Pagājušajā nedēļā publicētā raksta turpinājums.
Diferencēts neapliekamais minimums (DNM)
Ar 2018. gada 1. janvāri darba devējam būs jāpiemēro VID prognozētais DNM, kas aprēķināts, ņemot vērā darba ņēmēja iepriekšējā perioda ienākumus. Piemēram, 2018. gadā VID prognozētais DNM tiks aprēķināts un paziņots šādi:
DNM piemērošanas periods
|
2018. gada 1. janvāris – 31. jūlijs
|
2018. gada 1. augusts – 31. decembris
|
Ienākums, ko ņem vērā aprēķinam
|
Apliekamais ienākums, kas gūts laikposmā no 2016. gada 1. oktobra līdz 2017. gada 30. septembrim
|
Apliekamais ienākums, kas gūts laikposmā no 2017. gada 1. decembra līdz 2018. gada 31. maijam
|
Aprēķina veikšanas datums
|
2017. gada 15. decembris
|
2018. gada 20. jūlijs
|
Paziņošanas termiņš
|
līdz 2018. gada 1. janvārim
|
līdz 2018. gada 1. augustam
|
Arī turpmākajos taksācijas gados VID prognozētā DNM aprēķinam un paziņošanai tiks izmantoti tādi paši periodizācijas principi.
Darba devēja pienākums būs piemērot VID prognozēto DNM atbilstošajā laikposmā darba ņēmējiem, kam ir iesniegta algas nodokļu grāmatiņa.
Tā kā personas ienākumi var mainīties, arī darba devējam paziņotais DNM var neatbilst tā brīža atalgojuma apmēram. Piemēram, ja darba devējs piemēro DNM, kas ir pārāk augsts tā brīža atalgojumam, tad darba devējs var informēt darba ņēmēju par šādām iespējām:
- personai radīsies pienākums iesniegt gada ienākumu deklarāciju (GID), lai veiktu IIN piemaksu; vai
- darba ņēmējs var izņemt savu algas nodokļu grāmatiņu, kas nozīmē, ka netiek piemērots DNM, kā arī vienlaikus citi atvieglojumi un 20% likme. Šādā gadījumā persona varēs brīvprātīgi iesniegt GID, lai atgūtu pārmaksāto IIN; vai
- iesniegt pieteikumu darba devējam par to, lai tiktu piemērota tikai 23% likme,1 tādējādi līdzsvarojot pārāk augsta DNM piemērošanu ar samazinātās 20% likmes nepiemērošanu ienākumam līdz 1 667 eiro mēnesī. Šādā gadījumā personai IIN piemaksas apmērs samazinātos vai arī veidotos pārmaksa.
Iesniedzot GID, jebkurā gadījumā kopējais darba ņēmējam piemērotais IIN apmērs būs vienāds, tomēr darba ņēmējam jāizvērtē, vai tam ērtāk ir ik mēnesi saņemt mazāku neto atalgojumu, lai atgūtu pārmaksu, iesniedzot GID, vai arī ērtāk ir ik mēnesi saņemt lielāku atalgojumu un veikt IIN piemaksu, iesniedzot GID.
Ienākumu plānošanas iespējas
Pēc Finanšu ministrijas veiktajiem aprēķiniem darba ņēmēji, kas saņem līdz 6 000 eiro mēnesī, ar nākamo gadu saņems lielāku neto atalgojumu. Savukārt pēc PwC aprēķiniem personām, kuru mēnešalga pārsniedz 6 000 eiro, piedzīvos proporcionāli nelielu neto atalgojuma samazinājumu. Tātad tikai reformas dēļ veikt būtiskas izmaiņas algotā darba ienākumu struktūrā varētu nebūt efektīvi. Vienlaikus ir iespējams apsvērt izmaiņu veikšanu gan vadības, gan visu uzņēmuma darbinieku atalgojumos, izmantojot tās darbinieku motivācijas iespējas, kam ir paredzēta labvēlīgāka personāla nodokļu piemērošana.
(nobeigums nākamajās Īsziņās)
________________________
1 Saskaņā ar IIN likuma grozījumiem, kas atbalstīti Saeimā pirmajā lasījumā 2017. gada 26. oktobrī.