VID ir publicējis nodokļa maksātājam izsniegtu uzziņu par darba devēja apmaksāta sporta kluba abonementa klasificēšanu kā personāla ilgtspējas pasākumu uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) vajadzībām un par pienākumu personificēt šādu izdevumu. Šajā rakstā – par uzziņā pausto un mūsu secinājumiem.
Situācijas apraksts
Nodokļa maksātājs SIA “S”, kas vērsās VID ar uzziņas pieprasījumu, ir sporta pakalpojumu sniedzējs, kuram pieder sporta klubu tīkls. Uzziņa tika pieprasīta klienta SIA “ABC” vārdā, kas apmaksā savam darba kolektīvam abonementu sporta klubu apmeklējumam SIA “S” tīklā. Šī iespēja ir pieejama visiem SIA “ABC” darbiniekiem un SIA “ABC” maksā nemainīgu abonementa maksu ik mēnesi neatkarīgi no tā, cik daudz darbinieku šo iespēju izmanto.
SIA “S” rīcībā ir dati par to, kuri SIA “ABC” darbinieki faktiski apmeklē sporta klubu. Tomēr saskaņā ar tā privātuma politiku un ES Vispārīgo datu aizsardzības regulu, šo informāciju SIA “S” nedrīkst nodot SIA “ABC”. Tātad, kaut arī izdevumus par sporta klubu apmeklējumu būtu teorētiski iespējams personificēt, praktiski SIA “ABC” to nevar izdarīt.
SIA “S” vēlējās noskaidrot, vai sporta kluba abonementa apmaksu visam uzņēmuma kolektīvam var uzskatīt par personāla ilgtspējas pasākumu izdevumu SIA “ABC” UIN aprēķināšanas vajadzībām un vai tomēr primāri nav nepieciešams šos izdevumus personificēt un piemērot iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI).
VID viedoklis
Saskaņā ar VID viedokli uzņēmumam ir patstāvīgi jāpieņem lēmums par to, kādus personāla ilgtspējas pasākumus tas organizē. VID sniedz šādus kritērijus:
- pasākums ir pieejams visiem uzņēmuma darbiniekiem; un
- izdevumus nav iespējams personificēt; un
- pasākuma mērķis ir motivēt vai saliedēt kolektīvu, pasākums nav vērsts uz konkrētu labumu nodrošināšanu konkrētiem darbiniekiem.
Tā kā abonementa, kas nodrošina sporta kluba apmeklēšanu visiem uzņēmuma darbiniekiem, apmaksa atbilst minētajiem kritērijiem, VID ieskatā šajā situācijā sporta kluba abonementa apmaksa kolektīvam kvalificējas kā personāla ilgtspējas pasākumu izdevums UIN vajadzībām.
Attiecībā uz nepieciešamību personificēt šos izdevumus VID norāda, ka šajā situācijā nodokļa maksātājs to nevar izdarīt, tādēļ izdevumi nav personificējami, kā arī IIN un VSAOI nav piemērojami.
PwC secinājums
Ar līdzīgu VID viedokli esam saskārušies jau iepriekš citās uzziņās un konsultācijās, kurās VID minējis identiskus kritērijus personāla ilgtspējas pasākumu klasificēšanai UIN vajadzībām, ļaujot uzņēmumam pašam noteikt, kādi izdevumi atbilst šai klasifikācijai. Tādējādi ļoti dažāda veida pasākumus var uzskatīt par personāla ilgtspējas pasākumiem UIN vajadzībām.
Tomēr vēlamies norādīt, ka ne visās situācijās ir iespēja sporta kluba abonementa apmaksu klasificēt kā personāla ilgtspējas pasākumu. Piemēram, nodokļi būtu jāpiemēro citādi, ja pastāvētu vienošanās starp uzņēmumu un tā darbiniekiem par individuālu sporta klubu abonementu kompensāciju. Proti, gadījumā, ja daļa darbinieku, kas to vēlas, paši apmaksā abonementu, un darba devējs šo summu atmaksā, saņemot apliecinājumu par veikto samaksu, tad šie izdevumi kļūst personificējami, tādēļ jāmaksā IIN un VSAOI. UIN vajadzībām izdevumi neveido apliekamo bāzi. Tātad šajā situācijā uzņēmums neklasificētu izmaksas kā personāla ilgtspējas pasākumu izdevumus, jo tās būtu iespējams personificēt.