Šķiet, ka tehnoloģijas, it īpaši mākslīgais intelekts (MI), attīstās ātrāk, nekā cilvēki spēj uztvert to nozīmīgumu. Tā joprojām ir aktuāla tēma ne tikai Holivudā, bet nu jau arī ikdienā. Šobrīd MI rīkus plaši izmanto skolēni, studenti un uzņēmēji, kas spējuši ātrāk “uzķert” šīs tehnoloģijas izmantošanas iespējas. Augošās intereses dēļ ir izveidoti daudzi šāda veida rīki, piemēram, ChatGPT, Bing ChatGPT, Jasper, Google Bard. Šajā rakstā apskatīsim vispopulārāko un visspējīgāko MI rīku ChatGPT un tā jaunāko versiju GPT-4, kā arī aplūkosim, uz ko tas ir spējīgs un kādi ir tā ierobežojumi.
GPT-4 izmantošanas princips ir pavisam vienkāršs. Lietotājs ievada datus, izmantojot attēlus vai tekstu, un GPT-4 tos apstrādā, analizē un izvada rezultātu, kas atbilst lietotāja uzdotajam jautājumam. Rīka izmantošanas iespējas ir ļoti plašas, sākot ar vienkāršu faktu meklēšanu un motivācijas vēstuļu rakstīšanu, beidzot ar pelnoša biznesa izveidošanu. Detalizētāku informāciju par GPT-4 atrodama šeit.
ChatGPT popularitātes dēļ var atrast daudz piemēru šī rīka radošai un efektīvai lietošanai. Spilgts piemērs ir Amārs Reši (Ammaar Reshi), kurš spēja izveidot vienkāršu, bet pilnībā funkcionējošu videospēli 20 minūšu laikā bez jebkādām JavaScript programmēšanas valodas priekšzināšanām (sīkāk šeit). GPT-4 spējas apliecina arī tā sasniegtie rezultāti dažādu standartizēto eksāmenu kārtošanā, piemēram, 163 no 180 punktiem LSAT (Law School Admission Test), 700 no 800 punktiem SAT (Scholastic Aptitude Test) Math un 710 no 800 punktiem SAT Evidence-Based Reading & Writing. Šajos eksāmenos GPT-4 spēj sasniegt labākus rezultātus nekā vismaz 88% no visiem eksāmenu licējiem, kas lieliski ilustrē to, cik daudz šī salīdzinoši jaunā rīka lietotājs spēj izdarīt, nospiežot vien dažas pogas.
Kā vēl vienu no GPT-4 darbības piemēriem var minēt mājaslapas izveidi. Lietotājs uz papīra lapas uzzīmē vēlamo mājaslapas izkārtojumu un izskatu, attēlu ievada GPT-4, un rīks izveido mājaslapu lietotāja vietā. Taču visiespaidīgākais piemērs GPT-4 spējām ir Be My Eyes. Šis uzņēmums izmanto GPT-4 spēju pārvērst attēlu tekstā, lai palīdzētu cilvēkiem ar redzes traucējumiem izpildīt vienkāršus ikdienas uzdevumus bez citu cilvēku palīdzības. Lietotne, piemēram, var ne tikai pareizi noteikt, kas atrodas lietotāja ledusskapī, bet arī izvērtēt, ko no šīm sastāvdaļām var pagatavot. Pēc tam rīks var piedāvāt vairākas sastāvdaļu receptes un nosūtīt detalizētus norādījumus to pagatavošanai (sīkāk šeit).
Lai gan ChatGPT ir ļoti spējīgs rīks, tam ir būtiski ierobežojumi, piemēram:
Lai gan GPT-4 ir dažādi ierobežojumi, kas samazina tā izmantošanas iespējas, tas ir iespaidīgs rīks, kas spēj veikt dažādus standartizētus uzdevumus krietni ātrāk un kvalitatīvāk nekā lielākā daļa cilvēku. Turklāt šie rīki strauji kļūst arvien “gudrāki”, kas liecina par to potenciālu izpildīt sarežģītākus un radošākus uzdevumus. Ikvienam ieteicams sekot līdzi MI rīku attīstībai un iepazīties ar to funkcijām, jo tie ātri kļūst par ikdienas sastāvdaļu biznesa, akadēmiskajā un karjeras vidē.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuPwC ASV ir veicis pētījumu HR Tech Survey 2022, kura rezultāti, mūsuprāt, varētu interesēt arī MindLink.lv abonentus, jo tas skar vienu no tradicionālajiem uzņēmumu procesiem – cilvēkresursus (human resources – “HR”), jeb precīzāk, investēšanu HR tehnoloģiju jomā. Ar HR tehnoloģijām šajā rakstā ir saprotamas IT sistēmas, kas nodrošina HR procesu uzskaiti (piemēram, atvaļinājumu pieprasīšanu, darba laika tabeļu aizpildīšanu, mācību organizēšanu, darbinieku pieņemšanu darbā, atbrīvošanu no darba). Pētījumā tika aptaujāti 688 HR vadītāji, kuri atbildēja uz jautājumiem par izaicinājumiem un sasniegumiem tehnoloģiju jomā. Pilns pētījums diemžēl ir pieejams tikai ASV tirgum, taču tā apkopojums ir pieejams šeit un sniedz daudz vērtīgu atziņu. Šajā rakstā – par, mūsuprāt, svarīgākajām pētījuma atziņām.
Valdes locekļa atbildība ir plaša un aptver dažādas jomas. Arī tās sekas var būt visdažādākās, piemēram, finanšu kompensācija, naudas piedziņa, aizliegums nodarboties ar uzņēmējdarbību, pat kriminālsods. Šajā rakstā apkopotas jomas, kurās valdes loceklim var iestāties atbildība. Aplūkosim arī, kā var šo risku mazināt.
Šā gada 1. janvārī stājās spēkā Grāmatvedības likums un ar to saistītie MK noteikumi Nr. 877. Šim regulējumam pārejas posms nebija paredzēts, tāpēc vēlreiz pievēršam uzmanību būtiskām izmaiņām, kas skar uzņēmuma vadītāja pienākumus un atbildību par kontroles sistēmas noteikumu izveidi, kas atspoguļojami uzņēmuma grāmatvedības politikā.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).