Citas iespējas
Lejupielādēt Drukāt

Uzsākot uzņēmējdarbību ārvalstī, neaizmirstiet izvērtēt nodokļu riskus (2) 3/7/21

Irēna Arbidāne
Direktore nodokļu konsultāciju nodaļā, personāla un organizāciju pārveides pakalpojumu vadītāja Baltijā, PwC Latvija

Pagājušā nedēļā publicētā raksta par uzņēmumu ienākuma nodokļa un personāla nodokļu maksāšanas pienākumu, veicot darbību ārvalstīs, nobeigums."

Pastāvīgās pārstāvniecības (“PP”) reģistrācija ārvalstī

Izšķir divu veidu PP reģistrāciju: brīvprātīgo un piespiedu reģistrāciju.

Brīvprātīgā reģistrācija nozīmē PP reģistrēšanu nodokļu vajadzībām vienlaikus ar darbības uzsākšanu ārvalstī, pirms uz to ir norādījusi ārvalsts nodokļu administrācija. Atbilstoši ārvalsts likumvidei uzņēmums izvēlas reģistrēt savu klātbūtni nodokļu vajadzībām. Tā var būt filiāles vai PP reģistrācija. Atsevišķos gadījumos uzņēmums var izvēlēties reģistrēt arī uzņēmumu. Šādos gadījumos uzņēmums atzīst sevi kā UIN un IIN (atsevišķos gadījumos arī sociālo iemaksu) maksātāju ārvalstī, kārto atsevišķu grāmatvedību un veic nodokļu uzskaiti, kā arī aprēķina un maksā nodokļus atbilstoši nacionālās likumvides prasībām. Šādos gadījumos ir svarīgi jau iepriekš analizēt piemērojamos transfertcenu (“TC”) principus darījumos ar Latvijas uzņēmumu, lai korekti noteiktu peļņas līmeni PP (filiālē vai uzņēmumā), pamatojot to ar pierādījumos balstītu grupas TC politiku.

PP piespiedu reģistrācija notiek, kad ārvalsts nodokļu administrācija aicina to veikt. Kā jau minēts, nodokļu administrācija parasti būs veikusi iepriekšēju izpēti, lai pārliecinātos par nepieciešamību reģistrēt PP un maksāt nodokļus atbilstoši administrācijas aprēķinam. Tādā gadījumā uzņēmumam jābūt gatavam ilgstoši pierādīt savu pozīciju, turklāt pierādījumi jāapkopo un jāiesniedz nodokļu administrācijai samērā īsos termiņos, vietējā valodā un specifiskos nodokļu jautājumos. Šāda PP reģistrācija ir sarežģītāka un prasa papildu finansiālos un laika resursus.

Praksē esam novērojuši, ka Latvijas uzņēmumiem visbiežāk nākas piedzīvot tieši piespiedu PP reģistrāciju, tādēļ ieteicams piesaistīt vietējos nodokļu konsultantus ar pieredzi jautājumu risināšanā ar nodokļu iestādēm.

Jebkura PP reģistrācija nozīmē arī pienākumu maksāt UIN par peļņas daļu, kas gūta, iesaistot šo PP. Peļņas līmeni nosaka dažādi aspekti, taču lielākoties tās ir PP funkcijas un darbības. Piemēram, PP, kas nodrošina tikai atsevišķus pakalpojumus grupas līmenī, piemēram, mārketinga vai loģistikas funkcijas, peļņu veidos tirgus līmeņa atlīdzība (peļņas marža) par šo funkciju nodrošināšanu.

Viens no būtiskiem PP pienākumiem ir arī maksāt IIN par darbiniekiem, kuri strādā PP valstī vai citā valstī, ja šo darbinieku atalgojuma izmaksas attiecina uz PP. Atsevišķos gadījumos atkarībā no likmēm paredzamais IIN slogs var būt pat lielāks nekā UIN slogs. Tāpat jāvēro, lai nerastos dubultā nodokļu uzlikšana vienam un tam pašam ienākumam darbinieku līmenī. Ja tā notiek, tad uzņēmumam vai darbiniekam vai pat abiem kopā jāveic noteiktas darbības, lai atgūtu Latvijā samaksāto IIN.

Kā ārvalsts nodokļu administrācija var identificēt PP?

Ārvalstu nodokļu iestādes aktīvi identificē ar celtniecību saistītas PP, pateicoties uzņēmumu PVN deklarācijās un to pielikumos sniegtajai informācijai, kas nodokļu iestādēm ļauj identificēt ar nekustamo īpašumu saistītus darījumus konkrētā valstī.

Starpvalstu tiesību akti nosaka, ka Latvijas uzņēmumam veidosies celtniecības PP, ja tas ārvalstī, izmantojot savu vai pieaicināto personālu, veic darbus būvlaukumos, celtniecības vai montāžas objektos, vai ar to saistītu pārraudzības vai konsultatīvo darbību. PP veidojas tikai tad, ja šādas darbības pārsniedz katrā konvencijā noteikto periodu (piemēram, 6 mēneši Dānijas konvencijā, bet 9 mēneši Vācijas konvencijā).

Šiem noteikumiem ir arī daudzi izņēmumi attiecībā uz darbības pārtraukumiem un projektu kopējā laika summēšanu, kas katrai valstij var būt atšķirīgi.

Tādējādi PP būs jāreģistrē Latvijas uzņēmumam, kas celtniecības vai ar to saistītus pakalpojumus sniedz ilgāk par 6 vai 9 mēnešiem. Reģistrēšanās var būt jāveic no darbu uzsākšanas dienas vai perioda beigās – atkarībā no valsts.

Atkarīgā aģenta PP var identificēt, pārbaudot ārvalsts uzņēmuma reģistrāciju algas nodokļu vajadzībām, kā arī darbinieku reģistrācijas nodokļu vajadzībām, arodbiedrībās vai asociācijās.

Nobeigums

Apkopojot iepriekšminēto, ārvalsts nodokļu administrācijai ir gan juridisks pamatojums, gan praktiskas metodes, lai konstatētu PP. Ja uzņēmums nav iepriekš izvērtējis savus PP riskus ārvalstī, pēc laika var rasties steidzams pienākums reģistrēt PP retrospektīvi un samaksāt ārvalsts UIN. Papildus jāsamaksā algas nodokļi par darbiniekiem, kas nodarbināti PP labā. Lai izvairītos no šādas situācijas, iesakām PP riskus izvērtēt savlaicīgi, novēršot ārvalsts nodokļu administrācijas auditu, kas var novest pie papildu nodokļu un nokavējuma naudas uzrēķina.

Dalīties ar rakstu

Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com

Uzdot jautājumu