Šajā rakstā – par Microsoft izstrādāto datu analīzes programmatūru Power BI, tās lietošanu un priekšrocībām.

Power BI ir biznesa inteliģences pakalpojumu un lietotņu kopums, kas darbojas kopā, lai jūsu nesaistītos uzņēmējdarbības datu avotus padarītu saskaņotus, interaktīvus un vizuāli aptverošus. Datu uzglabāšanas veidam nav nozīmes, jo Power BI iespējams strādāt gan ar Excel izklājlapām, gan lokālām vai mākonī uzturētām datubāzēm. Power BI ļauj ērti savienot datu avotus, kā arī veidot un kopīgot vizualizācijas ar kolēģiem, izmantojot Power BI tīmekļa versiju, kas pieejama lietošanai pat no viedtālruņa. Un to visu iespējams izveidot bez programmēšanas zināšanām, jo Power BI ir ļoti intuitīvs un tā saskarne līdzīga citiem Microsoft Office produktiem.

Nereti dažāda veida atskaites tiek veidotas Excel izklājlapās, kuras ik periodu manuāli jāatjauno un nepiedāvā interaktīvu datu vizualizēšanu. Digitālajā laikmetā, kad pieejamo datu apjoms aug straujos tempos, Excel izklājlapas vairs nav pietiekami funkcionālas. Nepieciešamība pēc automatizācijas, interaktivitātes un attālinātas pieejamības ir problēmas, ko risina Power BI.

Priekšstatu par Power BI iespējām sniedz Pasaules Veselības organizācijas izveidotais vizualizāciju panelis par Covid-19 situāciju pasaulē šeit.

Priekšrocības

Pašlaik Power BI jau miljoniem lietotāju ļauj izveidot automatizētus pārskatus, kam var piekļūt no jebkuras ierīces. Šis biznesa inteliģences rīks ir paredzēts uzņēmumiem, kam nepieciešams izsekot galvenajiem rādītājiem un procesiem, kā arī analizēt lielu datu apjomu vai koplietot rezultātus drošu tiešsaistes pārskatu veidā.

Pēdējo gadu laikā organizāciju interese par šo programmatūru ir strauji augusi: 2020. gadā Power BI lietoja vairāk nekā 150 000 organizāciju pasaulē.

Power BI izmantošanas veidi var būt ļoti dažādi. Lietotnes stiprā puse galvenokārt ir tās spēja aptvert visu datu apstrādes ciklu – ievākšanu, apstrādi un vizualizāciju.

Power BI ir šādas priekšrocības:

  • Vienkārša lietošana
  • Datu apkopošana no vairākiem avotiem
  • Automātiska liela datu apjoma importēšana, apstrādāšana, konsolidācija
  • Reāllaika datu un rādītāju atjaunošana
  • Informācijas pieejamība

Praktiski izmantošanas piemēri

Arvien vairāk finanšu komandu sper soļus digitalizācijas jomā, sākot ar pārskatu automatizāciju, ko pārveido no tradicionālā formāta (Excel, Word, PowerPoint) uz dažādiem modernākiem risinājumiem (piemēram, Power BI, Tableau, Qlik Sense). Šie biznesa inteliģences rīki no darba rutīnas izņem regulāro pārskatu veidošanu – dati tiek izgūti no, piemēram, Microsoft Dynamics 365 ERP sistēmas, un atspoguļoti pārskata lietotājam reāllaikā. Šie risinājumi ir automātiski – pārskatu sagatavo vienreiz, un tas ir aktuāls un lietojams vienmēr.

Reāllaika tirdzniecības pārskats

Skaidrs, ka reāllaika informācijas pieejamībai ir liela vērtība. Līdz šim, lai gūtu reāllaika ieskatu datos, bija nepieciešamas sarežģītas un dārgas IT sistēmas, kas specifiski izstrādātas uzņēmuma vajadzībām. Kopš 2014. gada Power BI sniedz iespēju reāllaika atskaites un analīzi veidot visiem.

Papildus iespējai izveidot tiešu savienojumu ar dažādiem datu avotiem vienlaikus, Power BI ļauj ātri apkopot šos datus, pat ja datu kopa ir ļoti liela. Dažādu sarežģītu un smagnēju Excel izklājlapu vietā tiek izveidots, piemēram, Power BI tirdzniecības panelis, kas attālināti pieejams izvēlētajām personām. Tātad ieguvums ir attālināti pieejams, interaktīvs un vienmēr aktuāls pārskats par tirdzniecību uzņēmumā un sakārtots pārskatu sniegšanas process.

1. ilustrācija

Vadības atskaite

Organizācijai ar lielu darbinieku skaitu noteikti ir vērts izveidot atskaiti cilvēkresursu vadībai.

2. ilustrācija. PricewaterhouseCoopers SIA atskaites paraugs

Attēlā redzams PricewaterhouseCoopers SIA izveidotas atskaites paraugs par kāda uzņēmuma darbinieku atalgojumiem. Ar Power BI palīdzību ērti redzama katram darbiniekam izmaksātā bruto un neto summa, atvaļinājuma kompensācijas, izmaksātie bonusi un citas summas, kā arī iespējams datus interaktīvi filtrēt pēc datuma, darbinieku lokācijas vai nodaļas. Power BI vidē iespējams papildus jau pieejamiem datiem veidot dažādus aprēķinus, piemēram, darbinieka sniegumu salīdzināt ar mērķiem, veikt dažādus galveno darbības rezultātu (KPI) aprēķinus u.tml.

Secinājumi

Šie Power BI pielietojumi ārkārtīgi labi kalpo finanšu datu pārvaldībai un analīzei, taču Power BI piedāvā arī plašu pakalpojumu klāstu datu pārvaldībai. To uzskata par neatņemamu finanšu vadības instrumentu lieliem uzņēmumiem, kur finanšu datu ir daudz un to potenciāls – neizmantots. Protams, ir vairākas alternatīvas (piemēram, Google Data Studio, Looker, Tableau, Qlik Sense, Holistics), bet Power BI ir ieņēmis pozīciju kā viens no lielākajiem biznesa inteliģences rīkiem pasaulē.

Dalīties ar rakstu

Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com

Uzdot jautājumu