Ar mērķi īstenot vienotu kapitāla tirgu visā ES un veicināt dalībvalstu savstarpējo sadarbību, kā arī nodrošināt ES ekonomikas izaugsmi un konkurētspēju, Eiropas Komisija (EK) ir ilgstoši strādājusi pie kapitāla tirgu savienības (KTS) idejas attīstības. Tomēr aktīvāku darbu šajā virzienā EK uzsāka tieši 2015. gadā, izstrādājot pirmo KTS rīcības plānu, kurš lielā mērā ir jau izpildīts. 2020. gada 24. septembrī, ņemot vērā Covid-19 negatīvo ietekmi uz KTS, EK izsludināja otro rīcības plānu.
Uzņēmumi joprojām kā galveno finansēšanas avotu izvēlas bankas, kas rada mazu dažādību finansējuma avotos. Starp dalībvalstīm pastāv ļoti atšķirīgi finansēšanas nosacījumi, kas apgrūtina starpvalstu finansēšanu. Turklāt ilgā un apjomīgā procesa dēļ salīdzinoši maz uzņēmumu pievienojas biržas sarakstam. Lai risinātu šīs problēmas un īstenotu rīcības plānu, ir noteikti šādi aktuālākie uzdevumi:
Saistībā ar šiem uzdevumiem 2022. gada 7. decembrī EK publicēja sagatavotos priekšlikumus vairākos normatīvajos aktos.
Tīrvērtes pakalpojums jeb praksē dēvētais “klīrings” iekļauj dokumentu nosūtīšanu, pārbaudi un savstarpējo saskaņošanu. Šīs darbības pamatā veic starpnieks jeb tīrvērtes pakalpojumu sniedzējs, piemēram, banka, uzņemoties pircēja un pārdevēja lomu darījumā. Rezultātā tīrvērtes pakalpojumu sniedzējs nosaka katra dalībnieka saistības vai prasības pret darījuma dalībniekiem.
Izvirzot priekšlikumu tīrvērtes pakalpojumu uzlabošanai, ES ir ņēmusi vērā, ka šiem pakalpojumiem nākotnē jābūt drošākiem, efektīvākiem un kvalitatīvākiem, lai uzņēmumi un investori nesaskartos ar neparedzamiem riskiem, kas rada papildu izmaksas. Tādēļ priekšlikumi paredz:
Katrā dalībvalstī pastāv atšķirīgi noteikumi attiecībā uz maksātnespējas procesa norisi, tostarp kreditoru tiesībām. Tas nozīmē, ka investoriem jāņem vērā dalībvalstu nosacījumi maksātnespējai, lemjot par ieguldījumu veikšanu kādā no dalībvalstīm un rēķinoties ar iespējamām sekām. Maksātnespējas procedūru vienādošanai tiek izvirzīti vairāki priekšlikumi, tostarp:
KTS rīcības plānā ir paredzēti arī priekšlikumi, kas atvieglo iekļūšanu regulētajā tirgū, piemēram:
Priekšlikumu galvenais mērķis ir mazināt birokrātiju un izmaksas, lai veicinātu uzņēmumu interesi un iespēju tikt iekļautiem biržas sarakstos un piesaistīt finansējumu.
Tā kā šie priekšlikumi vēl tiks saskaņoti ES procedūrās, tie laika gaitā var mainīties. Mēs sekosim tiem līdzi un informēsim MindLink.lv abonentus par turpmāko attīstību.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuUzņēmējiem joprojām ir jautājumi par sankciju noteiktajiem ierobežojumiem un to ietekmi uz turpmāko sadarbību ar esošajiem un jauniem klientiem. Kopš Krievijas šā gada 24. februārī veiktā iebrukuma Ukrainā ES ir noteikusi vairākas sankciju paketes. Šajā rakstā – par 6. oktobrī pieņemto astoto paketi.
Pirms kāda laika jau informējām MindLink.lv abonentus, ka VID arvien biežāk izmanto likumā noteiktās tiesības prasīt nokavēto nodokļu maksājumu atlīdzināšanu no uzņēmuma valdes locekļa gadījumā, ja no paša uzņēmuma nodokļu parādu piedzīt nav iespējams. Šajā rakstā – par veiksmīgu lietas atrisināšanu tiesā, atbrīvojot kāda būvniecības uzņēmuma bijušo vadītāju (mūsu klientu) no uzņēmuma nodokļu parāda gandrīz 150 000 EUR apmērā.
Kā minēts šā raksta pirmās daļas izskaņā, ārvalstu tirgos ir dažādi tiesvedības finansēšanas modeļi. Papildus iepriekš analizētajam modelim, kur prasītāja tiesvedību finansē institucionāls tiesvedības finansētājs – investīciju fonds, kas specializējas tiesvedību finansēšanā, šā raksta ietvaros apskatīsim pieejamās minētā finansējuma avota alternatīvas. Apskats aptvers dažus no mazāk apzinātiem un dažkārt neordināriem tiesvedības finansējuma avotiem, kuru veiksmīga apgūšana mazinātu to gadījumu skaitu, kad tiesvedības dalībnieka iespējas aizsargāt savas tiesības tiesā ierobežo finansējuma trūkums.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).