Praksē PVN piemērošana nomaksas pirkuma (līzinga/ finanšu nomas) darījumam vēl joprojām rada pārpratumus. Par to liecina arī nesenais Senāta spriedums (2024. gada 6. decembra spriedums lietā Nr. A420225819, SKA-38/2024).
Senāta situācijas novērtējums
PVN piemērošana līzinga darījumam
Preču piegāde ir darījums, kas izpaužas kā īpašuma tiesību uz lietu nodošana citai personai, lai tā varētu rīkoties ar lietu1. Nomaksas pirkums ir preču piegāde, kurā preces piegādātājs saskaņā ar noslēgto nomaksas pirkuma līgumu piegādā konkrētu preci, kas līgumā noteiktajā termiņā pēc visu līgumā noteikto maksājumu izdarīšanas pāriet preces saņēmēja īpašumā2.
Savukārt preču piegādes brīdis ir brīdis, kad preču piegāde faktiski notiek, taču ne vēlāk par brīdi, kad preces ir saņēmis preču saņēmējs3. Nomaksas pirkuma darījumā ar nodokli apliekamā vērtība ir līgumā noteiktā atlīdzība par nomaksas pirkuma objektu līguma slēgšanas dienā, kā arī visi līgumā noteiktie papildu maksājumi, izņemot kredītprocentus4.
Līdz ar to nomaksas pirkums (finanšu līzings) ir preču piegāde, neskatoties uz to, ka īpašuma tiesību uz preci nodošana tiek atlikta uz līguma termiņa beigām. Līzinga devējam ir pienākumu izsniegt PVN rēķinu, norādīt PVN deklarācijā un iemaksāt to budžetā, savukārt līzinga ņēmējam rodas tiesības uz priekšnodokli. PVN rēķins jāizraksta un PVN jāpiemēro visai darījuma vērtībai tad, kad līzinga objekts tiek nodots līzinga ņēmējam lietošanā, neatkarīgi no tā, ka samaksa tiks veikta vēlākos periodos. Priekšnodokļa atskaitīšanas tiesības rodas nevis ar īpašuma tiesību pārejas brīdi, bet gan ar līzinga objekta faktisko nodošanas brīdi, līzinga devējam izrakstot pavadzīmi par līzinga objekta vērtību kopā ar PVN.
Lai arī nomaksas pirkuma līguma gadījumā PVN aprēķināšanas pienākums un priekšnodokļa atskaitīšanas tiesības rodas ar preču faktisko nodošanu līzinga ņēmējam, īpašuma tiesības uz līzinga objektu saglabājas līzinga devējam. Īpašuma tiesības tiek nodotas tikai pēc līguma termiņa beigām, izpildot līguma nosacījumus. SIA „TRANSIMPEKS TERMINAL” ir līzinga ņēmējs, kas nebija izpildījusi savas saistības. SIA „VKG CAPITAL” ir pārņēmusi prasījuma tiesību pret SIA „TRANSIMPEKS TERMINAL” no līzinga devēja, pamatojoties uz cesijas līgumu. Balstoties uz šo līgumu, SIA „VKG CAPITAL” ieguva īpašumtiesības uz transportlīdzekļiem. Izbeidzot līzinga līgumus, SIA „TRANSIMPEKS TERMINAL” atdeva līzinga objektu SIA „VKG CAPITAL” .
Tā kā SIA „TRANSIMPEKS TERMINAL” nebija bijusi šo transportlīdzekļu īpašniece, bet gan tikai turētāja, preču nodošana atpakaļ to īpašniekam nav uzskatāma par preču piegādi. Vispirms ir jāizbeidzas tiesiskajām attiecībām, kuras izriet no līzinga līguma. No līzinga ņēmēja skatupunkta, nekas nav mainījies – tam vēl aizvien paliek saistība atdot līzinga objektu līzinga devējam, un šādos apstākļos nav iespējams, ka tā vietā līzinga ņēmējs veic preču piegādi. Tieši pretēji – līzinga ņēmējam līzinga objekts ir jāatdod atpakaļ līzinga devējam. Līdz ar to konkrētajos apstākļos SIA „TRANSIMPEKS TERMINAL” nebija jāizraksta PVN rēķins. Attiecīgi SIA „VKG CAPITAL” neradās priekšnodokļa atskaitīšanas tiesības.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuIepriekšējās nedēļas raksta nobeigums.
Pienākums reģistrēties PVN mērķiem ir visiem nodokļa maksātājiem, ja vien to nevar uzskatīt par mazo uzņēmumu, proti, ja to iekšzemē veikto apliekamo un arī noteiktu neapliekamo darījumu kopējā vērtība kalendārajā gadā nepārsniedz 50 000 euro (+5 000 euro gada ietvaros).
Kā zināms, Etsy ir viena no lielākajām starptautiskajām interneta tirdzniecības platformām, kas piedāvā ar rokām darinātus dažādu kategoriju priekšmetus. Savu ražojumu, izstrādājumu, mākslas darbu tirdzniecība, izmantojot dažādas tirdzniecības platformas šobrīd ir populāra.
Kas ir jāņem vērā pārdevējiem, kuri izvēlējušies savas saimnieciskās darbības ietvaros izmantot platformu piedāvātās iespējas PVN piemērošanā? 20.02.2025. Valsts ieņēmumu dienests publicēja informatīvo materiālu: “Informatīvais materiāls PVN piemērošana darījumiem tiešsaistes platformās”. Par būtiskāko – šajā rakstā.
Reģistrācijas PVN mērķiem pienākumu nosaka ne tikai Latvijā noteiktais reģistrācijas slieksnis iekšzemes darījumiem (50 000 EUR), bet arī sniegto pakalpojumu veids citas ES dalībvalsts PVN maksātājam, ja to sniegšanas vietu nosaka saskaņā ar PVN likuma 19. panta 1. daļu (par PVN samaksu atbild pakalpojuma saņēmējs), vai saņemto pakalpojumu veids, kuru sniegšanas vietu nosaka saskaņā ar iepriekšminēto pantu. PVN likumā noteikts pienākums reģistrēties PVN mērķiem arī tad, ja uzņēmuma veiktās preču iegādes ES teritorijā kārtējā kalendāra gadā sasniedz vai pārsniedz 10 000 EUR (šobrīd šo slieksni var izmantot ne tikai iekšzemes, bet arī citas ES dalībvalsts PVN maksātāji). Reģistrācijas pienākums iepriekš liedza “izbaudīt” MVU statusu. Noteiktas izmaiņas jau stājušās spēkā no 2025. gada 1. janvāra, citas stāsies spēkā 2025. gada 1. jūlijā. Šajā rakstā - par šīm izmaiņām.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).