Uzņēmumu ienākuma nodoklis

Atbilstoši jaunajam UIN modelim ar 2018. gada 1. janvāri nesadalīto peļņu ar nodokli neapliek. Šis atbrīvojums attiecas gan uz aktīviem ienākumiem (piemēram, ienākumi no uzņēmuma pamatdarbības), gan uz pasīviem ienākumiem (piemēram, dividendes, procenti, honorāri). Tas attiecas arī uz kapitāla pieaugumu no visu veidu aktīvu (arī akciju un vērtspapīru) atsavināšanas, izņemot nerezidenta veiktas nekustamā īpašuma atsavināšanas. Šis nodokļa režīms ir pieejams uzņēmumiem – Latvijas rezidentiem – un Latvijā reģistrētām nerezidentu pastāvīgajām pārstāvniecībām.

Uzņēmuma peļņas aplikšanu ar UIN atliek līdz brīdim, kad šo peļņu sadala dividendēs vai sadala nosacīti.

UIN 20% likmi piemēro apliekamajai bāzei, kas dalīta ar koeficientu 0,8. Tā kā apliekamo bāzi palielina par šo koeficientu, efektīvā UIN likme ir 25%.

Sadalītā peļņa

  • dividendes (t.sk. ārkārtas dividendes);
  • dividendēm pielīdzinātas izmaksas – peļņas sadale, ko veic (a) kooperatīvās sabiedrības, (b) individuālie uzņēmumi, (c) personālsabiedrības un (d) pastāvīgās pārstāvniecības;
  • nosacītās dividendes – peļņas daļa, par ko palielina dalībnieka pamatkapitāla ieguldītās daļas apmēru vai daļu skaitu.

Nosacīti sadalītā peļņa

  • ar saimniecisko darbību nesaistītie izdevumi;
  • nedrošie debitoru parādi;
  • palielināti procentu maksājumi;
  • aizdevums saistītai personai (ar vairākiem izņēmumiem);
  • transfertcenu korekcija;
  • likvidācijas kvota;
  • labumi, ko nerezidents piešķir savas pastāvīgās pārstāvniecības darbiniekiem;
  • uz ārvalstīm pārnestie aktīvi;
  • hibrīdneatbilstības rezultāts.

Attiecībā uz nesaimnieciskajiem izdevumiem neapliekamo limitu reprezentācijas izdevumiem un darbinieku ilgtspējas pasākumu izdevumiem aprēķina kā 5% no kopējās bruto darba samaksas par iepriekšējo gadu.

Par nedrošiem debitoru parādiem izveidoto uzkrājumu nav jāmaksā UIN, ja parādu atgūst 36 mēnešu laikā vai 60 mēnešu laikā uzkrājumiem, kas izveidoti līdz 2021. gada 31. decembrim, un parādniekiem, kuriem notiek maksātnespējas process. Atbrīvojums ir pieejams arī tad, ja izpildās vairāki UIN likuma nosacījumi.

UIN likums paredz īpašus noteikumus uzkrājumiem, kas izveidoti saskaņā ar 9. SFPS. Izņēmuma nosacījumi, kas uzņēmumam ir jāizpilda, lai tas varētu piemērot atbrīvojumu: uzņēmumam ir atbilstošs revidenta ziņojums; katrs uzkrājumos iekļautais pircēju un pasūtītāju parāds (kredīta zaudējumi) ir izsekojams; un ir ieviestas procedūras debitoru parādu (finanšu aktīvu) atzīšanai, atgūšanai un atzīšanas pārtraukšanai. Tomēr, ja šādi izveidots uzkrājums attiecas uz patiesi slikto parādu, ko uzņēmums ir iekļāvis izdevumos, un kas netiks atgūts 60 mēnešu laikā pēc brīža, kad klientam bija jāmaksā piegādātājam, un ja debitora parāds nav attiecināms uz atbrīvojumu, saskaņā ar UIN likuma 9. panta 3. punktu, tad arī 9. SFPS izveidotie noteikumi būs jāattiecina uz nodokļu bāzi.

Palielinātiem procentu maksājumiem līdz 3 miljoniem eiro piemēro tikai vienu metodi – saistību attiecība pret pašu kapitālu 4:1. Otru metodi (30% no EBITDA) piemēro, ja procentu maksājumi pārsniedz 3 miljonus eiro.

Saistītai personai izsniegtus aizdevumus pielīdzina peļņas sadalei ar vairākiem izņēmumiem (mātes uzņēmuma aizdevumi meitas uzņēmumam; īstermiņa aizdevumi līdz 12 mēnešiem; aizdevums, kas nepārsniedz no nesaistītas personas saņemtu aizdevumu vai noteiktu reģistrētā pamatkapitāla līmeni; ja aizdevējam gada sākumā nav nesadalītās peļņas; u.c.).

“Saistītas personas” definīcija ir paplašināta, iekļaujot Latvijas uzņēmumus ar vismaz 20% līdzdalību.

Latvija šo nodokli uzskata par UIN, nevis ieturējuma nodokli, tādēļ nodokļu konvencija šo likmi neietekmē.

Uzņēmumiem – Latvijas rezidentiem – ar UIN apliek peļņu, ko sadala no vispasaules ienākuma, taču nerezidentu pastāvīgajām pārstāvniecībām ar UIN apliek tikai peļņu, ko sadala no Latvijā gūtā ienākuma. UIN var ieturēt arī no citiem Latvijā gūtiem nerezidentu ienākumiem.