Citas iespējas
Lejupielādēt Drukāt

VID lūdz skaidrot bankas kontu apgrozījumu: ieskats jaunumos procedūrā un praktiski ieteikumi 1/41/21

Irēna Arbidāne
Direktore nodokļu konsultāciju nodaļā, personāla un organizāciju pārveides pakalpojumu vadītāja Baltijā, PwC Latvija

Rudens periods nāk ar aktīviem VID pieprasījumiem skaidrot bankas kontu apgrozījumu veidojošos darījumus un nesakritības ar VID pieejamo informāciju. Šajā rakstā – sīkāk par procesu un praktisko saziņu ar VID (plašāks raksts “Personas bankas kontu apgrozījums nesakrīt ar deklarētajiem ienākumiem”).

VID pieprasa informāciju par vairākiem gadiem

Atbilstoši 2018. gada janvāra grozījumiem likumā “Par nodokļiem un nodevām,” lai veicinātu labprātīgu nodokļu samaksu, Latvijas bankām un pakalpojumu sniedzējiem līdz katra gada 1. februārim ir pienākums sniegt ziņas VID par to nodokļu maksātāju (NM) bankas kontu apgrozījumu, kuru pieprasījumu noguldījumu un maksājumu kontu iepriekšējā gada kopējā debeta vai kredīta apgrozījuma summa ir 15 000 eiro vai vairāk. Tādā gadījumā banka informē VID par klienta personas kodu, vārdu, uzvārdu un visu kontu debeta un kredīta apgrozījumu un atlikumu summu. Saskaņā ar neseno praksi VID var vērsties pie NM visa gada garumā un ar informācijas pieprasījumu par vairākiem taksācijas gadiem vienlaikus.

Tas nozīmē, ka šādus pieprasījumus par visiem auditam atvērtajiem gadiem fiziskā persona var saņemt ne tikai informācijas apmaiņas gadā, bet jebkurā periodā.

Vispārīga informācija, kas sākotnēji nonāk VID rīcībā, ir iemesls papildu informācijas pieprasījumam

Saņemot informāciju par personu, kuras bankas konta apgrozījums pārsniedz 15 000 eiro, VID salīdzina no Latvijas bankām iegūto informāciju ar personas iesniegtajā gada ienākumu deklarācijā (GID) norādīto informāciju vai VID pieejamo informāciju, ja persona GID nav iesniegusi. Sākotnēji VID pieejamā informācija par personu neiekļauj konta izrakstu un informāciju par katru transakciju atsevišķi, tāpēc, veicot salīdzinājumu un konstatējot nesakritību, VID sagatavo un nosūta NM vēstuli EDS ar lūgumu paskaidrot šīs starpības izcelsmi un deklarēt nedeklarētos ienākumus, kā arī izvērtēt nepieciešamību aprēķināt un samaksāt papildu nodokli. VID var adresēt informācijas pieprasījumu NM uzreiz par vairākiem taksācijas gadiem vai par katru atsevišķi.

Galvenie iemesli informācijas atšķirībām – joprojām darījumi starp saviem kontiem, dāvinājumi no radiem un aizdevumu saņemšana vai atmaksa

Atšķirības starp GID datiem un bankas kontu apgrozījumu var radīt dažādi kontā ienākoši maksājumi, kas ne vienmēr uzrādāmi GID un apliekami ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN). Praksē bieži redzams, ka konta kredīta apgrozījuma nesakritība ar GID datiem nenozīmē, ka NM nebūtu uzrādījis visus gada ienākumus un samaksājis IIN. VID nav pieejamas pilnas bankas kontu izdrukas, tādēļ VID sākotnēji nevar pārliecināties, vai NM izpildījis savas saistības pret valsti.

Starpībām starp GID sniegto informāciju un VID pieejamo informāciju var būt dažādi iemesli, piemēram:

  • Transakcijas starp saviem bankas kontiem;
  • Maksājumi starp ģimenes locekļiem, kas neveido maksātājam un saņēmējam apliekamu ienākumu, piemēram, laulātajiem un radiniekiem savstarpēji veicot pārskaitījumus ikdienas vajadzībām un lielākiem pirkumiem, tādējādi radot bankas konta kredīta apgrozījumu. NB! Ja personas nesaista laulība, VID var maksājumus uzskatīt par dāvinājumiem (neapliekami līdz 1425 eiro gadā), tādēļ īpaši jāpaskaidro šādu maksājumu būtība un jāuzsver to nozīme kopīgas saimniecības vadīšanā, kopīgo bērnu apgādē vai kopīgā nekustamā īpašuma iegādē;
  • No kredītiestādēm saņemtie aizdevumi un izsniegto aizdevumu atmaksa taksācijas gadā var radīt konta apgrozījumu, taču neveido apliekamu ienākumu vai arī nav uzskatāmi par ienākumiem;
  • Ja saņemti naudas līdzekļi no investīciju portfeļa, bet izmaksātais ienākums nepārsniedz ieguldītos līdzekļus, tad nerodas ne deklarēšanas, ne IIN piemērošanas pienākums.

Paskaidrojumu sagatavošanā ir svarīgi pamatot veiktos maksājumus

Ja saņemts lūgums no VID skaidrot radušos situāciju, ir iespēja pagarināt atbildes sniegšanas termiņu vismaz līdz 30 dienām. Ilgāks pagarinājums prasa papildu argumentāciju. Ja šādu lūgumu VID apstiprina, tad puses vienojas par iesniegšanas termiņu.

Gatavojot paskaidrojumu VID par starpības izcelsmi, vērtīgi ir sākumā izskatīt transakcijas un sagrupēt tās tā, lai varētu aprēķināt katras grupas ienākošo maksājumu kopsummu, kā arī skaidrot tās būtību (piemēram, maksājumi starp saviem kontiem vai dāvinājumi no vecākiem).

Ja izskatīšanas procesā tiek atklāti ienākumi, kurus tomēr bija nepieciešams deklarēt vai kuriem nav piemērots IIN, tad jānorāda šis fakts un jāinformē VID, kādā laikposmā šī kļūda tiks labota un, ja nepieciešams, tiks samaksāts nodoklis. Jāņem vērā, ka šādā situācijā aprēķinātam un valsts budžetā ieskaitītam IIN tiks piemērota nokavējuma nauda.

Ja pēc pieprasītās informācijas iesniegšanas NM nesaņem no VID nekādus papildjautājumus, tas parasti nozīmē, ka paskaidrojums ir izskatīts un pieņemts. VID nesniedz atsevišķu paskaidrojumu par pieprasījuma statusu.

Turpretī skaidrojuma nesniegšanas gadījumā likums “Par Valsts ieņēmumu dienestu” piešķir VID tiesības pieprasīt no bankām kontu izrakstus, lai noskaidrotu starpības iemeslus. Konstatējot, ka persona saņēmusi ienākumus, kas nav deklarēti un/vai nav samaksāts nodoklis, VID var vēlāk vērsties pie personas, uzsākot tematisko pārbaudi vai auditu.
 

Dalīties ar rakstu

Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com

Uzdot jautājumu