārejas noteikumu klauzulas, lai norakstītu visus uzkrājumus bilancē 2017. gada 31. decembrī, kas iepriekšējos taksācijas periodos ir pievienoti ar nodokli apliekamajiem ienākumiem.
Visus uzkrājumus bilancē 2017. gada 31. decembrī, kas samazināmi pēc 2017. gada, var atskaitīt no nodokļa bāzes un piemērot koeficientu 0,75, ievērojot šādus nosacījumus:
Jebkuru uzkrājumu, kas atzīti 2017. finanšu gadā un pārsniedz uzkrājumus, kas atzīti 2016. finanšu gadā, jebkuru samazinājumu var atskaitīt tikai no dividendēm vai nosacītām dividendēm, kas iekļautas nodokļa bāzē.
Attiecīgi pārejas noteikumi neierobežo nodokļu bāzes samazināšanas periodu, bet ierobežo nodokļu bāzi, ko uzņēmums atsevišķos gadījumos var samazināt līdz izmaksātajām dividendēm. Būtiski palielināsies arī administratīvais slogs, ņemot vērā pārejas pienākumu atsevišķi uzskaitīt uzkrājumus, kas atzīti līdz 2018. gadam un pēc 2017. gada, kā arī uzkrājumus, kas atzīti 2017. finanšu gadā.
Saskaņā ar jauno UIN modeli nav tāda jēdziena kā „nodokļu zaudējumi”, bet uz nodokļu zaudējumu izmantošanu attiecas piecu gadu ierobežojums. Uzņēmums var izmantot 15 % no saviem zaudējumiem, kam taksācijas periodā var piemērot ne vairāk par 50 % no UIN maksas par dividendēm. Tādējādi uz nākamo gadu pārnestos zaudējumus var izmantot tikai tad, ja uzņēmums sadala peļņu, kas radusies pēc 2017. gada 31. decembra.
Jebkurus maksājumus ārvalstu meitasuzņēmumiem, kas nav nesaistītu pušu darījumi, var uzskatīt par peļņas sadali, un tiem piemērojams 20 % UIN.
Uzņēmumi, kas reģistrēti nodokļu paradīzēs, arī tiek uzskatīti par meitasuzņēmumiem. Uz šādiem maksājumiem var attiekties nodokļa ieturējums.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).