Citas iespējas
Lejupielādēt Drukāt

Piegādei ES teritorijā pielīdzināmie darījumi un iespēja atgūt citā dalībvalstī samaksāto PVN (1/27/20)

Šā gada 11. jūnija spriedumā Eiropas Savienības Tiesa (EST) atbild uz Rumānijas tiesas prejudiciālajiem jautājumiem, vai preču pārvietošana uz citu dalībvalsti jāuzskata par pielīdzināmu preču piegādei ES teritorijā un vai PVN identifikācijas numura esība vai identificēšanās nepieciešamība liedz tiesības uz PVN pārmaksas atmaksu citā dalībvalstī saskaņā ar 9. direktīvu.1 Šajā rakstā – sīkāk par EST atziņām.

 

Lietas C-242/19 faktiskie apstākļi
 
CHEP Equipment Pooling NV (“CHEP”) ir Beļģijā reģistrēta sabiedrība, kas iznomā paliktņus Eiropā. CHEP iegādājas paliktņus dažādās dalībvalstīs, lai pēc tam iznomātu tos citiem CHEP grupas uzņēmumiem, kas dibināti katrā dalībvalstī un iznomā tos tālāk dalībvalsts klientiem.
 
Strīdu radīja paliktņu iegāde no Rumānijas piegādātāja, kurš pārdošanas cenā bija ietvēris PVN, jo paliktņus piegādāja no savas noliktavas Rumānijā uz galamērķi turpat Rumānijā. Šos paliktņus kopā ar citiem, kas bija iegādāti citās dalībvalstīs un pārvietoti uz Rumāniju, CHEP iznomāja Rumānijā reģistrētai sabiedrībai CHEP Pooling Services Romania SRL (CHEP Rumānija).
 
CHEP Rumānija šos paliktņus iznomāja tālāk Rumānijas klientiem, kuri tos izmantoja Rumānijā, kā arī nosūtot ar preci uz citām dalībvalstīm vai trešajām valstīm. Eksportam deklarēto preču transportēšanā izmantotie paliktņi pēc tam tika pārsūtīti CHEP Rumānija, kura deklarēja tos importam un to vērtību kopā ar PVN iekļāva rēķinā, kas izrakstīts CHEP.
 
Pamatojoties uz 9. direktīvu, CHEP lūdza Rumānijas nodokļu administrāciju atmaksāt PVN, ko rēķinā bija iekļāvis Rumānijas paliktņu piegādātājs, un PVN, ko rēķinā iekļāvusi CHEP Rumānija. Rumānijas nodokļu administrācija atteicās veikt PVN atmaksu tādēļ, ka CHEP bijis pienākums identificēties Rumānijas PVN vajadzībām preču iegādei, kas pielīdzināma iegādei ES teritorijā, jo CHEP iegādājusies paliktņus citās dalībvalstīs un pārvietojusi tos uz Rumāniju.
 
Apgabaltiesa, kurai CHEP pārsūdzēja nodokļu administrācijas lēmumu, vērsās pie EST, lai saņemtu skaidrojumu, kādos gadījumos var uzskatīt, ka nav notikusi pielīdzināmā ES iegāde un, vai sabiedrībai – nerezidentei, kurai Rumānijā nav tehnisku resursu un personāla, bet kura sniedz pakalpojumus, kuru sniegšanas vieta PVN vajadzībām ir Rumānijā, bija pienākums identificēties Rumānijas PVN vajadzībām, un vai šāda identificēšanās liedz tiesības uz PVN atmaksu saskaņā ar 9. direktīvu?
 
Tiesas atziņas
 
Jautājumā, vai uzskatāms, ka notikusi pielīdzināmā preču piegāde/iegāde ES teritorijā, ja nodokļa maksātājs pārvieto preces no vienas dalībvalsts uz galamērķi citā dalībvalstī, lai tur sniegtu nomas pakalpojumus, EST norāda, ka PVN direktīvas 17. panta otrās daļas “g” apakšpunkts pietiekami skaidri nosaka, ka par pielīdzināmo preču piegādi ES teritorijā neuzskata pārvietošanu uz galamērķi citā dalībvalstī, ja tās pārvietotas pagaidu izmantošanai un nosūtītas vai transportētas no dalībvalsts, kurā nodokļa maksātājs veic uzņēmējdarbību. Tiesa uzsvēra, ka norma nav paplašināti attiecināma uz gadījumiem, kuros preci pārvieto uz nenoteiktu laiku vai ilgstoši, vai arī izmanto tādā veidā, kas izraisa tās bojāeju. Norma arī nav piemērojama situācijās, kurās nodokļa maksātājs preces nosūtījis vai transportējis no dalībvalsts, kurā nodokļa maksātājs neveic uzņēmējdarbību.
 
Otrajā jautājumā, vai 9. direktīva pieļauj, ka dalībvalsts atsaka tiesības uz PVN atmaksu nodokļa maksātājam, kas veic uzņēmējdarbību citā dalībvalstī, tikai tāpēc, ka nodokļa maksātājs ir PVN vajadzībām identificējies vai tam bija jāidentificējas atmaksas dalībvalstī, EST norāda, ka 9. direktīvā paredzētās atmaksas tiesības ir atkarīgas no PVN direktīvā noteiktajām priekšnodokļa atskaitīšanas tiesībām. Nodokļa maksātājam ir tiesības saņemt PVN atmaksu dalībvalstī, kurā tas neveic uzņēmējdarbību, bet iegādājas preces un saņem pakalpojumus vai veic preču importu, kam uzlikts PVN. Atmaksa veicama, ja –
  • atmaksas periodā nodokļa maksātājam atmaksas dalībvalstī nav bijusi saimnieciskās darbības mītnes vieta un pastāvīgā iestāde;
  • atmaksas periodā nodokļa maksātājs nav piegādājis preces vai sniedzis pakalpojumus, ko varētu uzskatīt par piegādātiem vai sniegtiem šajā dalībvalstī, izņemot dažus šīs normas i) un ii) apakšpunktā minētos darījumus.
Tiesa uzsver, ka dalībvalsts nevar liegt tiesības uz PVN atmaksu nodokļa maksātājam, kas veic uzņēmējdarbību citā dalībvalstī, tikai tāpēc, ka nodokļa maksātājs ir identificējies vai tam bija jāidentificējas PVN vajadzībām. Identificēšanās PVN vajadzībām pati par sevi nepierāda, ka nodokļa maksātājs faktiski veic darījumus šajā dalībvalsti, jo identificēšanās iegādēm ES teritorijā ir tikai formāla prasība kontroles veikšanas nolūkā.
 
Tiesa norāda, ka CHEP sniegtie pakalpojumi CHEP Rumānija nerada pamatu liegt PVN atmaksu Rumānijā, jo, lai gan CHEP iznomā paliktņus CHEP Rumānija, tādējādi sniedzot pakalpojumus, kuru sniegšanas vieta ir Rumānija, pienākums maksāt PVN par šo pakalpojumu ir CHEP Rumānija atbilstoši apgrieztās maksāšanas kārtībai.
_____________________________________
1 Padomes 2008. gada 12. februāra Direktīva 2008/9/EK, ar ko nosaka sīki izstrādātus noteikumus Direktīvā 2006/112/EK paredzētajai PVN atmaksai nodokļa maksātājiem, kas neveic uzņēmējdarbību attiecīgās valsts teritorijā, bet veic uzņēmējdarbību citā dalībvalstī

Dalīties ar rakstu

Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com

Uzdot jautājumu