MindLink lasītājus vairākkārt esam informējuši par jauno Grāmatvedības likumu, kurš stāsies spēkā 2022. gada 1. janvārī, kā rezultātā tiks mainīti vai izdoti jauni saistošie noteikumi. Šajā rakstā – par jaunajiem MK noteikumiem Nr. 590 (“MK 590”), kuri skaidros, kā grāmatvedībā novērtē un finanšu pārskatos norāda uzņēmuma mantu un saistības, izbeidzot tā darbību. MK 590 ir izdoti saskaņā ar jaunā Grāmatvedības likuma 21. panta trešo daļu un aizstāj MK noteikumus Nr. 583.
Šā gada 31. augustā pieņemtie MK 590 “Kārtība, kādā grāmatvedībā novērtē un finanšu pārskatos norāda uzņēmuma mantu un saistības, ja uzņēmuma vai tā struktūrvienības darbība tiek izbeigta” stāsies spēkā 2022. gada 1. janvārī kopā ar jauno Grāmatvedības likumu un vairākiem ar to saistītiem noteikumiem. MK 590 papildina un precizē pašlaik spēkā esošo regulējumu.
1. MK 590 detalizētāk skaidro kārtību, kādā manta un saistības novērtējamas un atspoguļojamas slēguma finanšu pārskata bilancē un peļņas vai zaudējumu (P/Z) aprēķinā.
Slēguma finanšu pārskatā bilances aktīva posteņos norāda mantas atlikumu, ja tāds ir, un bilances pasīva postenī – “likvidācijas kapitālu” jeb summu, kas atbilst mantas atlikumam un kas ir pamats atlikušās mantas sadales plāna sagatavošanai un likvidācijas kvotas aprēķināšanai.
2. MK 590 ir ietverta arī iepriekš neietvertā atsauce uz MK noteikumu Nr. 775 “Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi” konkrētiem punktiem, kas nosaka mantas un saistību novērtēšanas un slēguma finanšu pārskata sagatavošanas kārtību.
MK 590 projektā minēts, ka būs nepieciešami papildu grozījumi MK noteikumos Nr. 775, lai novērstu neatbilstības ar MK 590 un jaunā Grāmatvedības likuma 21. panta pirmās daļas normām par slēguma finanšu pārskata sagatavošanu uzņēmuma darbības izbeigšanas gadījumā.
3. MK noteikumu Nr. 583 2. punktā bija ietverts tikai viens gadījums, uz kuru neattiecās MK 590, proti, uzņēmumi, ko likvidē, reorganizējot koncernu, ja likvidējamā uzņēmuma aktīvus un saistības pilnībā pārņem koncerna mātes uzņēmums vai cits meitas uzņēmums.
Šis punkts tagad ir precizēts un papildināts ar vēl diviem gadījumiem, uz kuriem neattiecas MK 590:
4. MK 590 ir ietverta mantas un saistību novērtēšanas kārtība ne tikai likvidācijas gadījumā, bet arī attiecībā uz darbības izbeigšanu maksātnespējas procesa gadījumā.
Tā kā P/Z aprēķinu kopš 2018. gada vairs neizmanto par pamatu UIN deklarācijas sagatavošanā, šobrīd spēkā esošo MK noteikumu Nr. 583 8. punkts netiek ietverts MK 590.
Informācija par MK 590 projektu ir publicēta Finanšu ministrijas vietnē, un šā gada 6. septembrī ir izdots VID informatīvais materiāls.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuPapīra dokumenti – rēķini un pavadzīmes – mēdz pazust vai grāmatvedībā tiek iesniegti ar nokavēšanos, kas noved pie neprecizitātēm grāmatvedībā un nodokļu deklarācijās, kā arī kavētiem maksājumiem. Obligātie elektroniskie dokumenti varētu novērst šos trūkumus.
Ar 2022. gada 1. janvāri jaunais “Grāmatvedības likums” aizstās pašlaik spēkā esošo 1992. gada likumu “Par grāmatvedību.” Viens no jaunā likuma ieviešanas aspektiem bija aktualizēt informāciju par grāmatvedības attaisnojuma dokumentu glabāšanu.
Šā gada 29. septembrī Ministru kabineta sēdē izskatīts Grāmatvedības likuma projekts, kas izstrādāts sadarbībā ar profesionālajām organizācijām un augstskolu mācībspēkiem. Jaunais likums aizstās 90. gadu sākumā pieņemto likumu “Par grāmatvedību,” nodrošinot tā atbilstību šodienas attīstībai un tautsaimniecības digitalizācijai. Šajā rakstā – par paredzētajiem grozījumiem un sagaidāmajām izmaiņām.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).