Pēdējā pusgada laikā esmu salīdzinājusi vairāku Latvijas uzņēmumu informācijas tehnoloģiju (IT) saimniecības ar citiem attiecīgās nozares uzņēmumiem pasaulē. PwC veic salīdzinājumu, izstrādājot IT stratēģiju vai izvērtējot digitālās transformācijas briedumu uzņēmumā. Salīdzinājumam izmantojam šobrīd pasaulē par vislielāko autoritāti uzskatītā Amerikas Produktivitātes un kvalitātes centra (American Productivity & Quality Center) apkopotos līdzīgu uzņēmumu rādītājus un ziņojumus par IT organizācijas praksi dažādu nozaru uzņēmumos. Rezultāti uzrāda sistēmisku tendenci.
IT nodaļas iekšējos salīdzinošās analīzes rādītājos (piemēram, lietojumprogrammu izstrādes un uzturēšanas izmaksu īpatsvars kopējās IT izmaksās, lietojumprogrammu abonēšanas un licenču izmaksu īpatsvars kopējās IT izmaksās) Latvijas uzņēmumi iekļaujas salīdzinošās analīzes grupā bez būtiskām novirzēm. Tas liecina par mūsu IT pārvaldnieku spēju organizēt uzņēmuma IT procesus, nodrošināt sistēmu arhitektūru un līdzsvarot riskus atbilstoši nozares IT praksei.
Skumja aina paveras rādītāju grupā, kurā salīdzina IT pievienoto vērtību uzņēmējdarbībā (piemēram, IT izmaksas, lietojumprogrammu skaits, IT speciālistu pilna laika ekvivalenti uz 1000 eiro ieņēmumiem). Šajā grupā Latvijas uzņēmumu rādītāji ir 3–7 reizes sliktāki nekā citiem attiecīgo nozaru uzņēmumiem. Rezultātu varētu skaidrot tā, ka IT izmaksas Latvijas uzņēmumiem ir salīdzināmas ar analogiem uzņēmumiem pasaulē, taču ieņēmumi, klientu skaits, darījumu biežums u.c. nespēj pietiekami noslogot IT infrastruktūru, un citiem uzņēmumiem izdodas apgrozīt vairāk līdzekļu, izmantojot tādas pašas IT infrastruktūras, sistēmas un speciālistus.
Skatoties uz šiem Latvijas uzņēmumu IT salīdzinošās analīzes rādītājiem, saskatu analoģiju ar Nokia vadītāja Stīvena Īlopa (Stephen Elop) teikto janvāra preses konferencē, kurā tika paziņots par Nokia pārdošanu Microsoft: “Mēs neko neizdarījām nepareizi, taču kaut kādā veidā palikām zaudētājos.” Latvijas uzņēmumiem jāpelna vairāk. IT speciālistiem ir nepārtraukti jāskaidro uzņēmuma darbiniekiem tehnoloģiju sniegtās iespējas, t.i., kā ar vienu un to pašu sistēmu izdarīt vairāk, ātrāk, efektīvāk un kvalitatīvāk. Uzņēmumu darbiniekiem jāapgūst uzņēmumā izmantotās tehnoloģijas un maksimāli jāizmanto tās ik dienu.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuKatrs informācijas tehnoloģiju (IT) vadītājs apmēram reizi piecos gados atskatās uz padarīto un plāno jaunu uzņēmuma IT stratēģiju. Stratēģiskās plānošanas neatņemama sastāvdaļa ir esošo IT pārvaldības parametru salīdzinājums ar līdzīgiem uzņēmumiem (benchmarking). Salīdzināmie parametri ir atkarīgi no izmantojamās informācijas bāzes, ir viegli saprotami, un to izvēle nerada jautājumus (piemēram, IT izmaksas uz vienu lietotāju vai vienu nopelnīto eiro, tehnoloģiju uzturēšanas izmaksu īpatsvars kopējās tehnoloģiju izmaksās, apkalpojamo datortehnikas vienību skaits uz vienu speciālista pilna laika ekvivalentu).
Kādu dienu pamēģināju Copilot for Microsoft 365 un sapratu, ka šis ģeneratīvā mākslīgā intelekta (“GenAI”) tehnoloģijas rīks mani PwC neaizvietos, tomēr noteikti mainīs manu ikdienu. Kopš pagājušā gada Ziemassvētkiem Latvijas PwC ir Microsoft sadarbības partneris, un es aktīvi piedāvāju uzņēmumiem Latvijā pamēģināt Copilot iespējas. Katrs uzņēmums var izdomāt savu scenāriju un izvērtēt ieguvumus no GenAI izmantošanas. Svarīgi, ka uzņēmumam ir savs uzdevums, kur tas sagaida GenAI pievienoto vērtību. Nebūtu pareizi tehnoloģiju izmantot “nepieskatītu”, pasmejoties par uzģenerētām bildēm ar divgalvainiem cilvēkiem vai par pirmo kosmonautu pasludināto Nīlu Armstrongu. Tālāk piedāvāju savu scenāriju un secinājumus.
Ģeneratīvais mākslīgais intelekts (“GenAI”) ir kļuvis par būtisku uzņēmējdarbības instrumentu, palīdzot uzņēmumiem optimizēt procesus, uzlabot efektivitāti un mazināt izmaksas. Tomēr, lai pilnībā izprastu GenAI ietekmi uz finansēm, ir svarīgi apskatīt šī instrumenta izmaksas no dažādiem aspektiem.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).