Ir pagājis krietns laiks, kopš Latvijā tika ieviests jauns transfertcenu (TC) regulējums, tomēr VID nāk klajā ar vadlīnijām par soda naudas piemērošanas principiem TC dokumentācijas iesniegšanas termiņa vai sagatavošanas prasību pārkāpumos tikai 2023. gada septembra beigās, apstiprinot tās ar VID 11.09.2023. rīkojumu Nr. 201. Šajā rakstā – sīkāk par jaunajām vadlīnijām.
TC dokumentācijas sagatavošanas prasības un iesniegšanas termiņus regulē likuma “Par nodokļiem un nodevām” 15.2 pants. Savukārt TC dokumentācijā ietveramās informācijas detalizētu saturu nosaka MK noteikumi Nr. 802 “Transfertcenu dokumentācija un kārtība, kādā noslēdzama nodokļu maksātāja un nodokļu administrācijas iepriekšēja vienošanās par tirgus cenas (vērtības) noteikšanu darījumam vai darījumu veidam”.
Konstatējot prasību neievērošanu un ievērojot administratīvā procesa principus, VID ir tiesības piemērot soda naudu, pamatojoties uz likuma “Par nodokļiem un nodevām” 15.2 panta četrpadsmito daļu:
Likumdevējs ir atstājis iestādes ziņā noteikt, vai ir izdodams administratīvais akts un piemērojams sods.
PwC transfertcenu praksē esam novērojuši, ka pēdējo divu gadu laikā VID atsevišķos gadījumos ir piemērojis soda naudas nodokļu maksātājiem, kas bija būtiski pārkāpuši Latvijas TC regulējuma prasības, taču trūka noteiktības par to, kādā veidā tiek panākta soda piemērošanas individualizācija jeb soda samērošana ar pieļauto pārkāpumu.
Ar vadlīniju publicēšanu VID mērķis ir veicināt vienveidīgu administratīvo praksi, lai ieviestu vienotu izpratni par regulējumā noteiktās soda naudas aprēķināšanas un samērīguma noteikšanas kritērijiem, kā arī novērstu gadījumus, kad par dažādas nozīmes pārkāpumiem piemēro vienādu sodu.
Vadlīnijas paredz klasificēt TC pārkāpumus būtiskos, mazāk būtiskos un maznozīmīgos pārkāpumos:
Vadlīnijas paredz, ka VID noteiks soda naudas apmēru atbilstoši pārkāpumam un nodokļu maksātāja individuālajam vērtējumam:
Būtiski norādīt, ka VID ņems vērā nodokļu maksātāja individuālo vērtējumu, ko aprēķinās atbilstoši publicētajām vadlīnijām. Nodokļu maksātāja individuālā vērtējuma aprēķinā tiks ņemta vērā soda naudas apmēru palielinošā vai samazinošā vērtība procentos, kā arī atbildību pastiprinošie vai mīkstinošie apstākļi.
Ja par pārskata periodu tiks konstatēti vairāki pārkāpumi (maznozīmīgs, mazāk būtisks, būtisks pārkāpums), tad katru VID izvērtēs atsevišķi un par katru aprēķinās soda naudu. Labā ziņa – jaunās vadlīnijas nosaka, ka visu pārkāpumu soda naudas kopsummu VID noteiks, nepārsniedzot 100 000 eiro.
Svarīgi arī norādīt – izskatot apstrīdēšanas iesniegumus par soda naudas piemērošanas lēmumiem, kas pieņemti pirms vadlīniju spēkā stāšanās, tiks ņemts vērā vadlīnijās noteiktais.
Jaunās vadlīnijas sniedz lielāku noteiktību un labāku izpratni par soda naudas aprēķināšanas un piemērošanas kārtību gan VID, gan nodokļu maksātājiem. Taču paredzams, ka pēc vadlīniju stāšanās spēkā VID veiks TC pārbaudes aktīvāk.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumu2023. gada 12. septembrī Eiropas Komisija publicēja Transfertcenu (TC) direktīvas projektu, lai saskaņotu TC prasības ES ietvaros. Lai gan lielākajā daļā dalībvalstu, tostarp Latvijā, noteiktā apjomā tiek piemērotas ESAO TC noteikšanas vadlīniju rekomendācijas, Komisija ar jauno direktīvu cenšas panākt vienlīdzīgus konkurences apstākļus, pieprasot dalībvalstīm piemērot vienādus TC noteikšanas standartus. Ja jaunos noteikumus apstiprinās ierosinātajā formā, tad dalībvalstu tiesību aktos tos ieviesīs līdz 2025. gada 31. decembrim un tie būs jāpiemēro ar 2026. gada 1. janvāri.
Septembra beigās VID transfertcenu (TC) speciālisti ir piekrituši tikties ar Latvijas TC konsultantiem, lai vairākkārt lietišķi apspriestu neskaidros jautājumus un aktuālās tēmas attiecībā uz TC, kā arī izklāstītu VID viedokli par TC noteikšanas problēmu risinājumiem šobrīd un turpmāk. Šajā rakstā ieskicēsim VID norādes par TC pamatošanu, dažas no tēmām un jautājumu loku, kas piedāvāti apspriešanai ar VID.
Pašreizējais Latvijas transfertcenu (TC) regulējums stājās spēkā nu jau tālajā 2018. gadā, ienesot izmaiņas gan TC dokumentācijas (TCD) struktūrā, gan būtiskuma sliekšņos, kuri uzliek pienākumu nodokļu maksātājam (NM) sagatavot noteiktas formas TCD. Lielai daļai NM joprojām aktuāls ir jautājums, kā pareizi aprēķināt kontrolēta finanšu darījuma summu, no kuras gadījumos, kad NM nav cita veida kontrolētu darījumu, ir atkarīgs pienākums sagatavot vai sagatavot un iesniegt noteiktas formas TCD. Šajā rakstā aplūkosim kontrolēta darījuma summas (KDS) noteikšanas kārtību dažādu veidu finanšu darījumiem saskaņā ar Latvijas TC regulējumu un starptautiskiem normatīvajiem aktiem, pievēršot uzmanību Latvijai līdzīgāko ekonomiku – Lietuvas un Igaunijas – praksei.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).