Kriptoaktīvu sektors ir radījis gan izmaiņas maksājumu un investīciju tirgos, gan izaicinājumus nodokļu administrācijām sekot kapitāla pieaugumam, kas gūts, tirgojot kriptoaktīvus. Šā gada 16. maijā ES Padomē atbalstu guva Eiropas Komisijas priekšlikums uzlikt par pienākumu kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzējiem ziņot par ES klientu veiktajiem darījumiem kriptoaktīvu tirgū. Tas palīdzēs nodokļu iestādēm izsekot kriptoaktīvu tirdzniecībai un gūtajiem ieņēmumiem, tādējādi samazinot krāpšanas un nodokļu nemaksāšanas risku. Ziņošanas sistēmu plānots ieviest ar grozījumiem direktīvā par administratīvo sadarbību (turpmāk – “DAC”), kura ir galvenā sistēma datu apmaiņai starp nodokļu iestādēm. Jaunie ziņošanas noteikumi ir pieņemti papildus Regulai par kriptoaktīvu tirgiem, ar ko groza Direktīvu (ES) 2019/1937 (Markets in Crypto Assets Regulation, turpmāk – “MiCA regula”) un Regulai par līdzekļu pārvedumiem, un šie noteikumi pilnībā atbilst ESAO iniciatīvai par kriptoaktīvu ziņošanas sistēmu.
DAC neattiecas uz nodokļu iekasēšanu un maksāšanu, bet nodrošina ar tiem saistītas informācijas iegūšanu un apmaiņu starp dalībvalstīm, lai operatīvi novērstu krāpšanu. Pēdējā desmitgadē DAC pārskatīta sešas reizes (DAC1–DAC7), paplašinot gan nodokļu maksātāju loku, gan datu veidu, par kuriem sniedz informāciju.
Šobrīd nodokļu iestādēm trūkst vajadzīgās informācijas, lai uzraudzītu ieņēmumus, kas gūti no kriptoaktīvu lietošanas, ar kuriem var viegli tirgoties pāri robežām. Eiropas Komisijas ieskatā ar DAC8 ieviestā prasība visiem ES kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzējiem neatkarīgi no to lieluma ziņot par ES dzīvojošu klientu darījumiem uzlabos dalībvalstu spēju konstatēt un apkarot krāpšanu nodokļu jomā, izvairīšanos no nodokļu maksāšanas un nodokļu apiešanu. Turklāt ir paplašināta direktīvas darbības joma, nosakot finanšu iestādēm pienākumu ziņot par darījumiem ar e-naudu un centrālās bankas digitālajām valūtām, kā arī nodrošinot automātisku informācijas apmaiņu par iepriekšējiem pārrobežu nolēmumiem, ko izmanto attiecībā uz fiziskām personām.
MiCA regulas mērķis ir aizsargāt investorus un nostiprināt vienotus noteikumus ES, kas attiecas uz:
MiCA regula būs piemērojama personām, kas iesaistītas kriptoaktīvu emitēšanā vai sniedz ar kriptoaktīviem saistītus pakalpojumus ES. Kriptoaktīvs ir vērtības vai tiesību digitāls atveidojums, ko var nodot un uzglabāt elektroniski, izmantojot sadalītās virsgrāmatas tehnoloģiju vai līdzīgu tehnoloģiju.
MiCA regulā noteikti šādi kriptoaktīvi:
Turklāt MiCA regula definē visaptverošu pakalpojumu un darbību sarakstu, kas būs klasificējami kā kriptoaktīvu pakalpojumi:
Tāpat MiCA regula paredzēs vienotu pakalpojumu sniedzēju licencēšanas sistēmu, tātad kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzējiem nebūs jāsaņem atļauja darboties katrā dalībvalstī atsevišķi, jo atļauja darboties vienā dalībvalstī ļaus darboties visā ES. Būtiski norādīt, ka MiCA regulas prasības attieksies uz visiem ES kriptoaktīvu tirgus dalībniekiem neatkarīgi no reģistrēšanās vietas.
Latvijā nav vienota kriptoaktīvu regulējuma un kriptoaktīviem ir piemērojamas atsevišķas Latvijā spēkā esošās tiesību normas. Tāpēc būs nepieciešams pielāgot jaunajam regulējumam esošos normatīvos aktus, piemēram, Finanšu instrumentu tirgus likumu un izstrādāt jaunu regulējumu kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzēju reģistrācijai un licencēšanai.
Jaunās ziņošanas prasības attiecībā uz kriptoaktīviem, e-naudu un centrālās bankas digitālajām valūtām stāsies spēkā 2026. gada 1. janvārī. Kaut arī līdz 2026. gadam vēl tālu, aicinām iepazīties ar MiCA regulas izvirzītajām prasībām un laikus sagatavoties gaidāmajām likumdošanas izmaiņām Latvijā.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuPēdējā laikā mākslīgais intelekts (MI) izraisa interesi jau lielākajā daļā sabiedrības. Daži zīmē pasaules gala ainas, kur MI pārņems cilvēku darbu un vēlāk arī valdīs pār pasauli kopumā. Citi uzskata, ka nav pamata baidīties no MI rīkiem. Kā vienmēr, patiesība ir kaut kur pa vidu. Šobrīd viens no populārākajiem MI rīkiem ir ChatGPT, kurš pieejams izmēģināšanai jebkuram un par kura iespējām rakstījām arī MindLink Īsziņās. Kāpēc gan Eiropas valstu datu aizsardzības iestādes sāk celt trauksmi?
Šķiet, ka tehnoloģijas, it īpaši mākslīgais intelekts (MI), attīstās ātrāk, nekā cilvēki spēj uztvert to nozīmīgumu. Tā joprojām ir aktuāla tēma ne tikai Holivudā, bet nu jau arī ikdienā. Šobrīd MI rīkus plaši izmanto skolēni, studenti un uzņēmēji, kas spējuši ātrāk “uzķert” šīs tehnoloģijas izmantošanas iespējas. Augošās intereses dēļ ir izveidoti daudzi šāda veida rīki, piemēram, ChatGPT, Bing ChatGPT, Jasper, Google Bard. Šajā rakstā apskatīsim vispopulārāko un visspējīgāko MI rīku ChatGPT un tā jaunāko versiju GPT-4, kā arī aplūkosim, uz ko tas ir spējīgs un kādi ir tā ierobežojumi.
Lai uzņēmumi spētu nodrošināt elastību, saglabājot izmaksu prognozējamību, atsevišķu biznesa procesu nodošana ārpakalpojumā jau vairs nav jaunums. Rūpīgi izvērtējot pamatprocesus un nošķirot atbildības, ir iespējams izvērtēt, kāds būs vislabākais biznesa procesu nodrošināšanas veids (sourcing mix). Uzņēmumi jau ir pieraduši, piemēram, pie grāmatvedības vai ar informācijas tehnoloģijām (IT) saistītiem ārpakalpojumiem. Taču šobrīd arvien populārāka kļūst “viss kā pakalpojums” stratēģijas attiecināšana arī uz citām jomām, piemēram, analizējot visas uzņēmuma pašreizējās un arī nākotnes kompetenču prasības, lai sasniegtu uzņēmuma mērķus.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).