Latvijā no 2025. un 2026. gada stāsies spēkā Grāmatvedības likuma grozījumi, kuri noteiks obligātu strukturēto elektronisko rēķinu jeb e-rēķinu izmantošanu uzņēmumu un valsts iestāžu (B2G), kā arī starpuzņēmumu (B2B) darījumos. Šīs izmaiņas paredz strukturēto e-rēķinu ieviešanu, kas būtiski mainīs uzņēmumu grāmatvedības un norēķinu procesus. Lai nodrošinātu veiksmīgu pāreju uz e-rēķiniem un izvairītos no neskaidrībām vai konfliktiem, uzņēmumiem būs nepieciešams pielāgot savus līgumus ar sadarbības partneriem. Šajā rakstā aplūkosim galvenos aspektus un līgumu izmaiņas, kas jāveic, lai atbilstu jaunajām prasībām un garantētu veiksmīgu e-rēķinu apmaiņu.
Lai ieviestu e-rēķinus, uzņēmumiem līgumos jāiekļauj konkrēti noteikumi par e-rēķinu izrakstīšanu, nosūtīšanu un saņemšanu. Tālāk aplūkosim galvenās jomas, kurās būtu nepieciešami grozījumi.
Lai nodrošinātu skaidrību starp sadarbības partneriem, līgumā jāietver detalizēta e-rēķina definīcija. Līgumā jānorāda, ka e-rēķins ir elektronisks dokuments, kas izveidots atbilstoši Eiropas Savienības standartam LVS EN 16931-1:2017. Tas nosaka, ka e-rēķini ir sagatavoti strukturētā elektroniskā formātā, kas ļauj tos apstrādāt grāmatvedības sistēmās automātiski un elektroniski. Šāda definīcija ir svarīga, lai abi partneri saprastu, kāda veida rēķinu apmaiņa tiks veikta un kādi tehniskie standarti jāievēro.
Līgumā būtu arī jānorāda, ka no konkrētā datuma (B2B segmentā – no 2026. gada 1. janvāra) jebkurš izrakstāmais rēķins jānoformē elektroniski saskaņā ar noteikto standartu.
Līgumā jāprecizē e-rēķinu apmaiņas organizēšana – vai tā tiks veikta, izmantojot e-rēķinu operatorus, oficiālo e-adresi vai citus risinājumus, piemēram, EDI vai API. Šis ir būtisks aspekts, jo dažādi tehniskie risinājumi var prasīt atšķirīgu pieeju datu apmaiņai. Piemēram, ja izmanto e-adresi, tad līgumā būtu jānosaka, vai rēķinus sūtīs uz galveno adresi vai specifisku apakšadresātu, piemēram, noteiktiem rēķinu veidiem.
Turklāt jānosaka, kā tiks ievēroti rēķinu izsniegšanas termiņi un kādi būs noteikumi attiecībā uz rēķinu apstiprināšanu vai noraidīšanu, ja saņēmējam ir iebildumi.
Tehnoloģijas un jauni procesi dažkārt var izraisīt tehniskas kļūmes vai pārpratumus, tādēļ līgumos jāiekļauj skaidras procedūras domstarpību risināšanai. Līgumā jāparedz paziņošanas kārtība, ja kāda no pusēm saskaras ar problēmām e-rēķinu apmaiņas procesā. Ir būtiski noteikt, kā un cik ātri šādi jautājumi tiks risināti, piemēram, piecu darbdienu laikā.
Līgumos jāiekļauj arī preventīvi pasākumi, lai izvairītos no kļūdām, piemēram:
Ja uzņēmumi izmanto individuālus tehniskos risinājumus e-rēķinu apmaiņai, tad līgumā jāparedz, kurš atbild par sistēmu uzturēšanu un uzlabošanu. Jānosaka arī, kā tiks risinātas tehniskas problēmas, kas var ietekmēt rēķinu apmaiņu.
Līgumos nepieciešams precizēt, kāda ir katras puses atbildība, ja netiek ievērotas e-rēķinu apmaiņas prasības. Piemēram, var noteikt, ka uzņēmums, kas līdz noteiktajam datumam nespēj izrakstīt e-rēķinu atbilstoši normatīvajiem aktiem, uzņemas atbildību par rēķinu apstrādes kavējumiem vai papildu izmaksām.
Svarīgi arī noteikt, kādas sekas būs papīra rēķiniem vai nestrukturētiem elektroniskiem rēķiniem pēc likumā noteiktajiem termiņiem – šādi rēķini var tikt noraidīti, un samaksa par tiem netiks veikta.
Līgumā var iekļaut arī citus svarīgus noteikumus, kas palīdz uzņēmumiem izvairīties no riskiem:
Lai gan pāreja uz e-rēķiniem ir saistīta ar zināmiem izaicinājumiem, savlaicīga sagatavošanās un rūpīgi pielāgoti līgumi ar sadarbības partneriem palīdzēs šo pāreju īstenot veiksmīgi un likumam atbilstošā veidā. Pārdomāti līguma nosacījumi var samazināt kļūdu un strīdu iespējamību, kā arī nodrošināt, ka uzņēmumi maksimāli izmanto e-rēķinu sniegtās priekšrocības.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuIzvairīšanās no nodokļu maksāšanas ir globāla problēma, kas nopietni apdraud valstu ekonomikas stabilitāti un veicina sociālo nevienlīdzību. Saskaņā ar ESAO datiem ik gadu nodokļu plaisa veido simtiem miljardu dolāru, ko valdības neiekasē. Šis trūkums ierobežo valsts spēju finansēt svarīgus sociālos un ekonomiskos projektus, kā arī palielina nevienlīdzību sabiedrībā. Lai risinātu šo problēmu, arvien vairāk valdību pievēršas digitālajiem risinājumiem, tostarp e-rēķinu ieviešanai, kas palīdz uzlabot nodokļu saistību izpildi un mazināt izvairīšanos no nodokļu maksāšanas.
Līdz ar 2026. gada tuvošanos uzņēmumi aktīvi gatavojas pieņemt vienu no būtiskākajām izmaiņām grāmatvedības procesā – strukturētu elektronisko rēķinu jeb e-rēķinu ieviešanu. Lai gan šī pāreja solās būt izaicinoša, tā sniedz iespēju uzņēmumiem un grāmatvežiem optimizēt rēķinu apstrādi un ieviest lielāku caurskatāmību ikdienas darbā. Šajā rakstā aplūkosim, kādas pārmaiņas grāmatveža ikdienā nesīs e-rēķini, kā arī to galvenos plusus un mīnusus.
Mūsdienu straujā tehnoloģiju attīstība ir ievērojami mainījusi biznesa procesu organizēšanu. Elektronisko rēķinu (e-rēķinu) integrācija ar uzņēmuma resursu plānošanas (“ERP”) sistēmām ir kļuvusi par būtisku stratēģiju uzņēmumiem, kuri vēlas uzlabot darbības efektivitāti un vienkāršot finanšu procesus. Tā ne tikai nodrošina ātrāku rēķinu apstrādi, bet arī būtiski uzlabo datu precizitāti un pārvaldības spēju, iezīmējot nozīmīgas izmaiņas finanšu operācijās.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).