Uzņēmuma pastāvēšanas laikā bieži vien notiek pārmaiņas gan pašā uzņēmumā, gan valsts ekonomikā un likumvidē. Reorganizācijas kārtība kādu laiku nav būtiski mainīta. Šā gada 1. jūnijā stājās spēkā grozījumi Komerclikumā, kuri paredz izmaiņas komercsabiedrību nacionālās un pārrobežu reorganizācijas kārtībā. Grozījumi ir diezgan apjomīgi, tāpēc šajā rakstā aplūkojam tikai atsevišķus aspektus, kas attiecas uz nacionālās reorganizācijas kārtības izmaiņām.
Lai gan Komerclikuma C daļa “Komercsabiedrību reorganizācija” ir izteikta jaunā redakcijā, tas nenozīmē, ka būtu krasi mainījies viss reorganizācijas process un tā kārtība. Ar Komerclikuma grozījumiem ir saglabāts līdzšinējais nacionālās reorganizācijas norises regulējums, taču tiek mainīts laiks, kad notiek kreditoru aizsardzības pasākumi, kas būtiski ietekmē reorganizācijas norisi. Atsevišķos reorganizācijas aspektos ir veiktas konceptuālas izmaiņas:
Ar šā gada 1. jūniju visos reorganizācijas procesos reorganizējamās sabiedrības dalībnieki kļūst par dalībniekiem iegūstošajā sabiedrībā. Sadalīšanās procesā tiek pieļauta atkāpe no vispārīgā principa. Piemēram, ja visi dalībnieki piekrīt, tad drīkst vienoties par citādu dalībnieku sastāvu iegūstošajā sabiedrībā. Izstāšanās tiesības, kas iekļauj sevī tiesības uz atlīdzību, ir ikvienam dalībniekam, kas balsojis pret reorganizācijas lēmuma pieņemšanu un izteicis vēlmi sabiedrībai atpirkt viņa daļas iegūstošajā sabiedrībā.
Komerclikumā mainīti arī noteikumi, kas attiecas uz reorganizācijas līgumu:
Komerclikuma grozījumi saīsina lēmuma par reorganizāciju apstrīdēšanas laiku, tādējādi saīsinot reorganizācijas procesa kopējo ilgumu un saskaņojot Komerclikumā noteiktos termiņus. Iepriekš lēmumu varēja apstrīdēt trīs mēnešu laikā, bet pēc Komerclikuma grozījumiem – mēneša laikā no tā pieņemšanas dienas.
Komerclikumā ir izveidota atsevišķa sadaļa “Vienkāršotā reorganizācijas kārtība”, kurā apkopoti visi gadījumi, kad reorganizācijas procesos sagatavojams mazāks dokumentu kopums vai kad atšķiras šo lēmumu pieņemšanas kārtība, kā arī kad lēmumi nav jāpieņem.
Komerclikuma grozījumi paredz jaunu “pārveidošanas” definīciju (337. pants), kurā uzsvērta pārveidošanas būtība – sabiedrības veida mainīšana, saglabājot savu tiesību subjekta statusu:
- izveidots un apmaksāts pamatkapitāls, ja personālsabiedrību pārveido par kapitālsabiedrību;
- palielināts pamatkapitāls, ja SIA tiek pārveidota par AS;
- ja AS tiek pārveidota par SIA un vēlas samazināt pamatkapitālu līdz likumā noteiktajam SIA minimālajam pamatkapitāla apmēram, tad šāds samazinājums veicams kārtībā, kāda noteikta pamatkapitāla samazināšanai.
Arī attiecībā uz pārrobežu reorganizāciju Komerclikuma grozījumi ievieš izmaiņas, kuras krietni samazina šādas reorganizācijas veikšanas laiku. Proti, ir ieviesti divi jauni pārrobežu reorganizācijas veidi: komercsabiedrību pārrobežu sadalīšana un pārrobežu pārveidošana.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuŠā gada 13. jūlijā Ministru kabinets apstiprināja un izdeva jaunus MK noteikumus Nr. 407, kas regulē ES kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam īstenošanu, lai veicinātu Latvijas mazo un vidējo uzņēmumu inovatīvas uzņēmējdarbības attīstību. Apstiprinātais kopējais finansējums atbalsta programmai, ko ieviesīs Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA), ir 73,38 milj. EUR.
Šovasar Komerclikums piedzīvo daudzas izmaiņas. Daļa grozījumu stājušies spēkā 1. jūnijā, citi – 1. jūlijā. Visas ieviestās izmaiņas lielākā vai mazākā mērā ietekmē konkrētus Komerclikuma subjektus, un šajā rakstā mēs aplūkosim atsevišķus spēkā stājušos grozījumus.
Latvijā nodokļu maksātāju un nodokļu administrācijas, t.sk. VID, tiesības un pienākumus nosaka likums “Par nodokļiem un nodevām” (“NN likums”) un likums “Par Valsts ieņēmumu dienestu”. Saskaņā ar normatīvajiem aktiem primāri pienākums aprēķināt maksājamos nodokļus un iemaksāt tos budžetā ir pašiem nodokļu maksātājiem.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).