Virzoties uz videi draudzīgāku un energoneatkarīgāku pilsētas apbūvi valsts galvaspilsētā, Rīgas dome 2022. gada oktobrī pieņēma saistošo noteikumu Nr. 109 “Par nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumu piešķiršanas kārtību Rīgā” grozījumus, kuri paredz jaunu nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) atvieglojumu kategoriju – 50% atvieglojumu energoefektīvām ēkām, kas tiks nodotas ekspluatācijā pēc 2024. gada 1. janvāra.
Pārejas periods gada griezumā tika izvēlēts, lai nodrošinātu samērīgu pāreju laikā, kad notiek investīciju plānošana un investori tās veic. Pieņemot grozījumus, Rīgas domes mērķis bija panākt, lai šis atbrīvojums darbotos kā motivācijas rīks, kas veicinātu ilgtspējīgu būvju attīstīšanu un sniegtu atbalstu tiem nodokļa maksātājiem, kuri turpmāk izvēlēsies savām ēkām nodrošināt starptautisku sertifikāciju. Līdz ar to attīstītāji, kuri bija plānojuši nodot ēkas ekspluatācijā 2024. gadā vai tikai vēl plāno savus projektus, varēja ņemt vērā likumdošanas prasības NĪN atvieglojuma piemērošanai, plānojot objektu attīstību.
Šo grozījumu kontekstā par energoefektīvām ēkām, kam piemērojams atvieglojums, uzskata jaunuzceltas vai pilnībā renovētas ēkas, kurām piešķirta starptautiska sertifikācija BREEAM International New Construction, BREEAM Refurbishment and Fit-Out, LEED BD +C vai DGBN sertifikāts ar vismaz 55% vērtējumu.
Šo sertifikācijas līmeni piešķir tikai ilgtspējīgām apbūvēm, kas veicina teritorijas attīstību un veido pārdomātu un kvalitatīvu vidi, kas ir papildu virzītājspēks energoefektivitātes un klimatneitralitātes mērķu sasniegšanai valsts galvaspilsētā.
NĪN atvieglojumus piešķirs par jaunuzceltām vai pilnībā renovētām ēkām, kas nodotas ekspluatācijā pēc 2024. gada 1. janvāra. Lai saņemtu atvieglojumu, nodokļa maksātājam būs jāiesniedz pieteikums līdz taksācijas gada 15. decembrim. Atvieglojumu piešķirs uz desmit gadiem, sākot ar nākamo mēnesi pēc ēkas nodošanas ekspluatācijā un sertifikāta stāšanās spēkā, taču nepārsniedzot sertifikāta derīguma termiņu.
Līdztekus iepriekš minētajam, ņemot vērā strauji pieaugušās energoresursu izmaksas Latvijā, Rīgas pašvaldībā pakāpeniski tiek veikti arī citi ēku energoefektivitātes uzlabojumi, tādējādi samazinot energoresursu izlietojumu ar aplēsi līdz pat 15% pašvaldības iestādēs un uzņēmumos.
Lai nodrošinātu līdzvērtīgas energoefektivitātes paaugstināšanas iespējas privātpersonām, kas saņem NĪN atvieglojumus, naktīs ēku fasādes nav vairs obligāti jāapgaismo – atjaunotām, restaurētām vai pārbūvētām ēkām, kas atrodas valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļu teritorijā, un kultūras pieminekļiem ar izbūvētu fasādes dekoratīvo apgaismojumu. Nodokļa atvieglojumu piešķir, ja tiek nodrošināta izbūvētā ēkas fasādes dekoratīvā apgaismojuma pastāvīga darbība tikai diennakts tumšajā laikā līdz plkst. 24.00 un no plkst. 5.00.
Papildus, dabas resursu taupīšanas nolūkā ar grozījumiem Rīgas dome plānojusi palielināt elektroniskās dokumentu aprites īpatsvaru. Priekšnoteikums NĪN atvieglojumu saņemšanai – nodokļa maksātājam ir jāizmanto elektronisks saziņas kanāls, kas samazina papīra dokumentu apriti. Tomēr šī prasība neattiecas uz fiziskām personām, kuras objektīvu iemeslu dēļ nav aktīvas elektroniskajā vidē.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuUzņēmumiem – Korporatīvās ilgtspējas ziņošanas direktīvas subjektiem – saskaņā ar Eiropas ilgtspējas ziņošanas standartu (ESRS) prasībām jāveic dubultā būtiskuma novērtējums, lai identificētu tiem būtiskās vides, sociālās un pārvaldības jomas (ESG). Atšķirībā no līdzšinējās prakses, kur šīs jomas tika identificētas atbilstoši uzņēmuma radītajai ietekmei, jaunā metodoloģija pievieno papildu analīzes līmeni – novērtējumu par to, kādu finanšu ietekmi rada ESG jomas uz pašu uzņēmumu, raugoties no risku un iespēju perspektīvas.
Lai uzņēmums iedzīvinātu ilgtspējas aspektus savā pamatdarbībā, tam jāapzinās, kādu ietekmi tas atstāj uz apkārtējo vidi un savām ietekmes pusēm, kā arī to, kā apkārtējā vide un ietekmes puses iespaido uzņēmējdarbību. Ilgtspējas aspektu iekļaušana uzņēmējdarbībā ir process, kas veicina uzņēmuma darbības modeļa un kopējās stratēģijas pārskatīšanu, datu apkopošanu un analīzi, ar mērķi izmantot tos lēmumu pieņemšanā, lai apzinātu un mazinātu riskus, kas skar uzņēmumu. Šajā rakstā sniedzam īsu ieskatu ilgtspējas jeb “ESG” ietvarā, galveno uzmanību pievēršot “G” jeb pārvaldībai. Rakstā īpaši akcentēta nodokļu pārvaldība kā ilgtspējas aspekts, kuru aicinām uzņēmumus iedzīvināt savā pamatdarbībā.
Šobrīd Eiropas zaļā kursa ietvaros un ārpus tā daudz runā par dažādiem ilgtspējas aspektiem. Ilgtspēja jau ir kļuvusi par apzinīgāko uzņēmumu ikdienu, gan izstrādājot ilgtspējas stratēģijas, gan ziņojot par sasniegtajiem ilgtspējas mērķiem. Vienlaikus ir arī uzņēmumi, kas izmanto šo situāciju, reklamējot sevi, savas preces un pakalpojumus kā zaļus, videi draudzīgus vai ilgtspējīgus, jo tas var radīt priekšrocības tirgū. Ne vienmēr šāda rīcība ir uzskatāma par godprātīgu, un tā var maldināt patērētājus vai pat ietekmēt konkurenci.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).