Jau kopš 2020. gada uzņēmumiem nākas pielāgoties mainīgajai uzņēmējdarbības videi, kurā aizvien tiek piedzīvoti dažādi satricinājumi. Kļuvis skaidrs, ka jebkuram uzņēmumam īpaši svarīga ir spēja efektīvi reaģēt uz mainīgajiem apstākļiem.
Šie apstākļi ir arī paātrinājuši izmaiņas dažādos uzņēmumu iekšējos procesos un darba organizācijā, tostarp finanšu funkcijas nodrošināšanā uzņēmumos. Tai jāspēj ātri izvērtēt dažādus scenārijus un jāatbalsta lēmumu pieņemšana uzņēmuma attīstībai. Ir pastiprinājusies nepieciešamība pārveidoties un pielāgoties jaunajai pasaulei, kurā ir nepieciešamas jaunas prasmes, uzvedība un darba metodes.
Tradicionālajā modelī uzņēmuma finanšu funkcijas loma ir atbalstīt biznesu, visvairāk laika veltot darījumu apstrādei un dažādu atskaišu sagatavošanai.
Turpretī ilgtspējīgs modelis paredz finanšu vadītāju būtisku iesaisti stratēģiskā līmeņa jautājumos, atbalstot uzņēmuma vadītājus lēmumu pieņemšanā, izmantojot reāllaika datus un atstājot datu apstrādi un pārskatu sagatavošanu automatizēto rīku ziņā.
Ilgtspējīga finanšu funkcija nodrošina darījumu efektīvu apstrādi un atbilstību, kā arī stratēģisku biznesa rezultātu sasniegšanu:
Lai atvieglotu uzņēmuma finanšu funkcijas pārveidi, uz to var paskatīties no trim dažādiem aspektiem: cilvēki, procesi un rezultāti. Tehnoloģijas nav atsevišķa kategorija, jo tās ir aktuālas visās trīs dimensijās.
Cilvēki
Kā pilnveidot savu darbības modeli, lai tas būtu pielāgots elastīgākam un stratēģiskākam darbaspēkam? Kā apmācīt, pilnveidot cilvēkus un izmantot tehnoloģijas efektīvākai sadarbībai? Kā attīstās lomas un kādas prasmes ir nepieciešamas, lai gūtu panākumus?
Procesi
Kā izmantot tehnoloģijas un automatizāciju, lai nodrošinātu darījumu apstrādi, palielinātu efektivitāti un mazinātu riskus?
Rezultāti
Kā izmantot datus, lai iegūtu reāllaika izpratni uzņēmuma stratēģisko mērķu sasniegšanai?
Lai noteiktu, vai un kādā veidā uzņēmuma finanšu funkcija varētu kļūt efektīvāka, vispirms jāveic esošās situācijas novērtējums. Tas ietver finanšu funkcijas brieduma analīzi, kura palīdzēs uzņēmumam identificēt prioritārās jomas un viegli pieejamās iespējas (low-hanging fruit), kā arī noteikt potenciālos ieguvumus no pārveides. Šis novērtējums kalpos par pamatu finanšu funkcijas pārveides plāna izstrādei.
Uz finanšu funkcijas brieduma novērtējuma balstītas stratēģijas veidošana ļauj izmantot finanšu funkcijas stiprās puses, kā arī noteikt pilnveidojamās puses un definēt konkrētus ieteikumus.
Izprotot esošo situāciju, ir iespējams:
Apkopojot minēto, mūsdienīgā finanšu vadībā ir būtiski apzināties finanšu funkcijas lomu uzņēmuma attīstībā un novērtēt tās stiprās puses, kā arī identificēt uzlabojamos procesus un procedūras. Tas vairos efektivitāti un gatavību reaģēt uz pārmaiņām.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuIepriekš jau rakstījām par starptautiskas uzņēmumu grupas publiska pārskata par katru valsti (Country-by-Country Report jeb CbCR) direktīvu un tās ieviešanu ES dalībvalstu likumdošanā. Šajā rakstā sīkāk aplūkosim direktīvas ieviešanas progresu Latvijā un noskaidrosim, kas jāņem vērā Latvijas nodokļu maksātājiem (NM) un ar kādiem jautājumiem un izaicinājumiem tie var sastapties.
2021. gada decembrī ES Oficiālajā Vēstnesī tika publicēta direktīva par starptautiskas uzņēmumu grupas publiska pārskata par katru valsti (Country-by-Country Report jeb CbCR) sagatavošanu. Līdz 2023. gada 22. jūnijam dalībvalstīm bija pienākums direktīvu ieviest savos normatīvajos aktos. Šajā rakstu sērijā detalizēti aplūkosim Latvijas un citu dalībvalstu progresu, kā arī pētīsim, kāda ir direktīvas tapšanas vēsture, mērķi, potenciālie ieguvumi un izaicinājumi nodokļu maksātājiem (NM).
Līdz ar Zinību gada sākumu atveram reģistrāciju “Nodokļu pamatkursa” 16. sezonai. Tā ir Latvijas PwC speciālistu izveidota mācību programma, kas pulcē dalībniekus ar dažādu sagatavotības līmeni, lai augsti kvalificētu un pieredzējušu lektoru vadībā apgūtu zināšanas par Latvijas nodokļu sistēmu un nodokļu pareizu piemērošanu. Programmu ir absolvējuši vairāk nekā 1100 dažādu uzņēmumu pārstāvju un fizisko personu, kas vēlējās vairot izpratni un nostiprināt zināšanas nodokļu jautājumos.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).