Citas iespējas
Lejupielādēt Drukāt

Uzņēmuma kapitāla daļu vai akciju iegāde – kādos gadījumos, iegādājoties uzņēmuma daļas, ir jāiesniedz paziņojums Konkurences padomei? 3/8/25

Elvita Gēce
Vecākā juriste, PwC Legal
Terēza Vāgentroca
Juriste, PwC Legal

Plānojot iegādāties uzņēmuma akcijas vai kapitāla daļas ir svarīgi ne tikai identificēt juridiskos, finanšu un nodokļu riskus, bet arī apzināt ar konkurences tiesībām saistītos pienākumus, kuri var rasties, īstenojot plānoto darījumu.

Lai nonāktu pie lēmuma par uzņēmuma iegādi vai investīciju veikšanu, visbiežāk pircēji/investori vēlas savlaicīgi apzināt iepriekšminētos riskus, veicot padziļinātu izpēti par uzņēmumu (“Due diligence”). Padziļinātas izpētes ziņojums sniedz pircējam/investoram izvērstu ieskatu par uzņēmumam piemītošajiem juridiskajiem, finanšu vai nodokļu riskiem, ļaujot abām pusēm apzināt riskus un jau pirms darījuma vienoties par veicamajām izmaiņām, lai mazinātu riskus un nonāktu pie lēmuma par iegādi.  

Kādos gadījumos varētu būt jāiesniedz apvienošanās ziņojums Konkurences padomei?

Padziļinātas izpētes apjomu var noteikt pēc izvēles atbilstoši uzņēmuma darbībai un nozarei piemītošajiem riskiem, kā arī atbilstoši katra pircēja/investora riska apetītei. Nosakot izpētes apjomu, arvien biežāk pircēji/investori izceļ tirgus izpēti no konkurences tiesību aspekta, lai pēc izpētes veikšanas nonāktu jau pie skaidriem secinājumiem par tirgus ietekmi un veicamajām darbībām konkurences tiesību regulējošo normatīvo aktu atbilstības nodrošināšanai, ja darījums tiktu īstenots.

Vērtējot variantu, kurā izpētes secinājumi norādītu uz tirgus koncentrācijas veidošanos vai dominējošā stāvokļa iegūšanu/nostiprināšanos, var būt jāveic pasākumi, lai nodrošinātu atbilstību Konkurences tiesību regulējošo normatīvo aktu prasībām. Šādā gadījumā ir jāspēj aktīvi sazināties ar Konkurences padomi un/vai savlaicīgi jāsagatavo ziņojums par plānoto darījumu.

Ziņojums jāiesniedz gadījumos, kad plānotais darījums varētu radīt kādu no zemāk norādītajām situācijām:

  • divu vai vairāku neatkarīgu uzņēmumu apvienošanos;
  • viena uzņēmuma pievienošanos citam;
  • viena vai vairākas personas/ tirgus dalībnieki, kurām jau ir izšķiroša ietekme pār vienu vai vairākiem tirgus dalībniekiem, iegūst citu tirgus dalībnieku aktīvus vai tiesības tos izmantot, vai izšķirošu ietekmi pār to;
  • vairākas fiziskās personas kopīgi vai viena fiziskā persona vienlaicīgi iegūst daļu vai visus divu vai vairāku tirgus dalībnieku aktīvus vai to izmantošanas tiesības, vai izšķirošu ietekmi pār diviem vai vairākiem tirgus dalībniekiem.

Lai noskaidrotu, vai ir nepieciešams sniegt apvienošanās ziņojumu, ir jāizvērtē, vai tiek izpildīti zemāk uzskaitītie apgrozījuma kritēriji:

  • apvienošanās dalībnieku kopējais apgrozījums iepriekšējā finanšu gadā Latvijas teritorijā ir vismaz 30 miljoni EUR; un
  • vismaz divu apvienošanās dalībnieku apgrozījums iepriekšējā finanšu gadā Latvijas teritorijā ir vismaz 1,5 miljoni EUR katram.

Kādēļ šie apstākļi ir svarīgi pirms darījuma noslēgšanas?

  1. Konkurences padomei ir tiesības 12 mēnešu laikā no apvienošanās īstenošanas dienas pieprasīt, lai apvienošanās dalībnieki iesniegtu ziņojumu par apvienošanos, pat ja iepriekšminētie kritēriji netiek izpildīti, taču tiek identificēts kāds no turpmāk minētajiem faktoriem:
    1. apvienošanās notiek konkrētajā tirgū, kurā darbojas apvienošanās dalībnieki, un to kopējā tirgus daļa šajā konkrētajā tirgū pārsniedz 40%;
    2. ir pamatotas aizdomas, ka apvienošanās rezultātā var rasties vai nostiprināties dominējošais stāvoklis vai var tikt būtiski samazināta konkurence konkrētajā tirgū.
  2. Konkurences padomei ir tiesības aizliegt darījumu vai noteikt papildus noteikumus, lai mazinātu darījuma ietekmi uz konkurenci. Noteikto nosacījumu radītie pienākumi ir jāņem vērā pirms darījuma noslēgšanas.
  3. Svarīgi! Pretlikumīgas apvienošanās gadījumā, piemēram, bez ziņojuma iesniegšanas un akcepta saņemšanas, ja tāds bija jāiesniedz, Konkurences padome ir tiesīga pieņemt lēmumu par naudas soda uzlikšanu jaunajam tirgus dalībniekam vai izšķirošās ietekmes ieguvējam līdz 3% no tā neto apgrozījuma.

Komunikācija ar Konkurences padomi pirms darījuma noslēgšanas ir būtiska, jo ļauj novērtēt esošo situāciju un to, kāda tā būs pēc darījuma, kādas potenciālas problēmas var rasties, ja darījums tiek realizēts, un, kas ir ne mazāk svarīgi, ļaus ilgtermiņā ieekonomēt gan laiku, gan resursus visām darījuma pusēm.

Komunikācija ar Konkurences padomi pirms darījuma

Personām, kuras vēlas realizēt darījumu ir tiesības Konkurences padomei iesniegt ziņojumu pēc pašu vēlēšanās, pat, ja iepriekšminētie kritēriji neizpildās, lai pārliecinātos, ka arī gada laikā pēc darījuma neradīsies neparedzēti apgrūtinājumi.

Ziņojumam kā arī tam pievienotajiem dokumentiem, kas nepieciešami, lai Konkurences padome varētu veikt izvērtējumu, ir jāsatur vismaz šāda informācija:

  • informācija par iesniedzēju, citiem darījuma dalībniekiem, piemēram, nosaukums, reģistrācijas numurs, kontaktinformācija, katra darījuma dalībnieka statūti, kā arī pārstāvošās personas informācija un pilnvara, kas sniedz tai tiesības uzņēmumu pārstāvēt;
  • par katru no darījuma dalībniekiem iesniedz: informāciju par pēdējā finanšu gada neto apgrozījumu; tirgus dalībnieka kopējo apgrozījumu Latvijas teritorijā, katra tirgus dalībnieka pēdējā finanšu gada pārskata kopijas, kā arī apliecinājumu, ka visa sniegtā informācija Konkurences padomei ir patiesa;
  • informācija par apvienošanās juridiskajiem, finansiālajiem un ekonomiskajiem aspektiem, piemēram: darījuma veidu, ekonomisko, finansiālo mērķi un pamatojumu, raksturojumu, darījuma nozīmīgākos posmus, iekļaujot termiņus, kā arī darījumu dalībnieku struktūru pēc darījuma noslēgšanas, konstatētos konkurences ierobežojumus;
  • informācija par konkrētajiem tirgiem, piemēram: par tirgiem, kurus ietekmēs apvienošanās, iekļaujot vērtējumu par pēdējiem trim finanšu gadiem katrā ietekmētajā tirgū, katra ietekmētā tirgus lielumu un katra dalībnieka tirgus daļas, papildus norādot arī konkurentus, kuri darbojas tirgū, ja to tirgus daļas pārsniedz 10%, piegādes un pieprasījuma struktūru, katra darījuma dalībnieka piecus lielākos klientus;
  • informācija par apvienošanās mērķi un paredzamajām sekām: iespējamās pozitīvās un negatīvās sekas, īpaši attiecībā uz konkurenci, ietekmi uz preču ražošanu vai izplatīšanu, tehnisko vai ekonomisko attīstību, apvienošanās atbilstība klientu, patērētāju un sabiedrības interesēm kopumā;
  • ja darījuma rezultātā izveidotos tirgus dalībnieks ar kopīgu izšķirošu ietekmi, ziņojumā jānorāda šādi aspekti: vai tirgus dalībnieki turpinās darboties tajā pašā vai saistītajos tirgos, katra kopīgu izšķirošu ietekmi iegūstošā tirgus dalībnieka iepriekšējā finanšu gada apgrozījums, jānorāda kopīgai izšķirošai ietekmei pakļautā tirgus dalībnieka saimnieciskā nozīme salīdzinājumā ar citu dalībnieku apgrozījumu, katra tirgus dalībnieka tirgus daļa, kā arī pamatojums, ja tirgus dalībnieki neturpinās darbību tajā pašā vai saistītajos tirgos.

Ja viena mēneša laikā no ziņojuma iesniegšanas netiek saņemta ziņa no Konkurences padomes, darījums uzskatāms par atļautu. Viens mēnesis ir īsākais termiņš, kas jāņem vērā uzņēmuma iegādes/apvienošanās procesā, lai izvairītos no sasteigtām darbībām attiecībā uz darījumu, pirms iestājies noteiktais termiņš. Kopumā process Konkurences padomē var aizņemt vienu līdz pat četrus mēnešus atkarībā no iesniedzamā ziņojuma veida.

Balstoties uz padziļinātas izpētes rezultātiem, identificējot riskus plānotā darījuma sākuma stadijā, var mazināt riskus, kā arī savlaicīgi veikt izpētes ziņojumā rekomendētās darbības, panākot savlaicīgu darījuma noslēgšanu.

Dalīties ar rakstu

Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com

Uzdot jautājumu