Uzņēmuma pastāvēšanas laikā nereti rodas nepieciešamība pielāgot savu darbību jauniem apstākļiem, kas rodas uzņēmuma iekšējo vai ārējo pārmaiņu (piemēram, likumvides grozījumu) dēļ. Dzirdot vārdu “reorganizācija,” uzreiz prātā nāk pārmaiņas, kaut kas citāds, kaut kas pārveidojams, no jauna izveidots, uzlabots. Tā tas arī ir, jo reorganizācija nozīmē būtiskas izmaiņas uzņēmumā, kas bieži tiek veiktas, lai vienkāršotu vai mainītu uzņēmumu grupas struktūru, paplašinātu biznesu vai – gluži pretēji – sadalītu uzņēmējdarbības jomas.
Reorganizācijas procesu var uzskatīt par uzņēmuma pārveidi. Tajā var tikt iesaistītas sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA), akciju sabiedrības (AS) un personālsabiedrības. Ir vairāki uzņēmuma reorganizācijas veidi.
Uzņēmumu apvienošana:
Uzņēmuma sadalīšana:
Šajā rakstā sīkāk aplūkoti grāmatvedības aspekti pievienojamā sabiedrībā, veicot reorganizāciju pievienošanas ceļā.
Viens no būtiskiem reorganizācijas procesa posmiem ir kreditoru informēšana. Pēc tam, kad dalībnieku sapulcē ir pieņemts lēmums par reorganizāciju, katrai iesaistītajai sabiedrībai ir pienākums 15 dienu laikā rakstveidā informēt kreditorus un publicēt paziņojumu kreditoriem oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis.”
Lai gan reorganizācijas ietvaros saistības un pienākumi pāriet uz iegūstošo sabiedrību atbilstoši Komerclikuma normām, uzņēmumi bieži vien praktisku iemeslu dēļ izvēlas pārslēgt līgumus, tos atsevišķi noformējot (piemēram, līgumus ar kreditoriem, debitoriem, esošajiem darbiniekiem, uzņēmumiem, kam sabiedrība izsniegusi aizdevumus vai pret kuriem pastāv citas saistības, kas iegūtas pievienojamā sabiedrībā). Līgumu pārjaunošana ļauj pusēm fiksēt pastāvošās attiecības uz pārjaunošanas brīdi. Tas var būt svarīgi arī līgumos ar darbiniekiem, kur tiek fiksēts, piemēram, uz pārejas brīdi neizmantotais atvaļinājuma laiks vai darba stāžs, tādējādi sniedzot darbiniekiem drošības sajūtu par to, ka reorganizācija negatīvi neietekmēs nodarbinātību uzņēmumā.
Viena no būtiskām lietām ir darbinieku pārreģistrēšana un katra darbinieka lietas sagatavošana. Ar datumu, kas noteikts kā darbinieka pēdējā darba diena pievienojamā sabiedrībā, darba devējs paziņo VID caur EDS šādus kodus:
Iegūstošā sabiedrība savā EDS pusē ar nākamās dienas datumu deklarē darbiniekus ar šādiem kodiem:
Grāmatvedības vajadzībām būtisks ir reorganizācijas spēkā stāšanās datums, jo uz to tiek aprēķināta tekošā mēneša alga, uz iegūstošo sabiedrību pārnesamais neizmantoto atvaļinājuma dienu uzkrājums un dienas vai stundas vidējā izpeļņa.
Reorganizācijas noslēguma fāzē ir paredzēts process, kas līdzīgs gada pārskata sagatavošanai. Jāpārbauda visu grāmatvedības kontu atlikumi, izvērtējot katru kontu, un jāskatās, vai nav kaut kas neprecīzs vai kļūdains.
No grāmatvedības puses jāveic šādas inventarizācijas:
Kad ir veikta visu kontu inventarizācija un pārbaude, var ķerties klāt pie slēguma finanšu pārskata, kas pēc būtības ir līdzīgs gada pārskatam. Šis pārskats norādīs visu pievienojamās sabiedrības mantu, prasījumu un saistību apmēru, ko tā nodos iegūstošajai sabiedrībai ar nākamo dienu, kad būs stājusies spēkā reorganizācija. Visi dokumenti un dati, kas tiks nodoti iegūstošajai sabiedrībai, jāapliecina ar nodošanas-pieņemšanas aktiem.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuNodarbinātības pārkāpumu biežākās sekas ir administratīvais sods, taču darba devējiem, kuri praksē nav saskārušies ar Valsts darba inspekcijas pārkāpuma procedūru, ne vienmēr ir skaidrs priekšstats par soda noteikšanas procesu un tā galvenajiem principiem. Šajā rakstā – par soda noteikšanas galvenajiem posmiem un apstrīdēšanas iespējām.
2021. gads un pašreizējais makroekonomiskais cikls ir ieviesis vairākas korekcijas un ienesis neskaidrību par nākotni gan mājsaimniecību (privātā patērētāja) līmenī, gan dažāda lieluma uzņēmumu un politikas veidotāju līmenī. Covid-19 un ar to saistītās paradigmas maiņas, pandēmijas atkārtošanās riski, ietekmētās loģistikas un piegādes ķēdes un citi faktori rada būtiskus riskus, kuri ietekmē uzņēmumu iespējas turpināt un attīstīt uzņēmējdarbību. Šajā rakstā aplūkoti izplatītākie finanšu grūtību iemesli un parādu pārstrukturēšanas rīki, tostarp dažādas uzņēmumu iespējas vienoties ar VID par nodokļu samaksu.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).