Ņemot vērā Eiropas zaļo kursu, vides nodokļu aktualitāte strauji pieaug gan Latvijā, gan ES. Mūsu pieredze liecina, ka vietējie komersanti ir daudz labāk informēti par dabas resursu nodokļa (DRN) piemērošanas kārtību nekā ārvalstu personas, kas veic darījumus Latvijā. Šajā rakstā vēlamies atgādināt par DRN piemērošanu tieši ārvalstu personām. Latvijas komersantiem šī informācija var palīdzēt identificēt gadījumus, kad ārvalsts darījuma partnerim ir DRN saistības Latvijā, kuras netiek izpildītas vai tiek nepamatoti pārliktas uz Latvijas komersantu.
DRN likuma 3. pantā ir definēts nodokļa maksātājs. Definīcija ir plaša un iekļauj, piemēram, personas, kas Latvijā iegūst ar nodokli apliekamus dabas resursus, un personas, kas izmanto zemes dzīļu derīgās īpašības, iesūknējot dabasgāzi ģeoloģiskās struktūrās. Lai gan visas DRN likumā iekļautās nodokļa maksātāja definīcijas attiecas arī uz ārvalstu personām, šajā rakstā aplūkosim biežāk sastopamo gadījumu, kad ārvalstniekam jāmaksā DRN Latvijā, t.i., gadījumu, kad ārvalsts persona ir pirmā, kas Latvijas teritorijā realizē vai savas saimnieciskās darbības nodrošināšanai ieved videi kaitīgas preces vai preces iepakojumā (arī precei pievienoto un kopā ar to ievesto primāro, sekundāro un terciāro iepakojumu).
Ja ārvalstnieks ir pirmais, kas Latvijā ieved videi kaitīgas preces vai preces iepakojumā, tad vispirms jāizvērtē, vai šai personai būs pienākums iesniegt VID pārskatu par aprēķināto DRN.
Ārvalsts personai, kas ir reģistrēta vai kurai saskaņā ar normatīvajiem aktiem bija pienākums reģistrēties VID PVN maksātāju reģistrā, ir pašai vispārīgā kārtībā jāiesniedz VID pārskats par aprēķināto DRN. Arī pienākums samaksāt DRN valsts budžetā ir vispārīgā kārtībā jāizpilda pašai ārvalsts personai.
Turpretī, ja ārvalsts persona nav reģistrēta un tai nebija pienākuma reģistrēties PVN vajadzībām Latvijā, tad ārvalsts personas vietā pārskatu par aprēķināto DRN iesniedz tās pastāvīgā pārstāvniecība, preču saņēmējs vai cita persona Latvijā, ar kuru noslēgts rakstveida līgums par DRN saistību pārņemšanu. Šādā gadījumā nodokli budžetā var samaksāt persona, kas pārņēmusi šīs saistības. Tomēr jāatceras, ka DRN ir tā uzņēmuma ar saimniecisko darbību saistīts izdevums, kam sākotnēji rodas pienākums maksāt DRN (šajā gadījumā tā ir ārvalsts persona). Tādējādi Latvijas sadarbības partnerim, kas iesniedz pārskatu par aprēķināto DRN un samaksā nodokli budžetā, DRN nebūtu jāmaksā no saviem līdzekļiem (pretējā gadījumā tas būtu uzskatāms par izdevumu, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību).
Nākamajā rakstā turpināsim informēt MindLink.lv abonentus par DRN piemērošanu ārvalstu uzņēmumiem Latvijā un iespējām piemērot atbrīvojumu no DRN.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuUzņēmumu apvienošanas un iegādes (M&A) darījumus pamatoti uzskata par vienu no ekonomikas aktivitātes indikatoriem – jo lielāka interese par ieguldīšanu biznesā, tā pārpirkšanu, apvienošanu, jo dinamiskāk attīstās ekonomika. 2021. gads šajā ziņā bija pēdējo gadu rekordists gan darījumu skaita, gan apjoma ziņā (Baltijā notika par 48% vairāk darījumu), bet 2022. gadā M&A temps ģeopolitisku norišu dēļ ir krities. Daļa no darījumiem notiek, citi pagaidām ir iepauzēti, un uzņēmēji gatavojas brīdim, kad ekonomikā atgriezīsies paredzamāki un stabilāki laiki. Tā kā sekmīga M&A darījuma norisei ir nepieciešama sagatavošanās, šis ir piemērots laiks, lai paveiktu mājasdarbus, domājot par nākamo ekonomikas aktivitātes ciklu.
Šā gada 1. janvārī stājās spēkā grozījumi Elektroenerģijas nodokļa likumā un MK 2017. gada 24. janvāra noteikumos Nr. 52 “Elektroenerģijas nodokļa atbrīvojumu piemērošanas kārtība”. Svarīgākās izmaiņas ir saistītas ar atbrīvojumiem elektrībai, kas tiešā veidā nodrošina elektroenerģijas ražošanas procesu.
Pēdējos desmit gados regulējuma prasības pārvaldības un nefinanšu jomā ir būtiski augušas. Vienlaikus arī dažādas uzņēmuma ietekmes puses (akcionāri, darbinieki, klienti u.c.) pieprasa no uzņēmuma uzticamu, kvalitatīvu un standartizētu informāciju gan par uzņēmuma pārvaldības praksi, gan sniegumu nefinanšu jomā. Abi šie faktori ietekmē uzņēmumus arī Latvijā.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).