Šā gada augustā jau informējām MindLink abonentus, ka septembrī Valsts ieņēmumu dienests (VID) plāno sākt masveida paziņojumu izsūtīšanu, lai aicinātu iedzīvotājus pārskatīt savus ienākumus un deklarēt tos pilnā apmērā. Tas ir viens no soļiem, ko VID veic ēnu ekonomikas apkarošanas plāna ietvaros. Šajā rakstā apskatīsim, kā praktiski norisinās šī iniciatīva un kam būtu vērts pievērst uzmanību.
VID savā tīmekļvietnē ir publicējis informāciju, ka 23. septembrī tika nosūtītas pirmās 5000 vēstules. Šī vēstule ir informatīvais paziņojums “Par kontos saņemto naudas summu izvērtēšanu un ienākumu deklarēšanu”, kurā tiek lūgts sniegt paskaidrojumu par neatbilstību starp deklarētajiem ienākumiem un naudas apgrozījumu bankas kontā. Paziņojums tiek nosūtīts elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS).
Kam tad “paveicās” saņemt šādu vēstuli? Par pirmajiem “izredzētajiem” kļuva fiziskās personas, kam konstatētas vislielākās neatbilstības, proti, starpība starp bankas konta apgrozījumu un deklarētajiem ienākumiem bija vismaz 90 000 eiro.
Apskatīsim dažus jautājumus, kas varētu rasties saistībā ar šo vēstuļu saņemšanu.
Tiklīdz EDS sadaļā “Sarakste ar VID” ienāk vēstule, uz personas e-pastu automātiski tiek nosūtīts informatīvais paziņojums. Iesakām pārbaudīt, vai kontaktinformācija EDS ir norādīta pareizi, un sekot līdzi sarakstei savā e-pastā. Tā kā pēdējā laikā ir aktivizējusies krāpnieku darbība, VID aicina atvērt savu vēstuli nevis caur e-pastā norādīto saiti, bet atsevišķi autorizējoties EDS.
Ja persona nav EDS lietotājs, tad vēstule tiek nosūtīta pa pastu uz deklarēto dzīvesvietas adresi. Tādēļ iesakām aktualizēt informāciju par savu deklarēto dzīvesvietas adresi.
VID no kredītiestādes saņem informāciju tikai par konta apgrozījuma summu. VID rīcībā nav informācijas par kontā saņemtajiem maksājumiem/pārskaitījumiem vai veiktajiem pārskaitījumiem, pirkumiem un citiem darījumiem, tāpēc VID lūdz sniegt skaidrojumus par apgrozījuma kopsummas veidošanos. Tāpat jāatzīmē, ka skaidrojums jāsniedz ne tikai par Latvijas kredītiestādēs un maksājumu iestādēs atvērtiem kontiem, bet arī ārvalstu.
Šobrīd VID pārbauda 2022. un 2023. gadā deklarētos ienākumus, taču vēstulē VID aicina pārbaudīt deklarētos ienākumus arī par 2021. gadu. Šādas pārbaudes rezultātā var rasties pienākums iesniegt vai labot ne tikai gada ienākumu deklarāciju, bet arī kapitāla pieauguma deklarāciju, ja gada laikā gūti ienākumi no kapitāla aktīvu (nekustamā īpašuma, kapitāla daļu, akciju, vērtspapīru) pārdošanas.
30 dienu laikā no vēstules saņemšanas dienas jāsazinās ar VID, sniedzot paskaidrojumu, kā veidojies naudas apgrozījums bankas kontā un kāpēc tas atšķiras no deklarētajiem ienākumiem. Informējam, ka VID ir izstrādājis informatīvo materiālu, kurā norādīti tipiski nedeklarēto ienākumu piemēri un skaidroti jautājumi par informācijas pieejamību EDS, kur nodokļu maksātājs var pārliecināties par informāciju, kas jau ir pieejama VID.
Ja persona neatsaucas uz paziņojumu, VID var uzsākt padziļinātu auditu un, konstatējot pārkāpumus, aprēķināt maksājamo nodokli un nokavējuma naudu, kā arī piemērot soda naudu. Tādēļ iesakām sadarboties un operatīvi atbildēt uz VID pieprasījumiem.
VID veic datu atbilstības pārbaudi par fizisko personu deklarētajiem ienākumiem, kas ir Latvijas nodokļu rezidenti. Līdz ar to, ja jūs dzīvojat un strādājat ārzemēs un neplānojat tuvākajā nākotnē atgriezties Latvijā, iesakām paziņot gan kredītiestādei, gan VID, ka neuzskatāt sevi par Latvijas nodokļu rezidentu. Pretējā gadījumā VID turpinās jūs uzskatīt par Latvijas nodokļu rezidentu un var lūgt sniegt paskaidrojumu par bankas konta apgrozījumu.
Tāpat jāatzīmē, ka paralēli iniciatīvai ar vispārīgu aicinājumu skaidrot konta apgrozījumu veidojošās summas līdzīgi pieprasījumi Par ienākumu deklarēšanu tiek nosūtīti personām, kas jau iesnieguši deklarācijas. Šāda veida pieprasījumi ir jau detalizētāki un balstīti uz individuālu izvērtējumu VID rīcībā esošajai informācijai par personas kredītiestāžu un maksājumu iestāžu apgrozījumu summu. Arī saņemot individuālu pieprasījumu, veicamās darbības ir līdzīgas – iesakām sadarboties ar VID un sniegt detalizētu atbildi par apgrozījumu veidojošām summām, pārliecinoties, ka nav papildu ienākumu, kas būtu deklarējami.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuValsts ieņēmumu dienests (VID) ir izstrādājis plānu tādu situāciju risināšanai, kur fiziskās personas nav pilnībā deklarējušas savus ienākumus. Šogad VID ir identificējis ap 70 000 personu, kuru bankas konta apgrozījums un deklarētie ienākumi atšķiras vismaz par 20 000 eiro. Ar 1. septembri VID plāno sākt masveida paziņojumu izsūtīšanu, lai aicinātu iedzīvotājus pārskatīt savus ienākumus un deklarēt tos pilnā apmērā. Šādu vēstuļu sūtīšana nav jaunums – VID tās izmanto jau vairākus gadus, lai pārbaudītu, vai persona deklarē visus apliekamos un neapliekamos darījumus. Vēstule pienāk elektroniskās deklarēšanas sistēmā. Paredzēts, ka VID sagaida atbildi 30 dienu laikā, skaidrojot atšķirību iemeslus vai labojot gada ienākumu deklarāciju, ja persona konstatē, ka nesakritības bankas kontu apgrozījumā un deklarācijā izriet no nedeklarētiem ienākumiem.
Šā gada 9. septembrī Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgādināja Latvijas nodokļu maksātājiem par iespēju pieteikties automātiskai iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atmaksai, neiesniedzot gada ienākumu deklarāciju (GID). Fiziskas personas, kas vēlas saņemt iepriekšējā taksācijas gadā pārmaksāto IIN uz savu kredītiestādes kontu, tiek aicinātas pieteikties pakalpojumam līdz šā gada 30. septembrim. Tāpat vēršam uzmanību, ka no šā gada augusta VID ir paplašinājis nodokļu maksātāju iespējas pieslēgties Elektroniskās deklarēšanas sistēmai (EDS) ar rīku “Smart-ID”, piedāvājot ērtāku autentifikācijas veidu.
Komunikācija ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID) noteikti ir drošākais veids, kā pārliecināties par ikdienas praksē izmantoto likuma pantu interpretācijas atbilstību tam oriģināli paredzētajai formai. Lielākajā daļā gadījumu VID informatīvajos un metodiskajos materiālos sniegtās nostādnes visnotaļ saprotami definē likuma prasību piemērošanu. Taču VID 2019. gadā publicētajā transfertcenu (TC) dokumentācijas metodiskajā materiālā (“metodika”) piedāvātā darījuma summas aprēķināšanas formula pārskata gadā veiktam kontrolētam kredītlīnijas vai grupas konta darījumam sniedz krietni vairāk vietas nodokļu maksātāja (NM) interpretācijai, un kārtējo reizi VID piedāvātā alternatīvā aprēķināšanas formula kļuva par sarunu tematu TC speciālistu nesenajā saziņā ar VID.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).