Uzņēmumi mēdz pirkt un pārdot īpašumus, pamatlīdzekļus un mantu, nodot saistības, pārstrukturēt aktīvus un veikt citus komercdarbības uzlabošanai nepieciešamus darījumus. Šādā gadījumā ir svarīgi izvērtēt, vai neveidojas uzņēmuma pāreja (UP), jo tā rada noteiktas sekas, kas var ietekmēt gan uzņēmuma atdevēju, gan ieguvēju.
Lai gan termins “uzņēmuma pāreja” vedina domāt, ka tas attiecas uz darījumiem ar kapitāldaļām, tā nebūt nav. Atbilstoši Komerclikumam uzņēmums ir organizatoriski saimnieciska vienība, kurā ietilpst komersantam piederošas ķermeniskas un bezķermeniskas lietas, kā arī citi saimnieciski labumi (vērtības), ko komersants izmanto komercdarbības veikšanai. UP notiek tad, kad uzņēmums vai tā patstāvīga daļa (turpmāk – “uzņēmums”) tiek nodots citas personas īpašumā vai lietošanā.
No uzņēmuma nodalot atsevišķu saimnieciskās darbības veidu, ir viegli pamanīt, ka notiek UP. Taču UP var veidoties, arī nododot aktīvus un, piemēram, ar tiem strādājošos darbiniekus vai uz tiem attiecināmās saistības (noslēgtos līgumus). Gan Latvijas, gan starptautiskā tiesu prakse un teorija analizē, kā konstatēt, vai nodotais objektu kopums veido uzņēmumu. Nav vienotas formulas, kas būtu piemērojama visiem gadījumiem un ļautu nekļūdīgi noteikt, vai veidojas UP, jo katrā gadījumā jāizvērtē uzņēmuma darbības specifika, nodotā objektu kopuma sastāvs, kā tas tiek izmantots komercdarbībā, cik tas ir patstāvīgs un kas ir būtiskie elementi, lai ar to veiktu vai turpinātu komercdarbību. Svarīgs kritērijs ir tas, vai nodotais objektu kopums ir autonoms, vai tas tiek izmantots un ir pietiekams patstāvīgas un neatkarīgas saimnieciskās darbības veikšanai. Tāpat vērtējams, vai tiek nodoti tie elementi, kas ļauj izmantot nodoto kopumu līdzšinējā veidā bez būtiskām izmaiņām.
Ja nav konstatējams, ka nodotais objektu kopums veido uzņēmumu, tad aktīvu pārdošanas vai nodošanas darījumu regulē tā dokumentācija. Turpretī, ja darījums atzīstams par UP, tad tā noteikumus regulē likumvide un puses tos nevar ierobežot attiecībā uz trešajām personām.
Piemēram, UP gadījumā liela nozīme ir atbildības jautājumam. Komerclikuma 20. panta pirmā daļa nosaka – ja uzņēmums pāriet citas personas īpašumā vai lietošanā, tad uzņēmuma ieguvējs atbild par visām uzņēmuma saistībām. Papildus Komerclikums paredz, ka uzņēmuma nodevējs un ieguvējs solidāri atbild par saistībām, kas radušās pirms UP un kuru izpildes termiņš vai nosacījums iestājies piecu gadu laikā pēc UP. Tātad šajā laikposmā kreditori var prasīt savu līdz tam radušos saistību izpildi gan no personas, kas uzņēmumu nodevusi, gan no personas, kas to ieguvusi. Uz nodoto uzņēmumu attiecināmās saistības var tam “sekot” – gan līgumiskās saistības (piemēram, pienākums atmaksāt drošības naudu nomniekam nekustamā īpašuma nodošanas gadījumā), gan administratīvās saistības (piemēram, nodokļu maksājumi). UP gadījumā VID var prasīt iepriekš radušos uz nodoto uzņēmumu attiecināmo nodokļu maksājumus gan no atdevēja, gan ieguvēja.
Noteikt, vai plānotais darījums ir klasificējams kā UP, ir svarīgi arī tāpēc, lai pārliecinātos par pareizu nodokļu piemērošanu. No PVN likuma 7. panta otrās daļas izriet, ka uzņēmuma nodošanu (mantas kopības vai tās daļas pāreju, kas izpaužas kā aktīvu un saistību nodošana) cita saimnieciskās darbības veicēja īpašumā vai lietošanā neuzskata par apliekamu darījumu, ja:
Tādējādi atlīdzībai par UP darījumiem (ievērojot likumā ietvertos nosacījumus) nav piemērojams PVN.
Apkopojot iepriekš minēto, vēlamies uzsvērt, ka ir svarīgi pareizi klasificēt darījumu un izvērtēt, vai restrukturēšanas, aktīvu pārdošanas un līdzīgam darījumam nav UP pazīmju, kas var ietekmēt atbildības un nodokļu piemērošanas jautājumus.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuUzņēmuma dalībnieku sapulce var pieņemt lēmumu sadalīt peļņu dividendēs pēc gada pārskata apstiprināšanas un finanšu gada peļņas apmēra noteikšanas. Ja to paredz uzņēmuma statūti, pārskata gada laikā var aprēķināt un izmaksāt ārkārtas dividendes, ievērojot Komerclikuma noteikumus. Šajā rakstā – par normatīvo regulējumu un UIN piemērošanu dividendēm, ko Latvijas filiāle izmaksā uzņēmumam – nerezidentam.
2021. gada nogalē valdība izskatīja un apstiprināja Tieslietu ministrijas ierosinātos Komerclikuma grozījumus (turpmāk – “likumprojekts”). Lai gan grozījumi vēl nav apstiprināti Saeimā, tie varētu stāties spēkā 2023. gada 1. jūlijā. Likumprojekta svarīgākie ierosinājumi skar prasības par informācijas atklāšanu attiecībā uz akciju sabiedrību (AS) akcionāriem.
Lai sekmīgi saskaņotu tiesiskās aizsardzības procesa pasākumu plānu, ir svarīgi pārliecināties, kuriem uzņēmuma kreditoriem būs balsstiesības, un pareizi interpretēt tiesību normas, kas atsevišķām personām nosaka balsošanas ierobežojumus. Šajā rakstā apkopotās atziņas noteiktos apstākļos var palīdzēt finanšu grūtībās nonākušiem uzņēmumiem, kreditoru pārstāvjiem un tiesiskās aizsardzības procesu uzraugošajām personām pārliecināties, vai plānu atbalstījuši tikai balsstiesīgie kreditori vai arī balsojumā iekļautas personas, kurām šādu tiesību nav.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).